ККС ВС пояснив, хто може бути суб’єктом кримінального правопорушення щодо зловживання впливом — PRAVO.UA ККС ВС пояснив, хто може бути суб’єктом кримінального правопорушення щодо зловживання впливом — PRAVO.UA
600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ККС ВС пояснив, хто може бути суб’єктом кримінального правопорушення щодо зловживання впливом

ККС ВС пояснив, хто може бути суб’єктом кримінального правопорушення щодо зловживання впливом

  • 13.04.2021 13:45

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду пояснив, хто може бути суб’єктом кримінального правопорушення щодо зловживання впливом. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

ВС розглянув кримінальне провадження за касаційною скаргою захисника засудженого на вирок місцевого та ухвалу апеляційного судів.

Відповідно до вироку, залишеного без змін апеляційним судом, співробітник поліції був визнаний винуватим у тому, що з метою одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, вимагав неправомірну вигоду для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави (ч. 2 ст. 369-2 КК України).

У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просив скасувати судові рішення щодо особи.

Висновок ОП ККС ВС (постанова від 29 березня 2021 року у справі № 554/5090/16-к)

Перевіривши матеріали кримінального провадження, ОП ККС ВС дійшла висновку про безпідставність доводів скаржника.

Суб’єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України, є:

  • будь-яка фізична осудна особа, що досягла віку кримінальної відповідальності на момент його вчинення,
  •  особа, яка за усвідомленням того, хто пропонує, обіцяє або надає неправомірну вигоду, здатна здійснити реальний вплив на особу, уповноважену на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування.

За відсутності змістовної складової частини примітки ст. 369-2 КК України через посилання в ній на пункти 1–3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», що втратив чинність на момент вчинення злочину, правозастосовник має підстави вважати поняття «особа, уповноважена на виконання функцій держави» оцінним і встановлювати його зміст за правилами вузького підходу до тлумачення, де належність слідчих до осіб, уповноважених на виконання функцій держави, з огляду на їх правовий статус і повноваження не викликає сумнівів.

Джерелом протиправного впливу, визначеного ч. 2 ст. 369-2 КК України, є особа, яка приймає пропозицію, обіцянку або одержує неправомірну вигоду для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або пропонує чи обіцяє (погоджується) здійснити вплив за надання такої вигоди.

Оскільки диспозиція ч. 2 ст. 369-2 КК України текстуально не конкретизує характеру впливу на особу, уповноважену на виконання функцій держави, ОП брала до уваги те, що поняттям впливу охоплюється, зокрема, використання дружніх, родинних, особистих стосунків з особою, уповноваженою на виконання функцій держави, тощо.

У контексті визначення ознак передбаченого цією нормою складу злочину зміст поняття «вплив» законодавець жодним чином не обмежує лише «впливом із використанням влади або службового становища», який є лише одним зі способів вчинення цього злочину.

Такий вплив полягає в тому, що службова особа завдяки своєму становищу вживає заходів до вчинення дій іншими особами (непідпорядкованими їй і які не перебувають у службовій залежності від неї), де використовує службовий авторитет, свої зв’язки зі службовими особами, інші можливості, обумовлені займаною посадою.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA