прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Відео » IX Business & Legal Tax Forum: усі нюанси оподаткування воєнного часу

IX Business & Legal Tax Forum: усі нюанси оподаткування воєнного часу

 • 15.06.2022 14:01

IX Business & Legal Tax Forum розпочав роботу в онлайн-форматі. Про нюанси оподаткування воєнного часу дискутувати:

 • Ярослав Железняк, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики;
 • Вадим Мельник, директор Бюро економічної безпеки України;
 • Тетяна Гречана, в.о. директора департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби України;
 • Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України;
 • Дмитро Федечко, керівник юридичного відділу Louis Dreyfus Company Ukraine;
 • Олександр Марков, партнер ЮФ Redcliffe Partners;
 • Андрій Валенко, партнер ЮФ «Амбер»;
 • Яків Воронін, керуючий Адвокатського бюро «Якова Вороніна».

Модерувала дискусію Анна Ігнатенко, партнер ID Legal Group. Відкриваючи роботу сесії, вона зазначила, що економічний фронт є на сьогодні не менш важливим для стабільності нашої держави.

«Завдяки героїзму наших ЗСУ ми сьогодні маємо можливість обговорювати економічні питання, виклики щодо оподаткування та інші проблеми, з якими зіткнувся бізнес», — відзначила Анна Ігнатенко.

Законодавче забезпечення

Ярослав Железняк розповів про розвиток законодавчого регулювання сфери оподаткування за час дії воєнного стану та окреслив основні податкові пріоритети парламенту на найближчий час. На думку пана Железняка, не всі з прийнятих змін є належної якості, що викликає складнощі з їх виконанням. Законодавчі зміни воєнного часу він запропонував розглядати в контексті наповнення бюджету, витрат воєнного часу та фінансового стану держави в цілому. Ярослав Железняк, зокрема, звернув увагу на такі ініціативи:

 • повернення ПДВ та імпортного мита — законопроєкт № 7418, очікується, що його приймуть уже наступного тижня;
 • врегулювання питань проведення податкових перевірок — законопроєкт № 7374;
 • нюанси застосування спрощеної системи оподаткування 2% доходу;
 • проблематика подвійної сплати єдиного соціального внеску за мобілізованих працівників.

Також, на думку парламентаря, зараз досить вдалий час для прийняття перспективного законодавства, яке набуде чинності після завершення війни.

Детальніше про фіскальні пріоритети держави Ярослав Железняк розповів учасникам форуму у форматі відкритого інтерв’ю, відповідаючи на запитання Тетяни Лисовець, старшого партнера АК «Соколовський та Партнери».

Висвітлення податкових новел воєнного часу продовжив Роман Ващук. Він, зокрема, звернув увагу на важливість дотримання принципу передбачуваності нормативного регулювання — держава має надсилати сигнали стосовно того, скільки діятимуть зміни і як відбудеться зворотний перехід.

Бізнес-омбудсмен проаналізував ситуацію із запровадженням єдиного податку за ставкою 2% доходу — наразі нам скористалися здебільшого ФОП, які і так перебували на спрощеній системі оподаткування. На його думку, у великого бізнесу виникли побоювання щодо нюансів повернення до звичної системи оподаткування.

Роман Ващук також прокоментував реакцію бізнесу щодо:

 • зупинення і раптового відновлення роботи СЕА ПДВ (включаючи проблеми з блокуванням податкових накладних);
 • скасування та намірів відновлення митних платежів для імпорту товарів.

Пріоритети БЕБ

Про роботу Бюро економічної безпеки України в умовах воєнного часу, основні акценти та напрями забезпечення економічної безпеки говорив Вадим Мельник. Стратегічними напрямами для БЕБ спікер назвав формування його як аналітичного органу з одночасним досягненням практичних результатів.

«Ми намагаємося якнайскоріше перейти до аналітичної моделі роботи», — наголосив Вадим Мельник.

Він також розповів про алгоритми роботи БЕБ під час війни, зокрема щодо блокування активів компаній, які контролюються резидентами рф («Усе відбувається в рамках КПК»), а також розслідування розкрадань бюджету під час закупівель, виведення коштів за кордон, порушень у сфері валютного регулювання.

Зміни в адмініструванні

Тетяна Гречана, в.о. директора департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби України, зосередилася на основних проблемних питаннях адміністрування податків, розповівши, зокрема, про зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 2260-ІХ.

«Відновлюють перевірки — всі камеральні та чотири види документарних», — наголосила Тетяна Гречана. Вона пояснила, що першочергово відновлюються ті перевірки, які безпосередньо стосуються прав і можливостей платників податків, — відповідні звернення надходили саме від них.

Фокус на перевірках

Про податкові перевірки в умовах воєнного часу та нюанси їх оскарження учасникам форуму розповів Андрій Валенко, партнер ЮФ «Амбер». Нагадавши, що є три види податкових перевірок, доповідач зосередився на актуальних правових позиціях Верховного Суду щодо їх оскарження. Зокрема, він процитував постанови ВС від 21.02.2020 у справі № 826/17123/18 та від 08.09.2021 у справі № 816/228/17. Доповідач пояснив, що якщо контролюючий орган не було допущено до документальної виїзної чи фактичної перевірки, в такому разі наказ про її призначення може бути предметом оскарження в суді. У разі якщо платник податків допустив посадових осіб контролюючого органу  до документальної виїзної чи фактичної перевірки, тоді наказ не може бути предметом оскарження в суді. Однак доводи про незаконність перевірки можуть бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за результатами такої перевірки.

На завершення свого виступу Андрій Валенко дав низку рекомендацій бізнесу в контексті відновлення податкових перевірок.

Робота на перспективу

Дмитро Федечко поділився з учасниками форуму думками щодо очікувань бізнесу на час після перемоги України. Він, зокрема, звернув увагу, що зруйнована інфраструктура потребуватиме багато будівництва, а отже, відповідних комплексних рішень. Іншим викликом є міграційні питання – як виїзд українців за кордон, так і внутрішня міграція та, відповідно, професійна переорієнтація. Дмитро Федечко також прокоментував фінансові виклики, девальвацію національної валюти тощо.

«Нам варто переосмислити, що ми хочемо: відбудову чи перебудову країни», — наголосив Дмитро Федечко, додавши, що слід скористатись підтримкою, яка зараз є від міжнародної спільноти.

Олександр Марков зосередився на алгоритми та ризиках (не)повернення до класичної моделі оподаткування.

«Буде час для реальної реформи сфери оподаткування не лише в контексті адміністрування податків» ,— вважає партнер Redcliffe Partners.

На його думку, ті переваги, які наразі має агросектор, слід екстраполювати на інші пріоритетні галузі економіки. Також варто звернути увагу на реформування системи оподаткування фізичних осіб.

Переходячи до ризиків післявоєнного періоду, Олександр Марков акцентував на потребі дотримання балансу між наповненням бюджету та надмірним податковим навантаженням. Також слід зосередитись на забезпеченні контролю за видатками бюджету.

На завершення дискусії Яків Воронін зосередився на питанні стабільності податкового законодавства. Він проаналізував вплив нещодавніх податкових змін на діяльність бізнесу, економічні процеси в країні та перспективи економічного відновлення України, зокрема — залучення інвестицій. Ключовим питанням він при цьому назвав саме стабільність законодавства, повторивши тезу Ярослава Железняка про те, що саме зараз — час напрацьовувати нове законодавство на післявоєнний період.

Підводячи підсумок дискусії, Анна Ігнатенко зазначила, що ключовими тезами дискусії стали стабільність, довіра, та стратегія: «Держава має дотримуватись тієї стратегію, яку вона обрала на визначений період часу, та не змінювати правила гри».

 

IX Business & Legal Tax Forum продовжить свою роботу завтра, 16 червня. У фокусі обговорення — актуальні податкові консультації (податковий режим «Дія.Сіті», спрощена система оподаткування в умовах воєнного стану, основні зміни в адмініструванні податків), а також розвиток судової практики щодо податкових правовідносин.

IX Business & Legal Tax Forum проводиться газетою «Юридична практика». Стратегічним партнером заходу стала компанія STRON, професійним партнером — Amber Law Company.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA