![]() |
Костянтин Глоба, адвокат, голова АО Barristers
|
![]() |
Інна Вахліс, юрист АО Barristers |
9 лютого 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» від 19.07.2022 № 2428-ІХ.
Зміни, передбачені зазначеним правовим актом та Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» від 19.07.2022 № 2428-ІХ, неоднозначно були сприйнятті вітчизняною правовою спільною.
Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Ігор Мосійчук, Надія Савченко, ув’язненні Замкової колонії — це далеко не вичерпний перелік осіб, які оголошували голодування під час досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень відносно них. У кожному із зазначених випадків голодування було актом протесту проти свавілля правоохоронних органів та бездіяльності й однобічності суду. Водночас до 2022 року національне законодавство не містило механізмів примусу особи до припинення голодування. А отже, й усунення небезпеки для її життя та здоров’я. З огляду на це нещодавні законодавчі зміни, з низкою суттєвих зауваг, видаються в цілому необхідними у державі, для якої людина є найвищою цінністю.
Водночас здійснення примусового годування доволі неоднозначно розглядається у практиці Європейського суду з прав людини. До прикладу, у рішенні ЄСПЛ у справі «Яковлєв проти України» (від 26.07.2012, заява № 181412/05) судом було констатовано порушення статті 3 Європейської Конвенції, а примусове годування у в’язниці було визнано катуванням та жорстким поводженням із ув’язненою особою. Своєю чергою, у рішенні ЄСПЛ у справі «Невмержицький проти України» (від 05.04.2005, заява № 54825/00) суд встановив, що примусове годування загалом не вважається поводженням, що принижує людську гідність. Як бачимо, кваліфікація примусового годування як катування, жорсткого чи нелюдського поводження залежить від конкретних фактичних обставин, а також способів та засобів його здійснення.
Тоді як для засуджених та осіб, які тримаються під вартою, конституційне право на життя перетворюється на обов’язок жити всупереч, що видається негуманним та нелюдяним;
Вище були окресленні лише окремі недоліки проаналізованих законодавчих новел, яких насправді є набагато більше. І ключова проблема тут полягає у тому, що законодавець залишає поза увагою причини, беручись відразу до викорінення їх наслідків.
Чому особи, що тримаються під вартою, ув’язнені починають голодувати? Що є передумовою такого рішення? Хто або що спонукує засуджених та осіб, які тримаються під вартою, прийняти рішення відмовитися від їжі? Відповіді на ці запитання є простими та складними водночас. Жахливі умови тримання ув’язнених, жорстке ставлення до них з боку адміністрації установ виконання покарань, культура кримінального світу тощо нерідко є передумовою протестної поведінки засуджених.
Вважаємо, що саме тоді голодних протестів серед осіб, що тримаються під вартою та відбувають покарання, буде менше, а примусове годування як крайній захід реагування з метою збереження життя особи буде застосовуватися в поодиноких випадках!
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…