КГС ВС висловився щодо процесуального правонаступництва в корпоративному спорі — PRAVO.UA КГС ВС висловився щодо процесуального правонаступництва в корпоративному спорі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КГС ВС висловився щодо процесуального правонаступництва в корпоративному спорі

КГС ВС висловився щодо процесуального правонаступництва в корпоративному спорі

  • 06.06.2023 14:55

З моменту відкриття спадщини до правонаступників за законом переходять всі майнові та немайнові права, зокрема і ті, які є спірними.

Це випливає з висновку Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зробленого в постанові 19 травня 2023 року у справі № 915/1031/21.

У цій справі КГС ВС залишив без змін рішення господарських судів, які залучили до участі у спорі про стягнення частки у статутному капіталі ТОВ правонаступника за законом у зв’язку із смертю позивача.

Обставини справи

Залучивши до участі у справі правонаступника позивача — його дружину, господарський суд першої інстанції зважав на те, що з наданої суду довідки про склад спадкоємців випливає, що дружина позивача є єдиною спадкоємицею за законом відповідно до ст. 1261 ЦК України з правом успадкування всіх майнових та немайнових прав спадкодавця, у тому числі права управляти, користуватися і розпоряджатися немайновими правами, які виходять із правочинів, регламентують використання речей та майна, яке перебувало в користуванні й управлінні спадкодавця на момент його смерті.

Вказана ухвала була залишена без змін апеляційним та касаційним господарськими судами.

Висновки ВС

Зокрема, Касаційний господарський суд у складі ВС зауважив, що процесуальна дієздатність позивача до настання його смерті щодо вимоги стягнення (витребування з володіння) з відповідача на його користь частки у статутному капіталі ТОВ належить його дружині з моменту відкриття спадщини після смерті її чоловіка як його правонаступниці за законом, до якої перейшли всі майнові та немайнові права (зокрема і ті, які є спірними).

«Посилання скаржника на відсутність у дружини позивача свідоцтва про право на спадщину не спростовує обставини прийняття нею спадщини після смерті її чоловіка та набуття статусу правонаступника в матеріальних правовідносинах, зокрема в договорі купівлі-продажу частки, оскільки відповідно до приписів чинного законодавства право на спадкування виникає в день відкриття спадщини, спадщина належить спадкоємцеві із часу відкриття спадщини незалежно від часу прийняття спадщини, а відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Крім того, з огляду на обставини, які доводив позивач на момент його звернення з позовом, а він просив витребувати частку, яка вибула з його володіння, презюмується відсутність частки як об’єкта спадщини, на який може бути видано свідоцтво про спадщину», — наголосив КГС ВС.

Також читайте: Бронювання працівника після призову на військову службу не є підставою для звільнення зі служби — КАС ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA