Як столичні суди працюють у період воєнного часу — PRAVO.UA Як столичні суди працюють у період воєнного часу — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як столичні суди працюють у період воєнного часу

Як столичні суди працюють у період воєнного часу

  • 22.04.2022 11:18
столичні суди
ГНАТЮК Мирослав — партнер АО Benchers
ЛИСАК Олександр — партнер EQUITY

Воєнний стан вніс корективи у всю життєдіяльність, зокрема в порядок здійснення судочинства. Водночас потреба у правосудді в такий особливий період не зникла. Навпаки, саме в такі періоди особливо загострюється відчуття необхідності справедливості. Крім того, виникають правові питання, які потребують невідкладного вирішення, зокрема стосовно діяльності військово-цивільних адміністрацій, кримінальних проваджень щодо тяжких та особливо тяжких злочинів та які стосуються тримання осіб під вартою. Також виникають ситуації, які потребують швидкого правового вирішення та пов’язані із забезпеченням соціальних потреб людей.

На суди, органи правопорядку, адвокатів та інших правників покладається важлива громадська функція забезпечення вирішення зазначених вище питань та захисту прав, свобод та інтересів.

Підсудність справ, що підлягають розгляду судами, які територіально розташовані в столиці, не змінювалася. Фактично впродовж періоду з початку вторгнення військ російської федерації наприкінці лютого до кінця березня суди, крім розгляду невідкладних питань, пов’язаних із провадженням досудового розслідування, з очевидних підстав справи не розглядали.

Водночас від початку квітня суди, що розташовані у Києві, розпочинають діяльність із розгляду справ, зокрема в судових засіданнях за участю сторін, звісно, дотримуючись заходів безпеки.

У цілому, якщо брати Київ, суди готові розпочинати розгляд справ, у тому числі, із судовими засіданнями. Про це, зокрема, свідчить серія інтерв’ю, наданих керівництвом Верховного Суду та оприлюднених 11–12 квітня.

Касаційна інстанція

Якщо розглянути діяльність судів, розташованих у столиці, слід зазначити таке.

  • Велика Палата Верховного Суду розглядає справи в порядку письмового провадження. Зі списком призначених до розгляду справ можна ознайомитися за посиланням – https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/bpalata.
  • Касаційний адміністративний суд також здійснює свою діяльність, розглядаючи справи в порядку письмового провадження (https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/kas).
  • Також у порядку письмового провадження розглядаються справи Касаційним цивільним судом (https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/kcs).
  • Як свідчить відповідна сторінка на вебсайті Верховного Суду, Касаційний господарський суд вже мав призначені та 19 та 20 квітня судові засідання у справах. Крім того, розміщено інформацію про призначення до розгляду справ починаючи з 18 травня.
  • Продовжує свою діяльність із розгляду справ у відкритих судових засіданнях й Кримінальний касаційний суд. Водночас, як свідчать повідомлення суду, значна частина справ знімається з розгляду у зв’язку з неможливістю забезпечити явку учасників.

Узагалі про режим діяльності Верховного Суду можна дізнатися з офіційної вебсторінки, а також публікацій на сторінці суду у фейсбуці. Подання документів в електронному вигляді можна здійснювати на електронну пошту:

ВАКС

Продовжили діяльність із розгляду справ у судових засіданнях Вищий антикорупційний суд та Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду, низку судових засідань призначено на квітень – травень. Ми вже отримуємо в порядку телефонного зв’язку повідомлення про призначення до розгляду справ, у яких представники команд АО BENCHERS та EQUITY беруть участь як захисники.

Списки призначених до розгляду справ розміщено за посиланнями: https://hcac.court.gov.ua/hcac/gromadyanam/hcac (Вищий антикорупційний суд) та https://hcac.court.gov.ua/hcac/gromadyanam/apel_hcac (Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду).

Електронні адреси суду: [email protected] та [email protected] (Апеляційна палата ВАКС).

Крім того, за інформацією ВАКС, 20 квітня ним винесено перший від початку повномасштабного вторгнення військ російської федерації вирок у кримінальному провадженні, а саме – Антикорсуд визнав винним експосадовця Інституту титану у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України.

Адміністративна юрисдикція

Суди адміністративної юрисдикції продовжують розгляд справ у порядку письмового провадження.

Так, відповідно до розпорядження голови Шостого апеляційного адміністративного суду від 8 квітня зупинено тимчасово розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу; судові засідання проводяться в режимі відеоконференції; приймання вхідної кореспонденції здійснюється в електронному вигляді на електронну адресу [email protected] та з використанням підсистеми «Електронний суд»; як виняток – приймання вхідної кореспонденції безпосередньо у суді може бути здійснено шляхом залишення документів у відповідній скриньці.

Список призначених до розгляду справ розміщено за посиланням: https://6aa.court.gov.ua/sud4855/gromadyanam/csz.

Інформацію про діяльність суду можна отримати на вебсторінці суду та сторінці у фейсбуці.

Схожим чином організовано роботу Окружного адміністративного суду міста Києва, про що є відповідне повідомлення. Водночас 14 квітня суд інформував про те, що видача судових рішень може бути здійснена наручно в приміщеннях суду та шляхом надсилання на електронні адреси сторін. Про режим роботи суду можливо дізнатися на вебсайті та сторінці у фейсбуці, документи надіслати на електронну адресу суду – [email protected].

Господарська юрисдикція

Суди господарської юрисдикції призначають справи до розгляду в судових засіданнях.

Зокрема, Північний апеляційний господарський суд призначив до розгляду низку судових засідань у справах на квітень –  травень. Відповідно до повідомлення суду, розміщеного 31 березня, рекомендовано учасникам справ утриматися від відвідування суду, а процесуальні права та обовʼязки реалізовувати з використанням засобів електронного зв’язку (електронна пошта суду – [email protected]), а також сервісів підсистеми «Електронний суд».

Інформація про режим роботи суду розміщується на вебсайті суду та сторінці суду у фейсбуці.

Аналогічний режим роботи у Господарському суді міста Києва:

Крім того, у зв’язку з обмеженням доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень на вебсайті опубліковано списки ухвалених протягом квітня судових рішень у справах (https://ki.arbitr.gov.ua/sud5011/pres-centr/novyny/1268290, https://ki.arbitr.gov.ua/sud5011/pres-centr/novyny/1268437).

КАС

Відповідно до повідомлення Київського апеляційного суду тимчасово припинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу. Київський апеляційний суд здійснює розгляд таких судових справ:

  • клопотань (подань) про скерування кримінальних проваджень з одного суду до іншого в порядку, визначеному статтею 34 Кримінального процесуального кодексу України;
  • клопотань прокурорів про подовження строку тримання під вартою осіб, кримінальні провадження щодо яких перебувають на апеляційному розгляді та не розглянуті по суті;
  • апеляційних скарг, пов’язаних із вирішенням питань щодо тримання підозрюваних (обвинувачених) під вартою;
  • апеляційних скарг на ухвали слідчих суддів, що були подані до запровадження воєнного стану в Україні (розгляд здійснюється в дистанційному режимі);
  • клопотань про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, поданих у порядку глави 21 Кримінального процесуального кодексу України (розгляд здійснюється головою Київського апеляційного суду або іншим слідчим суддею, визначеним наказом голови суду);
  • цивільних справ, що підлягають розгляду в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, а також у разі наявності клопотань учасників справи про розгляд справи за їх відсутності.

Про зміни в режимі роботи суду можна дізнатися на вебсайті суду та на сторінці суду у Фейсбук. Приймання  кореспонденції в електронному вигляді на електронну адресу Київського апеляційного суду здійснюється за адресою [email protected].

Місцеві загальні суди

Місцеві загальні суди Києва на теперішній час встановили режим роботи, згідно з яким призупинено розгляд цивільних, адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення, кримінальних справ, де особи не утримуються під вартою або де не сплинули строки тримання їх під вартою. Водночас суди забезпечують розгляд невідкладних справ, які пов’язані із забезпеченням діяльності військово-цивільної адміністрації, розгляд справ про адміністративні правопорушення, вчинені на території району (негайний розгляд), та справ, пов’язаних із розслідуванням кримінальних правопорушень (тяжких та особливо тяжких злочинів), де відносно підозрюваних чи обвинувачених передбачено можливість дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Приймання документів здійснюється через підсистеми «Електронний суд», поштовим зв’язком, через скриньки, розміщені в судах, а також електронною поштою:

Ураховуючи те, що ситуація постійно змінюється, для отримання актуальної інформації слід звертатися до офіційної інформації суду, розміщеної на відповідних сторінках в інтернеті.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA