IX Щорічний форум юрисконсультів розпочався обговоренням ключових викликів для бізнесу — PRAVO.UA IX Щорічний форум юрисконсультів розпочався обговоренням ключових викликів для бізнесу — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » IX Щорічний форум юрисконсультів розпочався обговоренням ключових викликів для бізнесу

IX Щорічний форум юрисконсультів розпочався обговоренням ключових викликів для бізнесу

 • 06.10.2021 11:13

Сьогодні в Києві проходить IX Щорічний форум юрисконсультів — традиційний майданчик для обговорення трендів професії інхаусів, ключових викликів для бізнесу та його юридичних радників. Захід організовано газетою «Юридична практика». Генеральним партнером форуму стала ЮК «Алексєєв, Боярчуков і Партнери», професійним партнером — ЮК VB PARTNERS, спеціалізованим партнером — ADER HABER.

«Традиційним мірилом усіх реформ був рейтинг Doing Business. Як відомо, Світовий банк припинив його складати, тому не зовсім зрозуміло, за допомогою яких інструментів далі оцінювати роботу реформаторів», — зазначив Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алексєєв, Боярчуков і Партнери», відкриваючи роботу першої сесії форуму, присвяченої оцінці бізнес-клімату в Україні.

Зони ризику

Марчін Свєнчіцький, бізнес-омбудсмен України, розповів про роботу Ради бізнес-омбудсмена та про те, з якими скаргами до них звертається український бізнес.

«Основні скарги стосуються податкових питань, проте структура цих скарг змінюється — якщо раніше вони стосувалися питань повернення ПДВ, то зараз скаржаться передовсім на включення компаній у список ризикових», — зазначив Марчін Свєнчіцький.

Інша поширена категорія скарг до Ради бізнес-омбудсмена стосується невиконання судових рішень. А найбільше, за словами бізнес-омбудсмена, бізнес боїться правоохоронних органів. Він також розповів про виклики в роботі Ради та звернув увагу на необхідність подальшого врегулювання її статусу.

Законодавча підтримка

Народний депутат України Людмила Буймістер повідомила, що профільний парламентський комітет підтримує проєкт Закону «Про раду бізнес-омбудсмена».

На продовження свого виступу спікер звернула увагу на:

 • певне погіршення бізнес-клімату в Україні,
 • низьку довіру до правоохоронних органів.

А ключовою реформою для виправлення ситуації вона назвала судову реформу.

Серед пріоритетів:

 • дерегуляція окремих галузей економіки,
 • деолігархізація,
 • реформування Антимонопольного комітету України.

Говорячи про взаємодію влади та бізнесу, Людмила Буймістер закликала більш активно долучатися до співпраці з парламентом — це матиме позитивний вплив на якість законотворчої роботи.

Оцінки бізнесу

Думку державної компанії презентував Максим Юрков, член правління НЕК «Укренерго». Він розповів про ситуацію на енергетичному ринку та специфіку діяльності Укренерго.

«Триває боротьба за реформування корпоративного управління в державному секторі», — наголосив Максим Юрков, коментуючи зміни бізнес-клімату в державному секторі економіки.

Він також звернув увагу на проблеми в судовій гілці влади та велику кадрову активність у держорганах. Водночас позитивним трендом він назвав більшу відкритість парламенту до пропозицій бізнесу.

Про глобальні виклики бізнесу розповіла Світлана Романова, директор із правового забезпечення ТОВ «Метінвест Холдинг». Основним викликом вона назвала пандемію, яка вплинула на всі сфери життя, включаючи бізнес-процеси. Іще одним глобальним викликом, за словами пані Романової, є декарбонізація та питання екології. Це особливо актуально для металургійної галузі — спікер розповіла про ініціативи компанії «Метінвест» у цій сфері.

Проблемою, яка стосується будь-якого бізнесу, Світлана Романова назвала трудову міграцію. Відтік робочої сили з України лише за останні декілька років становив понад 5 млн осіб, відповідно, відчувається значна нестача кадрів. І це питання має бути пріоритетним як для влади, так і для бізнесу.

Світлана Романова розповіла про ініціативу «Метінвесту» — створення власного вишу «Метінвест-Політехніка».

Практичні акценти

Далі учасники форуму зосередилися на аналізі факторів, які продукують бізнес-ризики та впливають на інвестиційну привабливість України.

Мирослав Гнатюк, партнер АО Benchers, висвітлив питання захисту власності, зокрема у випадках арешту майна в кримінальних провадженнях та в разі застосування санкцій. Спікер:

 • проаналізував тенденції судової практики в таких категоріях справ,
 • дав низку практичних порад бізнесу,
 • прокоментував положення «деолігархічного закону»,
 • розповів про його ризики в контексті захисту права власності.

Про санкції РНБО як форс-мажорну обставину говорила Амінат Сулейманова, керуючий партнер AGA Partners. Проаналізувавши судову практику щодо застосування внутрішніх санкцій, пані Сулейманова сформулювала такі висновки:

 • санкції РНБО не відповідають базовим критеріям форс-мажору;
 • санкції не є підставою для правомірного припинення контракту та звільнення сторони від відповідальності за порушення, що відбулося внаслідок їх застосування;
 • компанія, яка зазнала збитків через застосування санкцій до контрагента, має право на відшкодування.

Семен Ханін, керуючий партнер ЮК «АМБЕР», зосередився на глобальному тренді деофшоризації та транспарентності та його впливі на бізнес. Проаналізувавши передумови запровадження нових правил та обмежень, зокрема під час взаємодії з банками, Семен Ханін наголосив, що вони є досить дискримінаційними.

На його думу, всі заходи в комплексі спрямовані на зменшення рівня міжнародної присутності більшості компаній — лише найбільші корпорації зможуть забезпечити дотримання всіх регуляторних вимог.

На завершення профільної сесії Олександр Мамуня, партнер-засновник Mamunya IP, розповів про значення прав інтелектуальної власності в контексті інвестиційної політики України. На його думку:

 • бізнес, особливо український, має бути більш інноваційним та приділяти більше уваги питанням інтелектуальної власності;
 • належний рівень захисті ІР-прав є важливою передумовою виходу на український ринок міжнародних компаній зі своїми інноваційними продуктами.

Проте за поточного правового регулювання ні іноземний, ні український бізнес не зацікавлений в інвестуванні в розвиток нових продуктів.

Говорячи про українські реалії, пан Мамуня нагадав про реформу сфери ІР, що триває, та прокоментував ключові ризики юрисдикції для правовласників.

Далі в програмі форуму — обговорення трендів професії інхаусів та управління юридичною функцією, нюанси взаємодії з державою, партнерами та контрагентами, а також зовнішніми юридичними радниками. Завершить форум урочиста церемонія нагородження переможців дослідження «50 провідних юридичних департаментів України».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA