Сьогодні в Києві проходить IX Щорічний форум юрисконсультів — традиційний майданчик для обговорення трендів професії інхаусів, ключових викликів для бізнесу та його юридичних радників. Захід організовано газетою «Юридична практика». Генеральним партнером форуму стала ЮК «Алексєєв, Боярчуков і Партнери», професійним партнером — ЮК VB PARTNERS, спеціалізованим партнером — ADER HABER.
«Традиційним мірилом усіх реформ був рейтинг Doing Business. Як відомо, Світовий банк припинив його складати, тому не зовсім зрозуміло, за допомогою яких інструментів далі оцінювати роботу реформаторів», — зазначив Сергій Боярчуков, керуючий партнер ЮК «Алексєєв, Боярчуков і Партнери», відкриваючи роботу першої сесії форуму, присвяченої оцінці бізнес-клімату в Україні.
Марчін Свєнчіцький, бізнес-омбудсмен України, розповів про роботу Ради бізнес-омбудсмена та про те, з якими скаргами до них звертається український бізнес.
«Основні скарги стосуються податкових питань, проте структура цих скарг змінюється — якщо раніше вони стосувалися питань повернення ПДВ, то зараз скаржаться передовсім на включення компаній у список ризикових», — зазначив Марчін Свєнчіцький.
Інша поширена категорія скарг до Ради бізнес-омбудсмена стосується невиконання судових рішень. А найбільше, за словами бізнес-омбудсмена, бізнес боїться правоохоронних органів. Він також розповів про виклики в роботі Ради та звернув увагу на необхідність подальшого врегулювання її статусу.
Народний депутат України Людмила Буймістер повідомила, що профільний парламентський комітет підтримує проєкт Закону «Про раду бізнес-омбудсмена».
На продовження свого виступу спікер звернула увагу на:
А ключовою реформою для виправлення ситуації вона назвала судову реформу.
Серед пріоритетів:
Говорячи про взаємодію влади та бізнесу, Людмила Буймістер закликала більш активно долучатися до співпраці з парламентом — це матиме позитивний вплив на якість законотворчої роботи.
Думку державної компанії презентував Максим Юрков, член правління НЕК «Укренерго». Він розповів про ситуацію на енергетичному ринку та специфіку діяльності Укренерго.
«Триває боротьба за реформування корпоративного управління в державному секторі», — наголосив Максим Юрков, коментуючи зміни бізнес-клімату в державному секторі економіки.
Він також звернув увагу на проблеми в судовій гілці влади та велику кадрову активність у держорганах. Водночас позитивним трендом він назвав більшу відкритість парламенту до пропозицій бізнесу.
Про глобальні виклики бізнесу розповіла Світлана Романова, директор із правового забезпечення ТОВ «Метінвест Холдинг». Основним викликом вона назвала пандемію, яка вплинула на всі сфери життя, включаючи бізнес-процеси. Іще одним глобальним викликом, за словами пані Романової, є декарбонізація та питання екології. Це особливо актуально для металургійної галузі — спікер розповіла про ініціативи компанії «Метінвест» у цій сфері.
Проблемою, яка стосується будь-якого бізнесу, Світлана Романова назвала трудову міграцію. Відтік робочої сили з України лише за останні декілька років становив понад 5 млн осіб, відповідно, відчувається значна нестача кадрів. І це питання має бути пріоритетним як для влади, так і для бізнесу.
Світлана Романова розповіла про ініціативу «Метінвесту» — створення власного вишу «Метінвест-Політехніка».
Далі учасники форуму зосередилися на аналізі факторів, які продукують бізнес-ризики та впливають на інвестиційну привабливість України.
Мирослав Гнатюк, партнер АО Benchers, висвітлив питання захисту власності, зокрема у випадках арешту майна в кримінальних провадженнях та в разі застосування санкцій. Спікер:
Про санкції РНБО як форс-мажорну обставину говорила Амінат Сулейманова, керуючий партнер AGA Partners. Проаналізувавши судову практику щодо застосування внутрішніх санкцій, пані Сулейманова сформулювала такі висновки:
Семен Ханін, керуючий партнер ЮК «АМБЕР», зосередився на глобальному тренді деофшоризації та транспарентності та його впливі на бізнес. Проаналізувавши передумови запровадження нових правил та обмежень, зокрема під час взаємодії з банками, Семен Ханін наголосив, що вони є досить дискримінаційними.
На його думу, всі заходи в комплексі спрямовані на зменшення рівня міжнародної присутності більшості компаній — лише найбільші корпорації зможуть забезпечити дотримання всіх регуляторних вимог.
На завершення профільної сесії Олександр Мамуня, партнер-засновник Mamunya IP, розповів про значення прав інтелектуальної власності в контексті інвестиційної політики України. На його думку:
Проте за поточного правового регулювання ні іноземний, ні український бізнес не зацікавлений в інвестуванні в розвиток нових продуктів.
Говорячи про українські реалії, пан Мамуня нагадав про реформу сфери ІР, що триває, та прокоментував ключові ризики юрисдикції для правовласників.
Далі в програмі форуму — обговорення трендів професії інхаусів та управління юридичною функцією, нюанси взаємодії з державою, партнерами та контрагентами, а також зовнішніми юридичними радниками. Завершить форум урочиста церемонія нагородження переможців дослідження «50 провідних юридичних департаментів України».
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…