600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ФОП у процедурі банкрутства може самостійно подавати позови – КГС ВС

ФОП у процедурі банкрутства може самостійно подавати позови – КГС ВС

  • 04.11.2021 11:37

Фізична особа – підприємець не втрачає процесуальної дієздатності з моменту призначення ліквідатора у процедурі банкрутства такої ФОП. Однак це стосується проваджень за позовами ФОП у процедурі банкрутства під час дії Кодексу України з процедур банкрутства.

Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду. Зокрема, у межах справи № 5023/5722/11 КГС ВС розглядав питання про можливість ФОП самостійно звертатися з позовною заявою про визнання недійсними договорів відступлення права вимоги.

Перебіг справи

Господарський суд Харківської області залишив позов без розгляду. Свою позицію пояснив тим, що з дня призначення ліквідатора у справі про банкрутство фізичної особи – підприємця саме до нього перейшли повноваження ФОП. Зокрема, щодо звернення до суду.

Східний апеляційний господарський суд скасував цю ухвалу, передавши справу суду першої інстанції для продовження її розгляду. Суд апеляційної інстанції вказав таке:

законодавство, зокрема КУзПБ, не встановлюють обмежень для фізичної особи або фізичної особи – підприємця, визнаних банкрутом, у праві на звернення до суду.

Позиція ВС

Верховний Суд підтримав рішення апеляційного суду, зазначивши таке:

  • право на звернення до суду гарантується Конституцією України;
  • обмеження цивільної та процесуальної дієздатності можуть бути встановлені лише в порядку, передбаченому законом.

КУзПБ встановлює інші, ніж Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», судові процедури, які застосовуються до боржників – юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

До фізичних осіб – підприємців застосування ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора вже не передбачено.

Чинний акт визначає судову процедуру погашення боргів і призначення керуючого реалізацією майна.

Тож з аналізу положень КУзПБ КГС ВС дійшов таких висновків:

  • правові наслідки визнання фізичної особи, зокрема фізичної особи – підприємця, банкрутом полягають в обмеженні під час провадження у справі про неплатоспроможність її повноважень з розпорядження всіма правами щодо майна, включеного до складу ліквідаційної маси, які переходять до керуючого реалізацією;
  • немає жодних обмежень у праві на звернення до суду визнаної банкрутом фізичної особи – підприємця з позовом до третіх осіб.

Це стосується також випадків, коли таку позовну заяву подано до початку дії Кодексу, але розглянуто господарським судом після.

Водночас КГС не знайшов підстав для відступу від правової позиції, викладеної в постанові ВС від 05.06.2019 у справі № 925/1879/15 щодо обмеження процесуальної дієздатності визнаної банкрутом фізичної особи – підприємця, з огляду на різне правове регулювання порядку розгляду спорів у процедурах банкрутства, різний час, у тому числі з підстав початку дії КУзПБ.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA