ЄСПЛ визнав порушенням Конвенції відсутність процесуальних гарантій захисту адвокатської таємниці — PRAVO.UA ЄСПЛ визнав порушенням Конвенції відсутність процесуальних гарантій захисту адвокатської таємниці — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ЄСПЛ визнав порушенням Конвенції відсутність процесуальних гарантій захисту адвокатської таємниці

ЄСПЛ визнав порушенням Конвенції відсутність процесуальних гарантій захисту адвокатської таємниці

  • 08.02.2022 17:19

Європейський суд з прав людини визнав порушення статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя) у справі “SÄRGAVA v. Estonia” (захист адвокатської таємниці), яка стосувалася вилучення та дослідження інформації з телефону та ноутбука адвоката під час кримінального провадження.

«Скарги заявника про визнання незаконними вилучення і невикористання скопійованих із носіїв матеріалів як доказів у кримінальному провадженні були безуспішними. Заявник, посилаючись на адвокатську таємницю і недоторканність носіїв інформації, що стосувалися надання адвокатських послуг, скаржився, що вилучення його ноутбука та мобільного телефону й подальше їх дослідження становили порушення його прав за статтею 8 Конвенції», – повідомляється в огляді рішень ЄСПЛ за грудень – листопад 2021 року, який публікує Верховний Суд.

Хоча ЄСПЛ не оцінював, чи було фактично порушено адвокатську таємницю в цій справі, проте вказав на нечіткість національного законодавства Естонії щодо захисту адвокатської таємниці та відсутність відповідних гарантій збереження адвокатської таємниці в судовому рішенні про обшуки.

«Водночас відсутність процесуальних гарантій стосовно захисту адвокатської таємниці вже не відповідає вимогам критерію, за яким втручання має здійснюватися «згідно із законом» в розумінні пункту 2 статті 8 Конвенції», – ідеться в рішенні ЄСПЛ.

Суд визнав вилучення носіїв інформації заявника та їх подальше дослідження втручанням  у його право на повагу до кореспонденції і відтак визнав порушення статті  8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя).

«ЄСПЛ залишив відкритим питання стосовно того, чи відповідало національне законодавство вимогам чіткості та передбачуваності, оскільки в будь-якому разі воно не забезпечувало достатніх процесуальних гарантій запобігання свавільному чи непропорційному втручанню в адвокатську таємницю», – ідеться в огляді позицій ЄСПЛ.

Нагадаємо, що Верховний Суд підготував черговий огляд практики ЄСПЛ за листопад – грудень 2021 року.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA