КАС ВС: надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів — PRAVO.UA КАС ВС: надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КАС ВС: надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів

КАС ВС: надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою для відведення ділянки, на яку є декілька претендентів

  • 30.05.2022 14:40

Наявність кількох охочих набути права на земельну діяльність не є підставою для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. На цьому наголосив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 18 травня 2022 року у справі № 154/3345/16.

Обставини справи

Дві особи претендували на приватизацію однієї земельної ділянки. Міська рада надала дозвіл особі, яка звернулася першою, а іншій – відмовила. Другий претендент оскаржив це рішення в суді.

Міськрада вказала підставою для відмови рекомендації постійної депутатської комісії міської ради з питань містобудування, ЖКГ, інфраструктури, комунальної власності, енергозбереження та земельних відносин міської ради. Вони вимагали надавати ділянки до приватизації згідно зі списком черговості.

Суди першої та апеляційної інстанцій розійшлися в оцінці правомірності такого підходу органу місцевого самоврядування.

Позиція КАС ВС

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС звернув увагу на правовий висновок, сформульований під час розгляду спорів за подібними правовідносинами. У ньому йдеться про вичерпність переліку підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України.

Зокрема, підставою відмови в наданні такого дозволу може бути лише:

  • невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Також судова колегія вказала на сталу правову позицію: чинним законодавством не передбачено право органів місцевого самоврядування відступати від положень ст. 118 ЗК України. Зокрема, не передбачено й можливості відмовляти в задоволенні вимоги про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою у зв’язку з відведенням земельної ділянки іншій особі.

Суть цього висновку зводиться до такого:

дозвіл на розробку проєкту землевідведення треба надавати всім, хто звернувся.

Тобто проєкт можуть розробляти одночасно декілька замовників. Хто з них отримає ділянку — визначатиметься на стадії затвердження проєкту та надання її у власність.

Висновок

У справі, що розглядається, Верховний Суд залишив у силі рішення суду першої інстанції про задоволення позову. Адже рекомендація постійної депутатської комісії міської ради про надання ділянки згідно зі списком черговості не є підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Їх вичерпний перелік передбачено в ч. 7 ст. 118 ЗК України.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA