КГС ВС: справедлива вартість акцій для примусового викупу (сквіз-аут) може бути вищою за ринкову — PRAVO.UA КГС ВС: справедлива вартість акцій для примусового викупу (сквіз-аут) може бути вищою за ринкову — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КГС ВС: справедлива вартість акцій для примусового викупу (сквіз-аут) може бути вищою за ринкову

КГС ВС: справедлива вартість акцій для примусового викупу (сквіз-аут) може бути вищою за ринкову

  • 05.07.2022 17:12

За сквіз-ауту ціною викупу має бути не середня ринкова (біржова) ціна, а найбільша з наявних на ринку та визначених експертом за допомогою різних методів, і саме така ціна має вважатися справедливою.

На цьому наголосила палата для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 15 червня 2022 року у справі № 905/671/19.

Обставини справи

Міноритарний акціонер ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод», у якого викуплено акції в процедурі сквіз-ауту, оскаржив у суді рішення наглядової ради, яким було затверджено ринкову вартість однієї простої іменної акції заводу у розмірі 13,13 грн.

Позивач просив суд визнати недійсним вказане рішення та визнати його право на отримання компенсації за примусово вилучені акції у розмірі з розрахунку 71,83 грн за одну акцію.

Рішенням Господарського суду Донецької області рішенням позивачу відмовлено у задоволенні позову. Це рішення залишив без змін Східний апеляційний господарський суд.

Справа була передана на розгляд судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у складі ВС.

Запит на роз’яснення

У цій справі ВС дав відповіді на такі запитання:

  • чи є належним та ефективним такий спосіб захисту, як визнання недійсним рішення наглядової ради щодо затвердження ринкової вартості акцій та визнання права позивача на отримання компенсації за примусово викуплені акції;
  • хто є належним відповідачем за такими вимогами (емітент, покупець, афілійовані особи покупця, треті особи, які разом із покупцем набули домінуючий контрольний пакет акцій);
  • чи відрізняються поняття «ринкова вартість» та «справедлива вартість» і, якщо так, яким чином має бути визначена справедлива вартість;
  • під час визначення ринкової вартості акцій підлягає оцінюванню одна акція в пакеті акцій розміром 100 % чи в пакеті акцій, що належить міноритарним акціонерам (4,999 28 %);
  • чи підлягає обов’язковому застосуванню майновий метод під час оцінювання ринкової вартості акцій;
  • чи є надмірним тягарем для міноритарного акціонера (як слабкої сторони правочину) судові витрати, пов’язані з розглядом спорів щодо сквіз-ауту (судовий збір, оплата експертизи, правової допомоги тощо).

Висновки ВС

Щодо визначення справедливої вартості акцій (суми компенсації)

У цьому контексті судова палата зазначає, що поняття «справедлива вартість» означає не конкретну грошову суму (величину), а дотримання емітентом (наглядовою радою) передбаченого законом порядку визначення ринкової вартості акцій, який передбачає необхідність обрання найбільшої вартості, якщо ринкова вартість може бути розрахована за різними підходами та методами, та за відсутності вирішального впливу мажоритарного акціонера на рішення наглядової ради, яка обирає суб`єкта оцінної діяльності та затверджує ринкову вартість акцій, визначену таким суб’єктом.

Наглядова рада може вважатися такою, що не перебуває під впливом мажоритарного акціонера, у разі наявності в її складі незалежних директорів, які становлять більшість від такого складу на момент ухвалення рішення про затвердження ринкової вартості акцій.

«Тобто за сквіз-ауту ціною викупу має бути не середня ринкова (біржова) ціна, а найбільша з наявних на ринку та визначених експертом за допомогою різних методів, і саме така ціна має вважатися справедливою», — наголосив ВС.

  • Під час визначення ринкової (справедливої) вартості акцій оцінці підлягає 1 акція у 100-відсотковому пакеті акцій (оцінка цілісного майнового комплексу товариства), а не у міноритарному пакеті.
  • Також суд вказав що майновий метод оцінки має бути обов’язково застосований разом з іншими методами оцінювання.

Ефективний спосіб захисту

У цьому контексті ВС вказав, що такий спосіб захисту, як визнання недійсним рішення наглядової ради про затвердження ринкової вартості акцій, для процедури сквіз-ауту є належним.

Проте він є неефективним у випадках, коли акціонер звернувся з позовом про визнання недійсним рішення наглядової ради після вчинення відповідного правочину щодо примусового викупу акцій згідно зі статтею 652 Закону «Про акціонерні товариства»  і просить визнати право на компенсацію, стягнути суму компенсації або стягнути збитки, завдані викупом акцій по несправедливій (заниженій) вартості.

«Захист інтересів колишнього міноритарного акціонера відбувається іншими способами компенсаційного характеру, які не вимагають визнання недійсним рішення наглядової ради, яке було ухвалено в процедурі сквіз-аут і є складовою частиною цієї вже завершеної процедури, внаслідок якої вже був вчинений правочин з викупу», — наголосив ВС.

Результати розгляду справи

ВС скасував попередні судові рішення та частково задовільнив позов.

Визнано право на отримання компенсації за примусово вилучені акції на підставі публічної безвідкличної вимоги про придбання акцій у всіх власників акцій ПрАТ «АКХЗ» з розрахунку 54,3 грн за одну акцію.

Також читайте: Директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA