IV BUSINESS & LEGAL AGRI FORUM: зменшення рейдерства, вплив законодавчих змін на агросферу в умовах війни, регулювання оренди землі — PRAVO.UA IV BUSINESS & LEGAL AGRI FORUM: зменшення рейдерства, вплив законодавчих змін на агросферу в умовах війни, регулювання оренди землі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » IV BUSINESS & LEGAL AGRI FORUM: зменшення рейдерства, вплив законодавчих змін на агросферу в умовах війни, регулювання оренди землі

IV BUSINESS & LEGAL AGRI FORUM: зменшення рейдерства, вплив законодавчих змін на агросферу в умовах війни, регулювання оренди землі

  • 10.08.2022 18:38

Завершальна сесія IV Business & Legal Agri Forum, який відбувся сьогодні, була присвячена захисту агроактивів під час війни.

Модерувала сесію Людмила Куса, партнер, керівник практики вирішення спорів GRACERS.

«Широкомасштабне вторгнення рф, безперечно, вплинуло на агросектор. Сьогодні найболючішими залишаються питання, пов’язані з вивезенням агропродукції, збиранням врожаю та проведенням посівної кампанії. Проте поряд з уже «традиційними» проблемами та труднощами в агросфері є нові, які виникають, в тому числі, із впровадженням нового законодавства», — наголосила Людмила Куса.

Протидії агрорейдерству

Розповідаючи про вимушені кроки, які зробила держава після 24 лютого 2022 року, керівник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віктор Дубовик зазначив, що одним із таких кроків для відбиття кібератак на державні реєстри було рішення про їх закриття.

«Закриття державних реєстрів — це був вимушений і безпрецедентний крок. І як показала практика, найкращим способом боротьби з рейдерством є закриття доступу до всіх реєстрів», — зауважив пан Дубовик.

За словами спікера, згодом доступ до реєстрів почав відкриватися поступово. І цей поступовий процес триває і досі.

Першим кроком було надання доступу державним реєстраторам Міністерства юстиції України до виключного переліку реєстраційних дій. Проте дії, які призводять до рейдерських захоплень, такі як зміна керівника чи складу юридичних осіб, дії з нерухомістю були виключені з цього переліку.

Як зазначив пан Дубовик, під час воєнних дій завданням Мін’юсту є контроль за тим, щоб до державних реєстрів не були підключені державні реєстратори, які вчиняли порушення протягом 2021—2022 років.

«Ми можемо казати, що кількість незаконних реєстраційних дій у відсотковому співвідношенні значно зменшується. Це позитивний момент, і ми розуміємо, що, крім технічної та законодавчої роботи, важлива безпосередньо робота з особами державних реєстраторів, яким надається доступ до реєстрів», — наголосив Віктор Дубовик.

Також він виділив ключові зміни, внесені до законодавства, які скеровані на протидію агрорейдерству, зокрема такі:

  • надання згоди загальних зборів на розірвання договорів оренди (під час державної реєстрації такого розірвання необхідно подавати згоду загальних зборів);
  • у разі зміни керівника та засновників товариства, якщо кількість його учасників становить не більш ніж 10 осіб, то протокол про такі зміни має бути підписано всіма учасниками товариства.

Окрім того, запроваджено присічний строк в 1 рік для можливості оскарження реєстраційних дій до Міністерства юстиції України.

Орендні новації

Начальник управління ринку та оцінки земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Людмила Спіцина, розповіла про законодавчі зміни щодо оренди землі в умовах воєнного стану. Спікер проаналізувала основні зміни, внесені до законодавства Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану».

Серед іншого Людмила Спіцина звернула увагу, що право оренди земельної ділянки не підлягає державній реєстрації в Державному реєстр речових прав.

«Тобто реєструється не право оренди, а договір оренди, і після реєстрації виникає право оренди земельної ділянки», — підкреслила пані Спіцина.

Також спікер зазначила, що однією з новацій законодавства є те, що користувачі земельних ділянок, наданих їм у постійне користування, наділені правом передання таких земель в оренду без припинення права постійного користування.

Постійне користування

Захисту права постійного користування землею фермерськими господарствами була присвячена доповідь Дмитра Навроцького, керуючого партнера SENSUM Law Firm.

Зокрема, у доповіді спікер звернув увагу на дві ключові постанови Великої Палати Верховного Суду з цього питання.

Так, у постанові від 23 червня 2020 у справі № 922/989/18 ВС зробив висновок щодо можливості спадкування землі, переданої у постійне користування фермерському господарству.

«Основна теза ВП ВС, що після того як фізична особа – засновник отримала державний акт на право постійного користування і створила відповідне фермерське господарство, з моменту реєстрації фермерського господарства всі права на земельну ділянку переходять до фермерського господарства. Тому смерть засновника, якому видали державний акт, не може бути підставою для припинення права постійного користування», — підкреслив Дмитро Навроцький.

Також ВС як у цьому, так і в подальших висновках вказав, що додаткових реєстраційних дій про передання права постійного користування на користь юрособи вчиняти не потрібно, вони відбуваються автоматично.

Винятком є можливість спадкування, у разі коли засновник фермерського господарства отримав документи щодо виникнення в нього права постійного користування, але не встиг зареєструвати це фермерське господарство.

Також у постанові від 30 червня 2020 у справі № 927/79/19 ВП ВС зробила висновок, що в разі реорганізації юридичної особи до правонаступника переходять усі права та обов’язки, в тому числі право постійного користування земельною ділянкою. А у разі ліквідації юридичної особи і відсутності правонаступників право постійного користування припиняється, і відповідні рішення мають прийняти органи державної влади.

Змінний баланс

Про баланс інтересів орендарів та орендодавців розповів адвокат, старший юрист практики аграрного права ADER HABER Дмитро Ніколов.

Він зауважив, що, незважаючи на відкриття ринку земель, у промислових масштабах договори купівлі-продажу землі не укладаються. Такі обмеження встановлені до 2024 року. Тому великим гравцям агросфери доводиться і надалі використовувати інститут оренди землі.

Згадуючи про баланс інтересів, Дмитро Ніколов підкреслив, що такий баланс здебільшого залежить не тільки від законодавця, а і від судів.

«Якщо проаналізувати судову практику за останні 10 років, яку розвивав Верховний Суд, то побачимо, що терези постійно схиляються то в один, то в інший бік. І цей баланс на кожному етапі є унікальним», — зазначив Дмитро Ніколов.

Також спікер звернув увагу на спірні питання щодо переважного права на оренду землі, стосовно яких нема однозначної практики, зокрема такі:

  • якщо є і співвласник, і орендар, то в кого виникатиме пріоритет на викуп земельної ділянки;
  • чи можна передати переважне право до того моменту, як власник виявив бажання її відчужити.

Розповідаючи про належні способи захисту орендаря у відповідних правовідносинах, пан Ніколов звернув увагу на постанову ВП ВС від 25 січня 2022 року № 143/591/20, яка вказала на необхідність визначати в позові дві позовні вимоги про спонукання до укладення договору оренди та визнання відсутнім права оренди наступного орендаря.

Окрім того, спікер навів випадки, коли порушення переважного права може мати місце під час укладення власником договору найму:

  • із новим наймачем під час отримання письмового повідомлення попереднього наймача про бажання реалізувати попереднє право;
  • у випадку недосягнення згоди щодо плати за майбутнім договором та інших умов з іншим наймачем на більш сприятливих умовах, ніж ті, що пропонувалися під час реалізації переважного права;
  • із новим наймачем за умови повідомлення попереднього наймача про необхідність використовувати предмет договору найму для власних потреб.

Також читайте: IV BUSINESS & LEGAL AGRI FORUM: як забезпечити продовольчу безпеку, запобігти «сірому» експорту та захистити врожай

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA