600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як АРМА виявляє та розшукує потенційно злочинні активи

Як АРМА виявляє та розшукує потенційно злочинні активи

  • 02.12.2022 17:32
Павло Бульдович, керівник відділу комунікації та промоції АРМА

Однією з головних функцій АРМА є виявлення та розшук активів фігурантів кримінального провадження. Схематично це виглядає так: правоохоронці розслідують кримінальне провадження і в межах розслідування звертаються до АРМА із запитом про розшук активів, які належать фігурантам справи. Під час повномасштабної війни з рф компетенція Національного агентства розширилась також на розшук активів осіб, котрі потрапили під санкції РНБО. В останньому випадку запити надходять від Міністерства юстиції.

Для виконання вказаної роботи АРМА має унікальні можливості, зокрема доступ до понад 50 різноманітних автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, та доступ до банківської  таємниці всіх діючих в Україні банківських установ. Крім того, Національне агентство отримує інформацію в рамках співпраці з міжнародними і регіональними мережами з пошуку і повернення активів (наприклад, CARIN, STAR, BAMIN), які об’єднують практично всі іноземні юрисдикції. Протягом останнього часу АРМА організувало співпрацю з провідними криптовалютними біржами світу, а минулого року обладнало власну ІТ-лабораторію, яка, зокрема, дає змогу здійснювати поглиблений аналіз даних з цифрових носіїв інформації.

Перелічений інструментарій та інші наявні можливості дають можливість аналізувати великі обсяги даних, які суттєво допомагають правоохоронним органам у розслідуваннях злочинів. І йдеться далеко не лише про розшукані активи, які в подальшому можуть бути арештовані та конфісковані.

У процесі виконання основної функції з виявлення та розшуку активів працівникам АРМА стають доступні дані щодо активів фігуранта (-ів) кримінального провадження з історією їх набуття, а також інформація щодо фінансових трансакцій, відповідно до яких ці активи набувалися у власність.

Водночас у сучасних умовах злочинці надзвичайно швидко адаптуються до норм чинного законодавства та методів роботи правоохоронців, застосовують нові схеми реалізації злочинів. Тому важливим аспектом аналізу даних під час здійсненя заходів з виявлення та розшуку активів є встановлення кола так званих пов’язаних (третіх) осіб, що можуть бути причетні до вчинення правопорушення або залучені в схемі «добросовісних» набувачів активів. У результаті таких операцій, злочинно набутим активом користується той самий власник – фігурант кримінальної справи. Тому до активів пов’язаних осіб також доречно застосовувати обмеження щодо володіння, користування та розпорядження, оскільки фактично такі активи все одно є знаряддям або предметом злочинів.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до Порядку взаємодії з правоохоронними органами, АРМА у разі встановлення ознак інших правопорушень, не вказаних у зверненні правоохоронців, надсилає відповідним органам висновок про факти або ознаки вчинення такого злочину, який є обов’язковим для розгляду ними.

Річ у тім, що в процесі здійснення повного та всебічного аналізу інформації щодо активів, історії їх набуття, фінансових транзакцій, податкової звітності, «ціннопаперових» потоків та іншої інформації доволі часто в діях фігурантів кримінального провадження вбачаються ознаки інших суспільно небезпечних діянь, які не були встановленні правоохоронцями в рамках проведення досудового розслідування.

Підготовлені аналітичні дослідження скеровуються відповідним правоохоронним органам та можуть бути долучені за рішенням слідчого до матеріалів досудового розслідування у вигляді доказової бази, в тому числі і як окремі епізоди в рамках розслідування кримінального правопорушення.

Але основним аспектом аналітичних матеріалів АРМА все ж є виявлення та розшук активів фігурантів кримінального провадження та пов’язаних з ними осіб, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні з метою збереження їх економічної вартості, а в майбутньому – конфісковано або стягнуто в дохід держави.

Таким чином, за рахунок власного аналітичного потенціалу та широкої міжвідомчої співпраці АРМА є для правоохоронної системи не тільки джерелом інформації про потенційно злочинні активи, але й додатковим механізмом в досудовому розслідуванні. Свідченням важливості ролі Нацагентства в цьому контексті є щораз більша кількість і динаміка звернень правоохоронців щодо розшуку та виявлення активів.

Так, протягом цього року АРМА опрацювало вже приблизно 4 тисяч запитів. Близько 2 тисяч запитів надійшло від Мін’юсту в рамках санкційного механізму, внаслідок чого розшукано активи вартістю десятки мільярдів гривень. Лише в рамках одного «санкційного» запиту АРМА, до прикладу, розшукало яхту впливового російського олігарха, орієнтовна вартість якої становить понад 20 мільярдів гривень. Серед власників розшуканих активів також депутати держдуми, уряду рф, російських олігархів та представників інших російських еліт, колаборантів, які не мають жодних шансів сховати свої статки навіть у далеких юрисдикціях та за складними господарськими і юридичними схемами.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA