прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Х Щорічний форум юрисконсультів: доповідачі поділилися баченням ролі юристів у повоєнному відновленні України

Х Щорічний форум юрисконсультів: доповідачі поділилися баченням ролі юристів у повоєнному відновленні України

 • 26.10.2022 23:00

Завершальна сесія Х Щорічного форуму юрисконсультів була присвячена післявоєнному відновленню України.

«Тема досить оптимістична, але ми віримо у наші ЗСУ. Розуміємо, що перемога буде за нами, тому вже зараз починаємо думати, як відбуватиметься післявоєнне відновлення країни», — задав тон дискусії модератор Назарій Адамчук, партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери».

Першим виступив Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України, який закликав зважати на реальну ситуацію, що склалася сьогодні.

Перше, що він відзначив, – це зміна парадигми у сприйнятті України. Роман Ващук навів цитату генерального канцлера ФРН Шольца про те, що хто інвестує в Україну нині, той інвестує в майбутнього члена ЄС, який буде частиною спільної правової системи і спільного ринку.

Такий зсув у сприйнятті України Євросоюзом, а особливо Німеччиною, доповідач назвав «коперніканським».

Він також звернув увагу на такий аспект:

«У консультативних радах ЄС Україна має брати активну участь. На цьому полі і бізнес, і юристи, і громадяни загалом гратимуть уже найближчим часом».

Доповідач також відзначив визначальну роль Польщі, де бачать потенціал для 80 млн людей у межах ЄС.

Ще одна проблема — відсутність сірих зон між війною і відновленням країни. Але як мінімізувати пороги спотикання між фазами розвитку та швидше подолати сірі зони, на думку бізнес-омбудсмена, завдання насамперед уже для уряду.

Якою буде роль юристів у повоєнному відновленні України, розповіла Вікторія Огриза, керівник юридичного департаменту компанії «PepsiCo в Україні».

Вона згадала торішній форум:

«Якщо рік тому ми рефлексували, як мотивувати юриста залишатися в професії, то сьогодні справа юриста «а нам своє робити». Є чітке розуміння – здійснювати супровід бізнесу сьогодні».

Доповідачка запевнила, що роботи вистачить і інхаус-юристам, і юрфірмам.

Вікторія Огриза склала перелік із 10 напрямів, які, на її думку, будуть актуальні для юристів у найближчому майбутньому:

 • комплаєнс і етика;
 • екологія;
 • чесна конкуренція;
 • допомога бізнесу локальним громадам;
 • законодавство;
 • реформа суду і правоохоронних органів;
 • люди і трудові відносини;
 • диджиталізація та спрощення;
 • відшкодування збитків;
 • інвестиції.

Наступна доповідачка – директорка юридичного департаменту холдингу «Автек» Світлана Ренькас розповіла про відновлення бізнесу в Україні на прикладі діяльності цієї компанії.

За її словами, вижити і жити холдингу дала змогу диверсифікація бізнесу.

Викликом, як вона зізналася, було те, як організувати процес. Ще одним — як відшкодувати збитки, зокрема через знищені в Київській області склади. Великий комплекс проблем також становило збереження майна, зокрема в білорусі.

Ще одна проблема, яка зазначила Світлана Ренькас, – це спілкування з представниками державних органів, тому уточнила:

«Намагаємося створити прецедентну практику з митними органами щодо їх незаконних відмов у митних справах».

За її словами, став також у пригоді «ковідний» досвід, який підготував до сьогоднішньої ситуації, коли працівники можуть перебувати в різних країнах і бути на зв’язку в режимі 24/7.

Своїм баченням післявоєнного відновлення і європейської співпраці поділилася також Інна Хомич, директорка із правових питань ТОВ «Нова Пошта-Центр». Вона передусім зазначила:

«Ми маємо говорити, чим насправді повинен займатися директор юридичного департаменту як партнер свого бізнесу. Це перспективи, відбудова і витягування свого бізнесу з прірви».

І попередила, що процеси відновлення будуть дуже складними. Керівництву «Нової Пошти», як наголосила Інна Хомич, довелося приймати багато непопулярних рішень, адже компанія забезпечує не просто доставку пошти, а спілкування з рідним домом. Та попри всі виклики, «Нова Пошта» поповнила бюджет країни на 4,7 млрд грн.

Завершив сесію виступ Олесі Романенко, керуючої партнерки Olsten Partners, яка розповіла про іноземні інвестиції у відбудову України, про те, як підготуватися та створити умови для безпечного інвестування. Доповідачка закликала бути оптимістичнішими і більше розповідати про Україну за кордоном.

«Ми маємо вже зараз готуватися до цих інвестицій. Маємо готувати себе, свій бізнес, всю Україну, щоб коли цей період почнеться, бути до цього готовими, в тому числі законодавчо».

Вона висловила впевненість у тому, що нашій країні треба швидше узгодити своє законодавство із законодавством ЄС.

Керуюча партнерка Olsten Partners назвала галузі, в які вкладатимуть кошти потенційні інвестори, і перелічила сфери, які, за її спостереженнями, матимуть найбільші перспективи для юристів:

 • транспорт;
 • розмінування;
 • житло;
 • торгівля;
 • промисловість;
 • агросектор;
 • охорона здоров’я;
 • енергетика;
 • освіта;
 • фінанси та банки.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA