КАС ВС пояснив, за викиди в повітря яких речовин потрібно платити екологічний податок — PRAVO.UA КАС ВС пояснив, за викиди в повітря яких речовин потрібно платити екологічний податок — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КАС ВС пояснив, за викиди в повітря яких речовин потрібно платити екологічний податок

КАС ВС пояснив, за викиди в повітря яких речовин потрібно платити екологічний податок

  • 17.03.2021 16:34

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду роз’яснив питання обов’язку сплачувати екологічний податок за викиди в атмосферне повітря метану, а також розрахунку величин цих викидів. Про це повідомляє пресслужба Суду.

Суть справи

ПАТ «Криворіжгаз» оскаржило в суді податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС, яким позивачу нараховано зобов’язання за платежем екологічного податку – надходження від викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на загальну суму понад 2 млн грн.

Позивач посилався, зокрема, на те, що метан є парниковим газом та не належить до забруднювальних речовин, тому його викиди не підлягають оподаткуванню.

Відповідач же виходив із того, що до переліку забруднювальних речовин включено, зокрема, «вуглеводні», до яких входить «метан» – основний складник (96–97,6%) природного газу. Крім цього, оскільки викиди метану як забруднювача здійснюються обладнанням і надавати звітність для кожного окремого джерела недоцільно, то розраховувати екологічний податок необхідно для підприємства в цілому.

Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольнивши позов, спиралися на те, що метан є парниковим газом та не належить до забруднювальних речовин, тому відповідно до чинного законодавства такі викиди не нормуються, а також вказали, що виробничо-технологічні втрати природного газу є складовою частиною викидів в атмосферне повітря стаціонарними джерелами під час здійснення основного виду господарської діяльності, однак не існує будь-яких методик, які б давали змогу визначити окремий обсяг саме цих витрат у загальному обсязі природного газу для виробничо-технологічних втрат.

Висновок КАС ВС (постанова від 25 лютого 2021 року у справі № 160/8128/18)

Верховний Суд, переглядаючи спір за касаційною скаргою ОВПП ДФС,  скасував рішення судів попередніх інстанцій і скерував справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Судова палата зазначила, що суди дійшли помилкового висновку, що викиди метану не підлягають оподаткуванню, оскільки з метою встановлення ставок податку за викиди в атмосферне повітря забруднювальних речовин стаціонарними джерелами забруднення нормою п. 243.1 ст. 243 ПК встановлено перелік окремих забруднювальних речовин, серед яких «вуглеводні» та «тверді речовини».

Перелік забруднювальних речовин, об’єднаних у зазначених групах, затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14 березня 2002 року № 104 «Про затвердження Переліку речовин, які входять до «твердих речовин» та «вуглеводнів» і за викиди яких справляється збір». До вуглеводнів згідно з цим переліком входить метан.

Згідно з додатком ІІ Протоколу про регістри викидів і перенесення забруднювачів від 21 травня 2003 року (ООН; Протокол, Міжнародний документ) метан (CH 4) – забруднювальна речовина.

Ураховуючи наведене, судова палата сформувала висновок про те, що ПК України встановлено обов’язок сплачувати екологічний податок за викиди в атмосферне повітря природного газу (метану), який належить до вуглеводнів.

Також судова палата КАС ВС не вбачає перешкод для застосування під час нарахування екологічного податку величин, розрахованих згідно з методиками, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 30 травня 2003 року № 264.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA