Гроші проти закону: як великий бізнес ігнорує виконання судових рішень в Україні - АПВУ — PRAVO.UA Гроші проти закону: як великий бізнес ігнорує виконання судових рішень в Україні - АПВУ — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Гроші проти закону: як великий бізнес ігнорує виконання судових рішень в Україні - АПВУ

Гроші проти закону: як великий бізнес ігнорує виконання судових рішень в Україні – АПВУ

  • 26.01.2022 14:41

Сьогодні відбулася пресконференція Асоціації приватних виконавців України (АПВУ), під час якої було порушено важливу тему невиконання судових рішень представниками великого бізнесу.

Захід відкрив Віталій Чепурний, голова АПВУ, приватний виконавець, який зазначив, що в Україні складно досягти виконання рішень, особливо в яких боржниками є представники великого бізнесу. Доходить до того, що проти приватних виконавців відкривають замовні кримінальні провадження. Саме тому АПВУ звертається до правоохоронних органів із вимогою про припинення переслідувань приватних виконавців за виконання рішень, прийнятих іменем України.

Стягнути неможливо виконати

Заступник голови АПВУ, приватний виконавець Анатолій Телявський підкреслив, що проблема виконання рішень не є точковою, це впливає на імідж України та на її інвестиційний клімат. Особливо резонансним є кейс про стягнення заборгованості з компанії бізнесмена Євгена Сігала ТОВ «Комплекс Агромарс», яка належить до відомого бренду «Гаврилівські курчата».

Під час виконання судових рішень щодо цього боржника приватні виконавці здійснили опис та арешт майна в порядку, визначеному законом. Але після цього боржник почав блокувати кожен крок приватних виконавців. З цією метою боржник спочатку оскаржував кожну дію виконавців, а потім вдався до штучного банкрутства. Після цього боржником було заблоковано торги СЕТАМ шляхом отримання судових рішень про забезпечення позовів і таке інше. За словами доповідача, важливим є те, що на сьогодні не існує судових рішень, якими б було визнано дії і рішення приватних виконавців щодо цього боржника протиправними. Є лише судові справи, в яких тривають процедури оскарження.

Інша класична схема блокування діяльності приватних виконавців – початок щодо них кримінальних проваджень. Це дає змогу тимчасово заблокувати торги. За словами пана Телявського, цей кейс яскраво демонструє, як в Україні можна не виконувати судові рішення.

Юрій Бурдай, ТОВ “ВЕТСИНТЕЗ-ВІП”, юрист, представив погляд стягувача у цій справі:

«Ми маємо рішення на нашу користь, але ми не можемо отримати заборгованість, яка нам вже присуджена».

Спікер підкреслив, що стягувач і так вже стикнувся з недобросовісною поведінкою контрагента. Проте внаслідок постійного зловживання боржником своїми процесуальними правами виконання судового рішення є неможливим. Він повідомив, що наразі вже подано заяви про вчинення шахрайства та невиконання судових рішень посадовими особами ТОВ «Комплекс Агромарс».

Ярослав Деяк, який представляв Державне підприємство «СЕТАМ», заступник генерального директора з юридичних питань, наголосив:

«Це – комплексна проблема, яка не стосується лише цього товариства. Ці проблеми є нагальними під час реалізації майна будь-яких одіозних осіб».

Дещо про інший спосіб протидії приватним виконавцям розповів Дмитро Гненний. Він наголосив на тому, що в його провадженні є кейс із 2018 року. Загальна сума заборгованості в цій справі приблизно 9 млн грн. Особливістю цієї справи є те, що дії приватного виконавця не оскаржувалися взагалі. А врешті-решт з’ясувалося, що боржник звернувся до органів поліції про заволодіння цим майном третіми особами. Як наслідок, на підставі ухвали слідчого судді у приватного виконавця було вилучено всі матеріали виконавчого провадження.

Що робити?

Серед способів вирішення проблеми Віталій Чепурний назвав:

  • її оприлюднення;
  • взаємодію з правоохоронними органами;
  • реакцію регулятора;
  • внесення змін до законодавства, щоб слідчий не міг заблокувати процес виконання рішення суду, яке набуло законної сили;
  • популяризацію професії приватного виконавця.

Анатолій Телявський підсумував, що питання глобальніше і полягає у формуванні та послідовній реалізації політики у сфері примусового виконання рішень. Починаючи від популяризації професії та донесення до широкого загалу того, хто такий приватний виконавець і що таке система примусового виконання в комплексі.

“На жаль, слідчі не знають, хто такі приватні виконавці. Зараз повністю відсутня взаємодія та комунікація між державними органами, які перебувають по один бік барикад, адже ми також частина правосуддя. Фактично йде війна всіх проти всіх”, – зазначив Анатолій Телявський.

Відповідаючи на запитання журналістів, Віталій Чепурний зауважив, що зараз ініційовано проведення круглого столу із суддями Верховного Суду. Що стосується правоохоронних органів, то вони поки що «не бачать» приватних виконавців. Від МВС України також відсутня будь-яка реакція на запрошення до проведення круглих столів.

«Така ситуація неприпустима, адже сама система правосуддя повинна бути зацікавлена у виконанні власного судового рішення», – вказав Віталій Чепурний.

Із записом відео пресконференції АПВУ можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо також, що ДП «НАІС» оновило програмне забезпечення ЄДР.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA