Як АМКУ впливає на приватизацію спиртової галузі — PRAVO.UA Як АМКУ впливає на приватизацію спиртової галузі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Блог » Як АМКУ впливає на приватизацію спиртової галузі

Як АМКУ впливає на приватизацію спиртової галузі

  • 10.12.2020 14:02
Віталій МАЗУР, партнер-засновник SENSUM Law Firm

Роздержавлення спиртової галузі – зараз головний з пріоритетів малої приватизації. І що головне – успішний, адже головним чином об`єкти приватизації продають дорожче від стартової ціни. Один із нещодавніх аукціонів перевищив стартову ціну вдвічі – це продаж майна Марилівського місця провадження діяльності та зберігання спирту (МПД) в Тернопільській області, яке продали за 120 млн грн за стартової ціни 54,7 млн грн. Уже десять об`єктів продано, і загалом вони принесли близько 500 млн грн. На фоні загальних проблем із дефіцитом бюджету успішна приватизація справді допомагає країні.

Дозвіл потрібен – позиція АМКУ

Наприкінці вересня Антимонопольний комітет України (АМКУ) звернувся до дійсних та потенційних покупців об’єктів спиртової галузі та нагадав про необхідність отримання дозволу на концентрацію.

АМКУ дійшов висновку, що оскільки згідно з описом об’єктів приватизації спиртової галузі, щодо яких оголошено проведення приватизаційного аукціону, вони складаються з будівель, обладнання, рухомого та іншого майна, це свідчить про те, що вони у своїй сукупності забезпечують (можуть забезпечити) здійснення господарської діяльності з виробництва спирту етилового. 

Отже, з точки зору конкурентного законодавства дії покупців із придбання «окремого майна» ДП «Укрспирт» буде кваліфіковано відповідно до частини 2 статті 22 Закону «Про захист економічної конкуренції», а саме як концентрацію у вигляді набуття контролю над частиною суб’єкта господарювання.

Звертатися по дозвіл на концентрацію можна як до початку конкурсної процедури, так і після, але не пізніше 30 днів із дати оголошення переможця. Проте концентрація, яка потребує дозволу АМКУ, забороняється до надання дозволу на її здійснення. За порушення – штрафні санкції згідно зі статтею 52 Закону «Про захист економічної конкуренції».

За яких умов потрібен дозвіл – позиція юристів

Стаття 22 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» містить вимогу про необхідність отримання дозволу органів АМКУ на придбання у власність активів у вигляді єдиного майнового комплексу або структурного підрозділу суб’єкта господарювання. Тож висновки, викладені на сайті АМКУ, є досить дискусійними.

А втім, на думку АМКУ, це не звільняє покупців від обов’язку дотримуватися вимог законодавства про захист економічної конкуренції в разі придбання інших активів під час приватизаційного процесу щодо об’єктів спиртової галузі, що потребуватиме отримання дозволу АМКУ у випадках перевищення порогових показників, визначених  у статті 24 Закону «Про захист економічної конкуренції».

Дозвіл покупець отримує в таких випадках:

  • коли фінансові показники (вартість активів / обсяг реалізації) в Україні принаймні двох учасників концентрації (з урахуванням усіх компаній їхніх груп) перевищують 4 млн євро;
  • коли сумарні фінансові показники у світі всіх учасників концентрації перевищують 30 млн євро, при цьому група компаній покупця (або одного із засновників спільного суб`єкта господарювання) може не провадити діяльність і не мати активів в Україні; у такому випадку обсяг реалізації її товарів/послуг у світі повинен перевищувати 150 млн євро, а об’єкт придбання, з урахуванням відносин контролю, повинен мати активи в Україні або обсяг реалізації на суму понад 8 млн  євро.

У таких випадках концентрація забороняється до надання дозволу АМКУ. Учасники концентрації зобов’язані утримуватися від дій, які можуть призвести до обмеження конкуренції та неможливості відновлення початкового стану.

Під час розрахунку обсягів реалізації товарів учасників концентрації використовується сума доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за вирахуванням суми податку на додану вартість, акцизного податку, інших податків або зборів, базою для оподаткування в яких є оборот, за останній фінансовий звітний рік, що передував поданню заяви про отримання дозволу. Кошти, отримані від реалізації товарів у межах однієї групи суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю, якщо такий облік ведеться, не враховуються.

Але важливо звернути увагу на те, що  законодавством не передбачено особливих умов щодо отримання дозволу АМКУ на концентрацію залежно від виду діяльності (наприклад, спиртова галузь чи тютюнова) її учасників. Тобто можна дійти висновку, що умовний покупець, який не має валютних мільйонів, може і без дозволу АМКУ придбати майно МПД  ДП «Укрспирт» (адже більшість їх останні роки не працювали).

Розмір штрафів за порушення

За здійснення концентрації без дозволу, у разі якщо наявність такого дозволу необхідна, передбачаються штрафні санкції, визначені у статті 52 Закону «Про захист економічної конкуренції».

Штраф накладається на суб’єктів господарювання в особі юридичних та/або фізичних осіб, які вчинили дії (допустили бездіяльність) або отримали чи можуть отримати вигоду. Під вигодою розуміють, зокрема, можливість впливати на діяльність інших юридичних та/або фізичних осіб – суб’єктів господарювання, одержання частини їх прибутку.

Максимальний розмір штрафу може бути:

  • до 5% доходу (виручки) суб’єктів господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф;
  • до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо доходу (виручки) немає або відповідач на вимогу органів Антимонопольного комітету України не надав розмір доходу (виручки).

Висновки

Звісно, для АМКУ,  як і для будь-якого чесного бізнесу, важливо вчасно оцінити необхідність отримання попереднього дозволу на концентрацію і запобігти порушенню конкурентного законодавства.

Але ж і важливо пам’ятати,  що один лиш факт приватизації спиртового заводу не означає концентрації суб’єктів господарювання. А антимонопольний орган має діяти суворо в межах закону і не вимагати звертатися по дозволи лише про всяк випадок.

Автор: Віталій МАЗУР, партнер-засновник SENSUM Law Firm

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA