Які інституції захищають від рейдерів? Перелік органів та їх функціонал — PRAVO.UA Які інституції захищають від рейдерів? Перелік органів та їх функціонал — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Які інституції захищають від рейдерів? Перелік органів та їх функціонал

Які інституції захищають від рейдерів? Перелік органів та їх функціонал

  • 28.12.2020 11:35
Віталій Жадобін, засновник SENSUM Law Firm

Рейдерство є однією з головних проблем бізнесу в Україні. Є, звісно, й інші: нестабільність законодавства, порушення законів із боку представників державних органів… Проте з огляду на кількість антирейдерських органів саме «робіни гуди з великої дороги» є найбільшою проблемою. В цій статті ми не будемо розповідати про традиційні місця, де можна і потрібно протидіяти позбавленню майна чи прав, – суди, національну поліцію, прокуратуру тощо.

Колегія при Мін’юсті

Колегію Мін’юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації було створено 1 січня 2016 року як комісію, але зараз вона називається колегією і діє на правах департаменту, є консультативно-дорадчим органом при Мін’юсті.

Колегія діє на підставі урядової постанови «Про затвердження Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції» від 25 грудня 2015 року № 1128.

До компетенції Колегії належить розгляд скарг:

  • на рішення державних реєстраторів про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно;
  • на проведені державним реєстратором реєстраційні дії в ЄДР;
  • на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Мін’юсту (з питань розгляду скарг, які належать до їх компетенції).

До компетенції не належить розгляд скарг на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також у випадках, коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір, та розгляд скарг на реєстраційні дії, проведені на підставі рішення суду.

За результатами розгляду скарги Колегія може рекомендувати Мін’юсту видати наказ, яким буде скасовано реєстраційні дії та/або притягнуто реєстратора до відповідальності.

Про роботу Колегії юристи відгукувалися досить схвально – справді був етап, коли кількість незаконних дій у реєстрі була значною, а своєчасні скарги допомагали зупинити безлад. Зараз у Міністерстві заявляють, що ліквідували головну передумову рейдерства в реєстрах – припинили діяльність так званих акредитованих суб’єктів, комунальних підприємств, які вчиняли найбільшу кількість реєстраційних порушень.

Варто нагадати, що нова команда Мін’юсту взагалі поставила собі за мету ліквідувати Колегію (як і  можливість рейдерства через реєстри). На шляху до цього запропоновано законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з впорядкуванням діяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань». Проєкт, який підтримав уряд, пропонує з 1 січня 2022 року позбавити Мін’юст повноважень щодо прийняття рішень про скасування реєстраційних дій у сфері державної реєстрації. Тобто діяльність цієї Колегії може бути обмежено в часі, треба пам’ятати про це.

Бізнес-омбудсмен

Бізнес-омбудсмен (Рада бізнес-омбудсмена) є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при Кабінеті Міністрів України, який створено відповідно до постанови уряду «Про утворення Ради бізнес-омбудсмена» від 26 листопада 2014 року № 691.

До Ради бізнес-омбудсмена (РБО) можна звернутися зі скаргою, якщо:

– ви не скаржитеся на приватний бізнес;

– вашу справу не розглянуто/розглядається в суді;

– з моменту настання недобросовісної поведінки ще не минув один рік;

– ви використали можливість адміністративного оскарження (за його наявності).

Вивчивши матеріали справи, інспектор Ради може звернутися до комісії Мін’юсту з пропозицією об’єктивно та оперативно розглянути заяву скаржника.

Як повідомляють у Раді бізнес-омбудсмена, кількість скарг зросла саме за рахунок малого та середнього бізнесу і сягнула найвищої позначки за весь час роботи РБО — 79%.

У РБО називають такі тренди скарг у третьому кварталі 2020 року:

• Значно зросла кількість скарг підприємців щодо зупинення реєстрації податкових накладних (на 46% більше проти попереднього кварталу та на 118% більше проти аналогічного кварталу минулого року).

• Суттєво (з 55 до 36 скарг) зменшилася кількість оскаржень результатів податкових перевірок (справді, мораторій на перевірки дав такі результати).

• Порівняно з попереднім кварталом підприємці більше скаржилися на процесуальні зловживання органів прокуратури, проте менше – на зловживання Національної поліції та Служби безпеки України.

• Майже вдвічі (з 13 до 22 скарг) зросла кількість звернень підприємців щодо затримок у митному оформленні. Митні питання увійшли до топ-3 звернень бізнесу з 22 скаргами загалом.

• Підприємці подали вдвічі більше (16 проти 8) скарг на дії Міністерства юстиції: як на Департамент державної реєстрації, так і на виконавчу службу.

Є й позитивні моменти, які свідчать, що до РБО є сенс звертатися не тільки великим підприємствам з іноземним капіталом, але і малим та середнім підприємцям з українською «пропискою». У третьому кварталі 2020 року державні органи виконали 89% індивідуальних рекомендацій.  Серед масштабних перемог Ради:

  • Верховна Рада прийняла Закон № 776-ІХ, спрямований на детінізацію ринку металобрухту та

підвищення прозорості його експорту-імпорту.

  • Президент підписав Закон № 2698, який має на меті гармонізувати умови функціонування

вітчизняного ринку будівельної продукції з європейськими правилами.

Якщо повернутися до антирейдерської тематики, то можна навести приклад, як Львівський завод відбив рейдерську атаку в жовтні цього року. До РБО надійшла скарга від Львівського заводу будівельної та художньої кераміки. Підприємство скаржилося на те, що нотаріус змінив у Єдиному державному реєстрі (ЄДР) відомості про керівника заводу, порушивши закон та статут підприємства. Замість рішення вищого органу правління реєстратор вніс зміни на підставі зовсім іншого документа. Відповідно до статуту заводу рішення щодо припинення повноважень голови підприємства приймається загальними зборами, засідання яких не відбулося. Натомість звільнити чинного керівника з посади вирішила наглядова рада. Через незаконне призначення нового голови після подання скарги в Колегію Мін’юсту з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора (Колегія Мін’юсту) підприємство звернулося до Ради бізнес-омбудсмена по допомогу.

Інспекторка підтримала позицію підприємства та визнала скаргу обґрунтованою. Рада дійшла висновку, що під час внесення змін до ЄДР реєстратор мав керуватися рішенням загальних зборів, а не наглядової ради. РБО рекомендувала Міністерству юстиції забезпечити повний та всебічний розгляд скарги підприємства та поновити правдиві відомості про керівника заводу в разі порушення законодавства. Також РБО просила ретельно перевірити законність реєстраційних дій приватного нотаріуса.

Колегія Мін’юсту дослухалася до рекомендації, спірні реєстраційні дії було скасовано, поновлено дані про справжнього керівника заводу. Доступ реєстратора до ЄДР було заблоковано терміном на 1 місяць.

Парламент та інвестори

Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України (ТСК) з питань захисту прав інвесторів створена відповідно до парламентської постанови від 5 червня 2020 року і має статус колегіального тимчасового органу Ради.

ТСК розглядає звернення суб’єктів господарювання щодо існування законодавчих перешкод у провадженні інвестиційної діяльності та щодо перешкод у провадженні господарської діяльності інвесторів та іншого порушення їхніх прав і законних інтересів державними органами, органами місцевого самоврядування, посадовими та службовими особами.

За результатами розгляду звернення ТСК приймає рекомендації, висновки та рішення, які є обов’язковими для розгляду органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

Одним із прикладів взаємодії з ТСК є ситуація з «Ашан Рітейл». У листопаді ТСК звернулася до Офісу Генпрокурора через ситуацію з французьким інвестором «Ашан Рітейл». Іноземний інвестор планував побудувати рітейл-парк поруч з Одесою, для цього було придбано земельні ділянки за 220 млн грн. Проте землю було вилучено на ініціативу Одеської прокуратури та передано в АРМА, далі – продано за ціною у 20 разів меншою, ніж було сплачено інвестором. ТСК звернулася до Офісу Генерального прокурора з проханням провести перевірку відносно посадових осіб одеської прокуратури, які сприяли накладенню арешту на земельні ділянки, внаслідок чого інвестор фактично їх втратив. Також парламентарі звернули увагу ОГП на наявність 3 кримінальних проваджень, які паралельно розслідуються одразу в 3 правоохоронних органах, з пропозицією розглянути доцільність об’єднання цих проваджень.

Прокуратура та інвестиції

Департамент кримінально-правової політики і захисту інвестицій офісу ГПУ почав діяти 2 січня 2020 року на підставі наказу ГПУ «Про день початку роботи Офісу Генерального прокурора» від 23 грудня 2019 року № 351.

Департамент розглядає звернення суб’єктів господарювання щодо перешкоджання їхній роботі та іншого порушення їх прав і законних інтересів державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

За результатами розгляду звернення Департамент приймає рекомендації, висновки та рішення, які є обов’язковими для розгляду органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

Безпека бізнесу від Кабміну

Ще один варіант захисту бізнесу від уряду – Комісія з питань захисту бізнесу при КМУ, яка є тимчасовим консультативно-дорадчим органом під головуванням прем’єр-міністра України. Комісію створено відповідно до урядової постанови «Про утворення Комісії з питань захисту бізнесу» від 16 жовтня 2019 року № 902.

Комісія розглядає звернення суб’єктів господарювання щодо перешкоджання їх роботі та іншого порушення їхніх прав і законних інтересів державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

Комісія ухвалює обов’язкові до розгляду рекомендації для державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб щодо припинення перешкоджання роботі суб’єктів господарювання та іншого порушення їх прав і законних інтересів.

Антирейдерські аграрні штаби

В Україні мало виростити та зібрати врожай, головне – захистити його від шкідника-рейдера. Для цього створено головами облдержадміністрацій спільно з територіальними підрозділами Мін’юсту, МВС, Держгеокадастру та аграрними асоціаціями антирейдерські аграрні штаби.

Такі штаби створено на доручення Мін’юсту від 9 серпня 2017 року №102/11/-48-17 та на виконання протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 року щодо створення в регіонах оперативних штабів, покликаних боротися зі спробами рейдерських захоплень земель та зібраного урожаю, посилення захисту майнових прав землевласників та землекористувачів.

Антирейдерські аграрні штаби розглядають звернення суб’єктів господарювання щодо спроб рейдерських захоплень земель та врожаю, оперативно реагують на спроби рейдерських захоплень землі чи врожаю та забезпечують доступ мешканців найвіддаленіших населених пунктів до якісної безоплатної правової допомоги.

Якщо говорити по аграрне рейдерство, то є випадки і силового захоплення будівель та врожаю, і незаконних реєстраційних дій, і зухвалого випереджання в збиранні врожаю. На жаль, багато фермерів мають проблеми з рейдерами щодо землі, яку отримали у спадок. Для боротьби з цим варто залучати і аграрні штаби, і професійних юристів.

Висновки

Як бачимо комісій та рад для захисту від рейдерства вистачає. Але така широка альтернатива свідчить якраз про те, ще рейдерство процвітає, на жаль. А також про те, що під час атаки рейдерів необхідна злагоджена робота всієї команди під керівництвом досвідченої людини, яка розуміє коефіцієнт корисної дії від кожного органу, а також строки, в які може бути ухвалено позитивне рішення.

Автор: Віталій Жадобін, засновник SENSUM law firm, адвокат

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA