Гарантії безпеки журналістів, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій, — аналіз законопроєкту — PRAVO.UA Гарантії безпеки журналістів, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій, — аналіз законопроєкту — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Гарантії безпеки журналістів, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій, — аналіз законопроєкту

Гарантії безпеки журналістів, які працюють у районах ведення воєнних (бойових) дій, — аналіз законопроєкту

  • 16.06.2022 09:40
Олена Сінько, молодший юрист EVERLEGAL

На журналістів покладається виконання надважливого завдання — висвітлення правдивої інформації про події в Україні, адже надійний інформаційний фронт є вкрай необхідним для нашої перемоги.

З початком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України, за даними Інституту масової інформації, станом на 24 травня загалом було вбито 29 журналістів, із них сім журналістів убито під час виконання професійних обов’язків. Дев’ять журналістів були поранені, щонайменше 15 журналістів зникли безвісти.

З метою забезпечення захисту життя та здоров’я 11 травня 2022 року у Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо надання додаткових гарантій захисту журналістам, які працюють в районах ведення воєнних (бойових) дій)» (законопроєкт № 7367).

Як зазначено у пояснювальній записці до цього законопроєкту, його завдання — встановити додаткові гарантії безпеки журналістам, які працюють в небезпечних для життя та здоров’я умовах, а саме у районах ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окупованій території України.

Що передбачатиме законопроєкт № 7367?

Для початку зазначимо, що відповідно до абз. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» журналіст — це творчий працівник, який професійно збирає, одержує, створює і займається підготовкою інформації для засобів масової інформації, виконує редакційно-посадові службові обов’язки в засобі масової інформації (в штаті або на позаштатних засадах) відповідно до професійних назв посад (роботи) журналіста, які зазначаються в державному класифікаторі професій України.

Законопроєктом № 7367 пропонується доповнити ст. 15 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» новою ч. 5 такого змісту: «Засоби масової інформації зобов’язані забезпечувати журналістів та інших працівників, які відряджені працювати в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповану територію України засобами, призначеними для захисту від уражень вогнепальної зброї, осколкових уражень, а також медичними аптечками. Журналісти та інші працівники, які відряджені працювати в райони ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окуповану територію України підлягають обов’язковому страхуванню за рахунок роботодавця у разі заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю у зв’язку з виконанням професійних обов’язків».

Тобто дія цієї норми поширюватиметься як на журналістів, так і на інших працівників засобів масової інформації.

Однак зауважимо, що перелік, якими саме засобами індивідуального захисту мають бути забезпечені такі особи, не конкретизований.

Страхування та грошова допомога

Також ч. 1 ст. 7 Закону України «Про страхування» пропонується доповнити новим пунктом, який передбачатиме, що до обов’язкових видів страхування включатиметься також страхування життя і здоров’я журналістів та інших працівників засобів масової інформації на період виконання ними роботи в районах ведення воєнних (бойових) дій та/або на тимчасово окупованій території України.

Окрім цього, у ст. 18 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» пропонується чітко визначити розмір виплати грошової допомоги. Таким чином, передбачається, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного журналісту під час виконання ним професійних обов’язків, йому виплачуватиметься з державного бюджету одноразова грошова допомога в розмірі 50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати цієї суми, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Однак в експертному висновку Міністерства фінансів України, згідно зі ст. 27 Бюджетного кодексу України, зауважено, що Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено низку виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду соціального страхування України у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, а саме: щомісячну страхову виплату втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності, одноразову допомогу потерпілому (членам його сім’ї), страхові витрати на медичну та соціальну допомогу тощо. З огляду на це зауважено, що здійснення страхових виплат особам, які постраждали під час виконання своїх посадових (службових) обов’язків, врегульовано чинним законодавством. Ураховуючи зазначене, вказано, що п. 2 розд. І законопроєкту № 7367 (про грошову допомогу в розмірі 50 прожиткових мінімумів) необхідно виключити.

31 травня 2022 року проєкт Закону № 7367 прийнято за основу, і він наразі готується до другого читання та доопрацьовується в комітеті з урахуванням поправок та пропозиції суб’єктів права законодавчої ініціативи.

Як бачимо, зміни, що запроваджуються законопроєктом № 7367, спрямовані на те, щоб закріпити додаткові гарантії безпеки журналістам, які, зі свого боку, повинні мати надійний захист та підтримку, адже сьогодні на працівників засобів масової інформації покладено одне із найважливіших завдань — висвітлювати правдиву інформацію про події в Україні та доносити її до всього світу.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA