Іти на принципи — PRAVO.UA Іти на принципи — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Статті » Іти на принципи

Іти на принципи

  • 03.06.2019 22:09

Правила адвокатської етики доповнено принципами чесності та добропорядної репутації. Що вони означають для адвокатів?

Серед питань порядку денного З’їзду адвокатів України 15 лютого 2019 року зміни до Правил адвокатської етики (ПАЕ) не вирізнялися якоюсь особливою вагою. Та дискусію викликали запеклу. Зрештою, вдалося дійти порозуміння, що ніхто не бажає накладати на адвокатів непомірні зобов’язання, всього лише привести національні ПАЕ до міжнародного стандарту.

Нічого нового

Власне, за рішенням того З’їзду розділ II, яким встановлено основ­ні принципи адвокатської етики, доповнено статтею 121 «Чесність та добропорядна репутація».

За приписами нової норми, адвокат повинен бути добропорядним, чесно та гідно виконувати свої професійні обов’язки. Адвокату заборонено робити завідомо неправдиві заяви стосовно суті доручення, фактичних обставин, що мають до нього відношення, їх правової оцінки, прав і обов’язків адвоката, клієнта, а також обсягу своїх повноважень щодо представництва інтересів клієнта.

Стаття 44 ПАЕ у новій редакції розкриває суть цих принципів. Зокрема, передбачає, що під час здійснення професійної діяльності в суді адвокат повинен бути добропорядним, поводитися чесно та гідно, стверджуючи повагу до адвокатської професії. За приписами цієї норми, адвокат має поважати процесуальні права адвоката, який представляє іншу сторону, і не вдаватись до дій, що грубо порушують останні. Адвокат не повинен вчиняти дій, спрямованих на невиправдане затягування судового розгляду справи.

Зрештою, стаття 65 ПАЕ зобов’язує адвоката у межах дотримання принципу чесності і добропорядної репутації надавати достовірну інформацію до Єдиного реєстру адвокатів України, органам адвокатського самоврядування, членам органів адвокатського самоврядування під час здійснення ними повноважень.

Цих положень не було в ПАЕ, затверджених у червні 2017 року. Проте у ПАЕ, затверджених Установчим з’їздом від 17 листопада 2012 року, вони були у певному вигляді. Так, у статті 45 ПАЕ 2012 року йшлося про дотримання адвокатом принципів чесності та порядності під час здійснення професійної діяльності в суді, сприяння належному здійсненню правосуддя. За приписами згаданої норми, адвокату рекомендувалося утримуватися від повідомлення сторонам та іншим учасникам судового провадження свідомо неправдивої інформації стосовно фактичних обставин справи, суті закону, обсягу прав та обов’язків сторін або іншим чином намагатися схилити їх до зміни їхньої позиції, свідчень, здійснення інших дій, в яких зацікавлений його клієнт. Норма зобов’язувала адвоката уникати позапроцесуального спілкування по суті справи, що є предметом судового розгляду, з учасниками провадження, які не є його клієнтами, і має здійснювати таке лише у формах та з метою, що не суперечить чинному законодавству та цим Правилам, і лише у випадках, коли це є необхідним для належного виконання доручення; поважати процесуальні права адвоката, що представляє іншу сторону, і не вдаватись до дій, які грубо порушують останні; не вчиняти дій, спрямованих на невиправдане затягування судового розгляду справи.

Більше того, в Правилах адвокатської етики, схвалених Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України 1 жовтня 1999 року та що діяли до установчого з’їзду, була окрема стаття 11, яка визначала принципами адвокатської діяльності «чесність і порядність».

«Адвокат повинен як у своїй професійній діяльності, так і в приватному житті бути чесним і порядним; не вдаватися до омани, пог­роз, шантажування, підкупу, використання тяжких матеріальних чи особистих обставин інших осіб або інших протизаконних засобів для досягнення своїх професійних чи особистих цілей; поважати права, законні інтереси, честь, гідність, репутацію та почуття осіб, з якими він спілкується в різних відносинах» — визначала адвокатська спільнота до реформи.

Міжнародний стандарт

Цікаво, що раніше норма про чесність та порядність стосувалася не тільки професійного життя адвокатів, а й приватного спілкування, що нерідко ставало причиною скарг на адвокатів до дисциплінарних органів з підстав порушення ПАЕ на побутовому рівні. Ймовірно, саме тому у 2012 році цей принцип було видалено, не вдаючись у деталі. Але він є визначальним не тільки для українських адвокатів. Так, принцип чесності і добропорядної репутації адвоката є визнаним міжнародним стандартом здійснення адвокатської діяльності, який відображений в етичних кодексах поведінки адвокатів різних країн та міжнародних організацій, членом яких тепер є і Національна асоціація адвокатів України. Так, для членів Міжнародної асоціації адвокатів (IBA) та Ради адвокатських і правничих товариств Європи (CCBE) дотримання адвокатом принципу чесності, наявність бездоганної репутації у адвоката є обов’язковими. А от дисциплінарним палатам КДКА справді доведеться непросто. Адже, попри очевидну важливість відновлених принципів, і чесність, і добропорядність є оціночними категоріями, а тому завжди буде відкрита дискусія щодо того, відбулося порушення цих принципів чи ні.

Повну версію статті читайте в журналі “Український адвокат” №5  

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA