КАС ВС висловився щодо нюансів прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства — PRAVO.UA КАС ВС висловився щодо нюансів прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КАС ВС висловився щодо нюансів прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства

КАС ВС висловився щодо нюансів прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства

  • 17.06.2024 17:40

Подання декларації про відмову від іноземного громадянства зобов’язує іноземця, який звернувся з відповідною заявою до органу Державної міграційної служби України, протягом двох років із моменту набуття ним громадянства України подати документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Такі дії передбачають активну поведінку іноземця, спрямовану на безпосереднє самостійне вирішення питання щодо отримання ним документа про припинення громадянства (підданства) іншої держави.

На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 16 травня 2024 року у справі № 580/3264/22.

За обставинами справи

Особа звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправною бездіяльність Управління ДМС України та просила зобов’язати видати їй довідку про реєстрацію її громадянином України і прийняти декларацію про відмову від громадянства рф.

Окружний адміністративний суд задовільнив позов.

Проте апеляційний адміністративний суд скасував це рішення в частині зобов’язання УДМС України прийняти декларацію про відмову від громадянства рф та відмовив в цій частині вимог. Суд вважав, що позивачка не довела факту її належності до визначених Законом України «Про громадянство України» категорій осіб, які мають право подати декларацію про відмову від іноземного громадянства поза межами процедури, установленої законом.

Висновки ВС

Касаційний адміністративний суд у складі ВС частково задовольнив касаційну скаргу, змінив мотивувальну частину рішення апеляційного суду, виклавши її в новій редакції.

На обґрунтування, зокрема, КАС ВС вказав на таке.

  • Приписи статті 9 Закону України «Про громадянство України» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачали можливість подання замість документа про припинення громадянства (підданства) іншої держави подання декларації про відмову від іноземного громадянства.
  • Така декларація передбачала необхідність викладення обставин, за яких особа, що набула громадянство України, не отримала документа про припинення громадянства (підданства) іншої держави, і такі обставини не залежали від неї.
  • Пунктом 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14 грудня 2021 року № 1941-IX «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб» законодавець виокремив категорію іноземців, що отримали громадянство України в період із 1 січня 2018 року до набрання чинності цим законом і набули право подати декларацію про відмову від іноземного громадянства у разі неможливості виконати зобов’язання припинити іноземне громадянство (спрощена процедура).
  • Застосувавши цю норму права до спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції припустився помилки в застосуванні норми матеріального права.

У цій справі позивачка визначила предметом спору, зокрема, бездіяльність відповідача з приводу неприйняття в неї декларації.

Суди попередніх інстанцій також установили, що повідомлення про набуття громадянства України позивачка в належний спосіб не надіслала, а питання щодо анулювання посвідки на імміграцію, незважаючи на отримане нею громадянство у 2019 році, відповідач вирішив у 2021 році.

Водночас, дізнавшись про набуття громадянства України відповідно до Указу Президента України від 11 квітня 2019 року № 127/2019, позивачка письмово звернулася до УДМС України із заявою, зокрема, щодо прийняття її декларації про відмову від іноземного громадянства. Проте саму декларацію, яка б містила підставу її подання, замість документа про припинення громадянства іншої держави з викладенням обставин, що унеможливили це з незалежних від неї причин, позивачка разом із письмовим зверненням не подала.

Тож Верховний Суд дійшов висновку, що факт неподання позивачкою декларації унеможливлює виникнення у відповідача обов’язку розглянути та прийняти таку декларацію.

За цих обставин Верховний Суд не вбачає правових підстав для задоволення позовної вимоги щодо визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання УДМС України в Черкаській області прийняти в позивачки декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Читайте також: У найближчий четвер ВККС
розгляне питання про обрання нового голови

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA