Експерти оцінили роль юристів у продовольчій та енергетичній безпеці України — PRAVO.UA Експерти оцінили роль юристів у продовольчій та енергетичній безпеці України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Експерти оцінили роль юристів у продовольчій та енергетичній безпеці України

Експерти оцінили роль юристів у продовольчій та енергетичній безпеці України

  • 26.10.2022 17:06

Третя сесія Х Щорічного форуму юрисконсультів зібрала фахівців у галузі продовольчої та енергетичної безпеки України. Предметом дискусії інхаусів стали проблеми альтернативної енергетики та експортний енергопотенціал нашої країни під час війни, Стамбульські зернові угоди, а також питання судової практики, яка формується в цей непростий для роботи юристів час.

Модерував сесію керуючий партнер АО AZONES Михайло Третьяков. За його словами, енергетична криза в країні вже дається взнаки – сьогодні в багатьох оселях ще вранці було відімкнено світло.

«Порти здебільшого заблоковано, енергогенерація постраждала від ракет, призупинено експорт електроенергії, зруйновано логістичні маршрути, але в цих умовах ми маємо сьогодні працювати та робити все можливе на нашому юридичному фронті для загальної перемоги України», – переконаний пан Третьяков.

Максим Юрков, директор із правових питань НЕК «Укренерго», звернув увагу учасників форуму на необхідність відповідального споживання електроенергії та попросив зменшити навантаження на систему в пікові часи. За його словами, попри людські та технічні втрати від нещодавніх ракетних ударів, енергетична система України продовжує стабільно працювати, а фахівці роблять все можливе для того, щоб якомога швидше відновити інфраструктуру.

«Рік тому на цьому самому форумі я розповідав про наші плани приєднатись до європейської електромережі, – згадує пан Юрков. – 24 лютого, за 4 години до початку масштабного вторгнення в Україну, ми від’єдналися від енергосистем рф та білорусі й певний час у тестовому режимі працювали автономно. Ми довели Євросоюзу свою спроможність приєднатись до європейської мережі. На сьогодні мережеве енергосполучення України з росією та білоруссю повністю відсутнє. Певний час ми навіть вели діалог із Європою та збільшували обсяг експортних енергетичних можливостей. Але з 1 жовтня внаслідок ракетних атак на наші об’єкти ситуація дещо змінилася й експорт електроенергії в інші країни був припинений до відновлення наших можливостей».

На думку Максима Юркова, Україна переконала Європу в тому, що імпорт та експорт енергетики сьогодні в Україні цілком можливий.

Про інші енергетичні проблеми, зокрема щодо альтернативної енергетики під час війни, розповіла Олександра Федотова, партнер ADER HABER, та поділилась успішним кейсом під час своєї презентації. Річ у тім, що після початку воєнних дій Україна фактично втратила контроль над великою частиною своєї території, де розташовано об’єкти генерації альтернативної енергетики, які нині перестали передавати відповідну облікову інформацію щодо виробленої енергії в Укренерго. За рішенням регулятора компенсація цієї невиробленої різниці була покладена у вигляди величезних платежів на інших виробників, щоб ті у підсумку компенсували балансову різницю.

За словами пані Федотової, це рішення аж ніяк не задовольнило їхніх клієнтів в енергетичній сфері, чий бізнес у такому випадку може стати нерентабельним. Невдовзі за клопотанням юридичних радників до відповідної постанови регулятора були внесені певні зміни, що наразі покращують ситуацію з платежами. Втім, ситуація все ще залишається на контролі Укренерго. За словами Максима Юркова, остаточно цю проблему вирішить лише відновлення Україною контролю над відповідними територіями, які нині тимчасово окуповано.

Не могли залишити поза увагою експерти й проблему експорту зернових культур. Понад три місяці минуло, відколи були підписані Стамбульські угоди, але багато суден, завантажених контейнерами, все ще залишаються заблокованими в портах. Про роль українських юристів у цьому процесі розповіла Лілія Тімакіна, директор із юридичних і земельних питань ГК «Аграрні системні технології».

За її словами, зернові перемовини щодо експорту зерна були складними, адже до них були залучені військові. Багато хто шукав у підписаних угодах зраду, але, на переконання Лілії Тімакіної, жодної зради тут немає. Україна не підписувала спільних документів із країною-агресором, а посередником угоди стала ООН. Вигоду для України від Стамбульських угод пані Лілія оцінює позитивно. Якби зерно залишилося в Україні, то переробити такий обсяг врожаю було б досить складно. До того ж експорт зернової продукції сьогодні надає нам робочі місця й добрі шанси на посів зернових культур наступного року. Питання відвантаження зерна залишається складним, але обнадійливим. Сьогодні залишаються залізничні та автомобільні шляхи експорту зернових культур в Європу, але це набагато дорожче за портову галузь. До того ж таким шляхом експорт відбувається в набагато менших об’ємах, ніж морським шляхом.

На завершення сесії про виконання зобов’язань, договірну дисципліну та про те, як розвивається судова практика щодо форс-мажорів під час війни, розповів Андрій Корнієнко, адвокат АО «Перший радник». На його думку, суди сьогодні надійно тримають свій фронт і забезпечують громадянам доступ до правосуддя у непрості часи.

За словами пана Корнієнка, навіть в умовах війни підстави для звільнення від договірних зобов’язань мають бути чітко аргументовані й самого лише сертифіката від Торгово-промислової палати щодо форс-мажору недостатньо. Шукаючи необхідну судову практику, за аналогією можна звернутися до судових прецедентів, які стосувалась подій 2014 року та підприємств на території проведення АТО, де масив судової практики вже сформовано. Втім, на переконання Андрія Корнієнка, судова практика щодо нинішніх подій буде все ж таки відрізнятися від попередньої.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA