Як відбувається релокація ІТ-бізнесу в Україні та за кордоном — PRAVO.UA Як відбувається релокація ІТ-бізнесу в Україні та за кордоном — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як відбувається релокація ІТ-бізнесу в Україні та за кордоном

Як відбувається релокація ІТ-бізнесу в Україні та за кордоном

  • 23.04.2022 10:32

22 квітня у прямому ефірі на сторінці Legal High School у Facebook Олег Мальський, партнер, голова практики корпоративного права та M&A ETERNA LAW, голова комітету Асоціації адвокатів України з венчурного капіталу та віртуальних активів, висвітлив питання правового супроводу такого тренду, як релокація ІТ-бізнесу в Україні та за кордоном.

Передусім Олег Мальський зазначив, що ІТ-професії є певною мірою універсальними. Фахівці не прив’язані до конкретного місця. Тому дуже багато працівників ще задовго до повномасштабного вторгнення росії мали бажання спробувати свої сили на інших ринках та отримати досвід проживання в інших країнах. За релокацією приховано ще й економічний фактор, що проявляється, наприклад, у різних податкових зисках та перевагах. Зокрема, спікер зазначив:

«Релокація в Україні, крім здешевлення витрат на ведення бізнесу, до 24 лютого не мала фактичних плюсів, оскільки в нас не практикується скасування чи зниження податків залежно від регіону. Окрім того, зарплатні ставки по всій країні приблизно однакові. Зараз це питання не економічного, а безпекового характеру».

Партнер ETERNA LAW окреслив дві основні вимоги для релокації компанії в межах території України:

  • по-перше, потрібно зареєструвати своє підприємство в тому регіоні, куди ви плануєте переносити діяльність;
  • по-друге, вести бізнес у цьому регіоні, сплачуючи податки вже за місцем перебування.

Релокація ІТ-бізнесу за кордон

Окрему увагу Олег Мальський приділив податковим режимам в різних країнах. Польща, наприклад, надає підтримку й фінансування технопаркам та  бізнес-інкубаторам з бюджетних коштів та фондів ЄС. У країні діє пільговий податковий режим для технопарків зі статусом спеціальних економічних зон (СЕЗ). Для них, наприклад, податки на прибуток чи нерухомість відсутні. Водночас податкові пільги залежать від розміру компанії:

  • для малого бізнесу можливе звільнення від податків до 55 %,
  • для середнього бізнесу – до 45 %,
  • для великих компаній – до 35 %.

Для отримання пільг у Польщі інвестиційний ІТ-проєкт повинен відповідати таким критеріям:

  1. обсяг інвестицій у СЕЗ має становити щонайменше 100 000 євро;
  2. вид діяльності повинен входити до переліку видів діяльності, яким надається державна допомога (діяльність у сфері ІТ та R&D).

Угорщина, за словами спікера, надає підтримку інвесторам та ІТ-проєктам завдяки запровадженню програм Європейського Союзу щодо надання ресурсів для малого та середнього бізнесу (наприклад, JEREMIE). Країна створила спеціальні державні органи з метою сприяння у наданні фінансових ресурсів, зокрема від ЄС.

Особливості угорського законодавства, що сприяють розвитку бізнесу:

  1. 50 % відрахування щодо доходів (роялті) пропорційно до витрат на проведення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт;
  2. фіксований податок у розмірі 50 000 угорських форинтів на місяць на кожного учасника, якщо річний прибуток компанії не перевищує 6 000 000 угорських форинтів та всі учасники юридичної особи є фізичними особами;
  3. із 2017 року ставка податку на прибуток в Угорщині становить лише 9 %;
  4. наявність єдиної бази стартапів.

Стартап-візи

Щодо Кіпру, Олег Мальський звернув увагу на запровадження національної стартап-візи. Для її отримання інвестор повинен:

  • мати щонайменше 50 000 євро,
  • відкрити офіс компанії на території країни.

Такі візи дозволяють стати податковим резидентом та отримати дозвіл на проживання. Окрім того, на Кіпрі застосовуються одні з найнижчих податкових ставок у Європі й діють такі податкові пільги для компаній:

  1. норма та угоди з пов’язаними сторонами (трансфертне ціноутворення) — прибуток або витрати від трансакцій зі зв’язаними сторонами можуть бути скориговані у бік збільшення або зменшення відповідно;
  2. застосовується закон про залік податкових збитків для груп компаній у випадках, коли компанія групи, яка зазнає податкових збитків, зареєстрована та є резидентом у країні ЄС;
  3. діють також податкові пільги для фізичних осіб. Зокрема, протягом 10 років фізичні особи звільняються від податку на 50 % свого доходу за умови, що їхній річний дохід становить понад 100 000 євро і до початку трудової діяльності на Кіпрі вони не були податковими резидентами країни.

Що ж стосується Ізраїлю, партнер ETERNA LAW зазначив, що в країні характерна розвинена екосистема стартапів, інновацій та високий захист прав інвесторів. На території держави функціонують два типи стимулювальних програм:

  • програма грантів (адмініструються Ізраїльським центром із інвестицій, що входить до складу Міністерства промисловості, торгівлі та праці),
  • програма автоматичних податкових пільг (адмініструється податковими органами).

Отримати податкові пільги на довгостроковий термін (7-10 років із моменту отримання прибутку) можливо за умови обрання програми грантів у розмірі від 20 % до 50 % від витрат на R&D. Окрім того, в Ізраїлі існує можливість обрання пільг для ведення бізнесу, наприклад зниженої на 13 % ставки податку на прибуток для науковців.

Про податкові режими та останні тренди релокації відділів продажів, податкові навантаження компаній у країнах, що конкурують на глобальному ІТ-ринку, та ініціативу Українського фонду стартапів ви можете дізнатися, переглянувши запис вебінару за посиланням.

Нагадаємо, раніше Олег Мальський розповів про режим “Дія.Сіті” та мобілізацію ІТ-спеціалістів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA