FATCA: Україна прийняла пропозицію США про перенесення строків подання звітності — PRAVO.UA FATCA: Україна прийняла пропозицію США про перенесення строків подання звітності — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » FATCA: Україна прийняла пропозицію США про перенесення строків подання звітності

FATCA: Україна прийняла пропозицію США про перенесення строків подання звітності

  • 28.08.2020 14:49

Розробка законодавства у сфері міжнародних податкових відносин – складний довготривалий процес, який потребує не лише злагоджених зусиль законодавців, уряду, платників податків, а й налагодження комунікацій та співпраці з міжнародними партнерами України. Слід розуміти, що зміни такого масштабу неможливо втілити за один рік. Для налагодження обміну інформацією потрібно виконати безліч бюрократичних процедур не лише вітчизняних, а й міжнародних, які чітко регламентовані та є обов’язковими для всіх учасників процесу.

Закон США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (далі – FATCA) набув чинності в січні 2013 року. Ним встановлюються, зокрема, штрафні санкції в розмірі 30% податку з фінансової трансакції резидента США у разі неподання фінансовою установою України звіту про таку трансакцію.

Україна розпочала процес переговорів стосовно укладення Угоди про виконання Закону FATCA ще в березні 2013 року, а підписала Угоду у 2017 році. Тобто для розробки, узгодження та безпосереднього укладення Угоди знадобилось чотири роки переговорів із компетентним органом США.

Протягом двох наступних років Мінфіном спільно з ДПС, НБУ, банківськими установами, Мін’юстом та іншими заінтересованими в цьому процесі органами було розроблено проєкти законів, необхідні для імплементації цієї Угоди та врегулювання порядку виконання фінансовими установами України вимог FATCA. Нестабільність політичної та економічної ситуації в нашій країні значно ускладнила процес узгодження міжнародних домовленостей, в першу чергу у зв’язку з частою зміною підписантів.

У результаті семирічної роботи в грудні 2019 року Угоду було ратифіковано та прийнято необхідні для її впровадження закони.

Наступний крок – узгодження з американською стороною важливих питань щодо програмного забезпечення, його технічного та практичного застосування, обрання платформи для передання інформації та забезпечення її конфіденційності, оскільки це одне з ключових питань під час обміну інформацією. Ця робота тривала з лютого до липня 2020 року.

На отримання узгодженої позиції знадобилось чотири місяці. Тобто підготовку та впровадження Порядку заповнення і подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки завершено.

Порядок регламентує подання фінансовими агентами України звітів до ДПС України через платформу IDES (International Data Exchange Services). Звіти про підзвітні рахунки, відкриті платниками податків США в українських фінансових установах, подаються у випадках та в обсязі, визначених Угодою. Безпосередній обмін інформацією буде централізовано здійснюватися ДПС України до податкового органу Сполучених Штатів Америки (IRS) з дотриманням вимог українського законодавства.

Що ця угода дає бізнесу? В першу чергу убезпечує від штрафних санкцій компанії, які мають ділові стосунки з резидентами США. Це поки що односторонній обмін інформацією – від України до США. Але бізнесу вже варто готуватися і до запровадження двостороннього обміну, звісно,після консультацій та внесення відповідних змін до Угоди.

Таким чином, багаторічну роботу уряду України над забезпеченням імплементації Угоди FATCA було завершено.

На жаль, COVID-19 вніс свої корективи. Казначейство США звернулось із пропозицією перенести строки подання звітів про підзвітні рахунки в рамках Угоди FATCA для компетентних органів країн з 1 вересня на 31 грудня 2020 року. Україна погодилась із цієї пропозицією, враховуючи, що це дає додаткові можливості банківським установам України та ДПС більш якісно підготуватися до обміну інформацією.

І на останок, для створення більш вигідних умов виходу вітчизняного бізнесу на міжнародні ринки та встановлення прозорих правил ведення бізнесу в Україні наприкінці 2021 року Україна планує приєднатися до Багатосторонньої угоди про автоматичний обмін інформацією з іншими країнами (MCAA CRS). А це вже більш глобальний обмін інформацію і зовсім інша історія. Утім, перший крок для цього вже зроблено – і це саме імплементація Угоди FATCA.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA