Фінансування судів у 2021 році: чого чекати - дефіциту чи колапсу? — PRAVO.UA Фінансування судів у 2021 році: чого чекати - дефіциту чи колапсу? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Фінансування судів у 2021 році: чого чекати – дефіциту чи колапсу?

Фінансування судів у 2021 році: чого чекати – дефіциту чи колапсу?

  • 24.02.2021 13:00

З приходом нового року проблеми фінансування судової влади не вирішились. Дедалі більше судів скаржаться на відсутність коштів для оплати елементарних потреб функціонування: канцелярія, комунальні послуги, підключення до інтернету. Особливо турбують у цій картині зарплати працівників апаратів судів, які змушені не просто планувати своє життя на доволі скромні суми, а й чекати повних виплат заробленого по кілька місяців.

Бюджет-2021: чи чекати на колапс у фінансуванні?

Згідно із Законом № 1082-IX “Про Державний бюджет України на 2021 рік” загальні витрати для забезпечення правосуддя і конституційної юрисдикції встановлено на рівні:

  • на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами і функціонування органів і установ системи правосуддя (код 0501020) – 15 650 162,4 тис. грн;
  • на забезпечення конституційної юрисдикції в Україні (код 0801010) – 318 353,1 тис. грн;
  • на забезпечення основ функціонування незалежної судової влади (код 5981010) – 237 020,4 тис. грн.

Незважаючи на те що в бюджетних висновках депутати просили підвищити фінансування судової влади, Кабінет Міністрів вирішив не вносити відповідних правок і лишити видатки на тому самому рівні.

Державна судова адміністрація вже оприлюднила паспорти бюджетних програм на 2021 рік. Так, загальний обсяг бюджетних видатків за програмою 0501020 “Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя” розподілений таким чином:

– забезпечення виконання функцій і завдань – 13 565 132,4 тис. грн;

– забезпечення виконання функцій і завдань Службою судової охорони – 1 635 970,2 тис. грн;

– виконання функцій і завдань ВККСУ – 165 551,3 тис. грн.

ДСА підрахувала, що цих коштів не вистачить навіть для виплати винагороди всім суддям. Так, винагородою будуть забезпечені тільки 5 245 суддів із більш ніж 7 000 посад суддів. Для новопризначених суддів коштів взагалі не передбачено: як для тих, хто нещодавно склав присягу, так і для майбутніх служителів Феміди. Тобто для тих, хто мав би перекривати дефіцит кадрів в українських судах.

Щодо працівників апаратів судів, то грошей передбачено на 22 287 працівників із 25 070, які зараз забезпечують роботу суду.

Швидше за все, не слід чекати і на зміну ситуації з надсиланням судової кореспонденції. Раніше ми писали, що, за даними «Опендатабот», майже половина (355) судів в Україні не будуть надсилати повідомлення поштою – це близько 47% від загальної кількості судів у державі.

За підрахунками ДСА, коштів із держбюджету не вистачатиме на придбання паперу, винагороду присяжних, оплату комунальних послуг, засобів зв’язку. Впровадження та розвиток Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи також під загрозою – наявне фінансування такі витрати просто не покриє.

Що кажуть суди?

Нещодавно Вища рада правосуддя оприлюднила на своєму сайті інтерактивну карту проблем фінансування судів у всіх регіонах України. Наприкінці 2020 року на карті вже було зафіксовано 104 звернення від установ судової влади, більшість з яких – скарги від місцевих загальних судів (92 звернення).

Тільки за два місяці 2021 ВРП від 58 судів надійшли звернення щодо неналежного фінансування. Зокрема, суди скаржаться на відсутність коштів для матеріально-технічного забезпечення правосуддя, а також на катастрофічно низький рівень оплати праці працівників апаратів місцевих та апеляційних судів.

ДСА вже рекомендувала судам відправляти свою кореспонденцію в електронному вигляді, після того як низка судів заявила про повну відсутність коштів на марки та необхідну канцелярію.

Заробітна плата працівників апаратів судів також потерпає. Так, наприклад, нещодавно Територіальне управління ДСА в місті Києві роз’яснило київським судам, що після проведення нарахування суддівської винагороди / заробітної плати за січень 2021 року управління змушене було сформувати заборгованість за виплатами як щодо виплати суддівської винагороди, так і щодо виплати зарплати працівникам апарату суду.

Схожа ситуація склалась і в місцевих судах Донецької області.

За відсутності додаткового фінансування на виплати зарплат працівникам апаратів місцевих судів Харкова і Харківської області з червня 2021 року службовців можуть відправити у відпустку без збереження заробітної плати. Про це попередило управління ДСА і порекомендувало не заповнювати вакантні посади через необхідність забезпечити обов’язкові виплати тим, хто вже працює в апараті суду.

Вирішення питання: що пропонує ВРП, ДСА та парламент

Про подолання кризи у фінансуванні судової системи говорять досить багато і у Вищій раді правосуддя, і в Державній судовій адміністрації. Серед нещодавніх ініціатив ВРП – лист до Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України щодо неприпустимого поточного стану фінансування судової системи.

Крім того, ДСА звернулася до ВРП з пропозиціями щодо перерозподілу бюджетних асигнувань між судами і територіальними управліннями ДСА України. Державна судова адміністрація наголошує, що перерозподіл потрібен для виплати суддівської винагороди суддям, що фактично працюють, і для забезпечення виплати обов’язкових складових частин заробітної плати працівникам апаратів судів.

Питанню також приділили увагу під час засідання Комітету ВР з питань правової політики. Так, в.о. голови ДСА Людмила Гізатуліна заявила, що в державному бюджеті на 2021 рік заплановано менше витрат на суди, ніж у 2020-му.

За попередніми розрахунками ДСА, середня зарплата працівників апаратів судів становитиме:

  • в місцевих судах – 7 985 грн;
  • в апеляційних судах – 14 860 грн.

Депутат Сергій Демченко запропонував перерозподілити кошти Вищого суду з питань інтелектуальної власності та Вищої кваліфікаційної комісії суддів на необхідне фінансування судів. Також депутат запропонував створити робочу групу з законотворчої діяльності щодо фінансування судової системи.

Асоціація розвитку суддівського самоврядування України також звернулася до Президента України, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради з проханням відновити належне фінансування судової влади.

Міністерство фінансів не поспішає призначати додаткове фінансування чи виплати для судів. Нещодавно в Мінфіні відмовилися встановлювати доплати за COVID-19 працівникам суду, які працюють під час карантину, оскільки вони безпосередньо не контактують з особами, хворими на коронавірус.

Очевидно, що без змін до державного бюджету на 2021 року обійтись буде важко: такий рівень дефіциту коштів на повсякденні потреби судових установ загрожує справжнім колапсом. При цьому незадоволення рівнем зарплати зростає і серед працівників апаратів. Згадуючи піраміду потреб Маслоу, розуміємо, що поки базові потреби судів закрито не буде, коштів на фінансування ініціатив у судоустрої чи тієї ж ЕСІТС годі й чекати.

Анна Бикова

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA