Як регулюється агросектор в умовах воєнного стану — пояснюють в Asters — PRAVO.UA Як регулюється агросектор в умовах воєнного стану — пояснюють в Asters — PRAVO.UA
прапор_України
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як регулюється агросектор в умовах воєнного стану — пояснюють в Asters

Як регулюється агросектор в умовах воєнного стану — пояснюють в Asters

 • 18.03.2022 13:45
Рубрика Новини
Джерело Asters

Воєнні реалії сьогодення змусили Кабінет Міністрів України внести низку змін в законодавство, що регулює діяльність аграрного сектору.

Основні новели зібрали фахівці фірми Asters в одному матеріалі. Зміни передбачають, зокрема таке.

Ліцензування та обмеження експорту окремих продуктів

5 березня 2022 року КМУ прийняв постанову № 207 «Про внесення змін у додатки 1 і 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. N 1424».

Відповідно до вказаної постанови встановлено заборону на експорт певних сільськогосподарських товарів, а саме: жита, вівса, гречки, проса, цукру, солі (придатної для споживання людьми), живої великої рогатої худоби (ВРХ), м’яса та їстівних м’ясних субпродуктів із ВРХ (солоних, в розсолі та ін.). А 12 березня 2022 року уряд додав до списку заборонених на експорт товарів мінеральні та хімічні добрива (азотні, фосфорні, калійні та ін.).

Також запроваджено ліцензування експорту таких сільськогосподарських товарів, як пшениця, суміш пшениці та жита (меслин), кукурудза, м’ясо та яйця свійських курей, соняшникова олія.

Оскільки для вказаних товарів не встановлено квот, то ліцензування здійснюється в автоматичному режимі. За офіційною інформацією уряду, порядок ліцензування для цих товарів наразі є дещо спрощеним порівняно з тим, який затверджено наказом Міністерства економіки України від 9 вересня 2009 року № 991. Так, для отримання ліцензії суб’єкту зовнішньоекономічної діяльності потрібно подати до Мінекономіки (на електронну адресу [email protected] та [email protected]):

Строк опрацювання запиту не повинен перевищувати 24 години. Фактично це означає автоматичну видачу безоплатної ліцензії протягом доби за умови інформування Мінекономіки у встановленому порядку.

Скасування додаткових процедур із сертифікації насіння

За офіційною інформацією уряду, наказом від 1 березня 2022 року за № 132 Міністерство аграрної політики та продовольства України скасувало додаткові процедури із сертифікації насіннєвого матеріалу на період воєнного стану.

Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції має забезпечити:

 • безперешкодний процес реалізації насіння і садивного матеріалу суб’єктами насінництва та розсадництва врожаю 2021 року та залишків минулих років, необхідного для посіву, без додаткових процедур із сертифікації;
 • визнання іноземних сертифікатів на імпортоване насіння без застосування додаткових процедур із сертифікації.

Нагадуємо, що до запровадження воєнного стану законодавство передбачало необхідність застосування додаткових процедур із сертифікацій щодо імпортованого насіння, іноземні сертифікати на яке не відповідали таким вимогам:

 • укладена угода про взаємне визнання результатів робіт із сертифікації з органом із сертифікації країни, з якої походить насіння або садивний матеріал;
 • продукція, що ввозиться в Україну, може бути ідентифікована за супровідною документацією як така, що виготовлена згідно з нормативними документами, чинними в Україні;
 • зазначені в іноземному сертифікаті обов’язкові вимоги та норми відповідають вимогам і нормам, чинним в Україні.

Також Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів рекомендовано визнавати сертифікати, видані іншими країнами, без проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) за наявності фітосанітарного сертифіката країни-експортера при розмитненні насіннєвого матеріалу. Водночас проведення фітосанітарної перевірки не скасовується навіть в умовах воєнного стану.

Скасування реєстрації сільгосптехніки на період воєнного стану

За офіційною інформацією КМУ,  Міністерством аграрної політики та продовольства України на час воєнного стану скасовано передбачений постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 8 липня 2009 року обов’язок реєстрації сільськогосподарської техніки, а саме:

 • тракторів;
 • самохідних шасі;
 • самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних та меліоративних машин;
 • інших сільськогосподарських машин та їх складових частин вітчизняного й іноземного виробництва.

Після  закінчення воєнного стану на всій території України або в її окремих місцевостях власники будуть зобов’язані зареєструвати (перереєструвати) відповідну машину протягом 90 днів.

Автоматична реєстрація податкових накладних

28 лютого 2022 року КМУ затвердив постанову № 163 «Про внесення зміни до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Відповідно до цієї постанови автоматично реєструються податкові накладні / розрахунки коригування, які одночасно відповідають таким вимогам:

 • показують виключно операції з продукцією/товарами груп 1-24 УКТЗЕД;
 • складені мікро- або малим підприємством з основним видом діяльності відповідно до вичерпного переліку КВЕД, зазначеного у постанові.

До таких видів діяльності серед іншого включено:

 • вирощування зернових, бобових, баштанних культур, рису, овочів, фруктів;
 • розведення ВРХ, овець і кіз, свиней, свійської птиці;
 • морське та прісноводне рибальство;
 • виробництво м’яса, олії та тваринних жирів, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, хліба, макаронних виробів, дитячого харчування та інших харчових продуктів, мінеральних та інших вод, цукру, чаю кави;
 • перероблення молока, виробництво масла та сиру тощо.

Автоматична реєстрація податкових накладних / розрахунків коригувань за цією постановою діє протягом всього періоду воєнного стану.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
155479
600х90.gif
баннер_600_90px_2
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA