Експерти ETERNA LAW розповіли в LHS про очікування та реалії податкової амністії — PRAVO.UA Експерти ETERNA LAW розповіли в LHS про очікування та реалії податкової амністії — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Експерти ETERNA LAW розповіли в LHS про очікування та реалії податкової амністії

Експерти ETERNA LAW розповіли в LHS про очікування та реалії податкової амністії

 • 04.07.2022 16:21
ETERNA LAW

1 липня ц.р. на сторінці освітньої платформи Legal High School у Facebook відбувся прямий ефір на тему «Податкова амністія: очікування та реальність» за участі Крістіни Шаповалової, радниці, адвокатки ETERNA LAW, та Лідії Жовтяк, старшої юристки, адвокатки ETERNA LAW.

Із самої назви Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особам”, що набув чинності 21 липня 2021 року, є очевидною мета законодавця: детінізація доходів та підвищення податкової культури громадян. За словами Крістіни Шаповалової, досвід України в цьому питанні є особливим, враховуючи той факт, що на проведення кампанії відведено цілий рік, протягом якого фізичні особи можуть скористатися таким механізмом.

Звісно, у світі достатньо як позитивних, так і негативних прикладів проведення податкової амністії. Скажімо, Грузія: у 2005 році країна запровадила таку можливість декларування, якою скористалося лише 8 осіб, а з очікуваних 4 млн доларів було зібрано лишень 35 тисяч, навіть попри надзвичайно низьку податкову ставку в 1 відсоток. Так, спікерка зазначила, що основною причиною провалу кампанії була відсутність довіри до влади та гарантій з боку держави, що унеможливило залучення великої кількості декларантів до участі в програмі.

Серед успішних прикладів можна виділити досвід Італії, до казни якої завдяки кампанії надійшло 4 млрд доларів податків за ставки в 5 відсотків. Особливістю було те, що італійський уряд уклав двосторонню угоду зі Швейцарією про обмін інформацією щодо наявності банківських рахунків, що сприяло підвищенню зацікавленості серед громадян до добровільного декларування та оподаткування.

Радниця ETERNA LAW відзначила, що проміжні результати кампанії в Україні є цілком позитивними: держава отримала задекларовані активи на суму більш ніж 3 млрд грн. За даними Державної податкової служби, до 24 лютого 2022 року було задекларовано активів на суму понад 2 млрд грн, а за період воєнного стану українцями задекларовано активів на 1 млрд грн. Насправді податкова амністія є важливим проміжним етапом у глобальному реформуванні податкового законодавства й доведення його до європейських стандартів.

Лідія Жовтяк деталізувала список суб’єктів, що можуть скористуватися амністією. Сюди можна віднести громадян України та іноземців, які на момент отримання активу були податковими резидентами. Податковою амністією не можуть скористатися:

 • державні службовці та особи, на яких поширюється спеціальне декларування (держава в цьому випадку презюмує, що очистити корупційні доходи неможливо);
 • малолітні, неповнолітні, недієздатні особи та особи, дієздатність яких обмежено;
 • особи, що бажають «очистити» доходи, отримані кримінальним шляхом унаслідок кримінально караних діянь;
 • особи, щодо яких уже наявні кримінальні провадження щодо ухилення від оподаткування, або ті, щодо яких запроваджено санкції.
Кого амністування може зацікавити:
 • ФОП та самозайнятих осіб, що не сплачували податків із набутих активів;
 • заробітчан, які працювали неофіційно;
 • фізичних осіб, які отримували заробітну платню в конвертах;
 • бізнес, що працює через іноземні холдингові компанії;
 • осіб, які здійснювали виплати бонусів топменеджерам на іноземні рахунки.
Податкова амністія стосується лише:
 • грошових активів на рахунках, отриманих протягом 2021 року, вартістю понад 400 тис. грн, що перебувають на праві власності або сумісної власності декларанта як на території України, так і за кордоном;
 • внесків до кредитних спілок, небанківських фінансових установ;
 • активів у банківських металах, банкнотах, монетах тощо;
 • інвестицій та цінних паперів, майнових та корпоративних прав;
 • нежитлової нерухомості некомерційного призначення, будинків, квартир та земельних ділянок, об’єктів незавершеного будівництва;
 • предметів мистецтва, антикваріату, дорогоцінних прикрас;
 • транспортних засобів.

Старша юристка ETERNA LAW зазначила, що не підпадають під процедуру амністії такі об’єкти, як:

 • готівкові кошти;
 • активи, які декларант отримав внаслідок злочинів, не пов’язаних з оподаткуванням валютним або антимонопольним (захист економічної конкуренції) законодавством, — крадіжки, посадові злочини, тероризм тощо.

Лідія Жовтяк звернула увагу, що за умови наявності в особи великої кількості незадекларованої та неоподаткованої готівки потрібно такі кошти вносити на рахунок до банку, щоби провести їх через процедуру. Щодо активів, що не підпадають під процедуру амністії, вона відзначила ще й кошти, отримані на території російської федерації або на тимчасово окупованих територіях. Утім, отримані законним шляхом активи громадян України, щодо яких не відбувалось переоформлення згідно із законодавством країни-агресора, в індивідуальному порядку можуть бути амністовані.

Радниця ETERNA LAW навела ставки збору, що застосовуються до амністованих активів, пропозицію від держави щодо розстрочення оплат та умови придбання державних облігацій. Крістіна Шаповалова також вказала державні гарантії в разі добровільного декларування та дала відповідь на запитання, чи можливо сьогодні задекларувати віртуальні активи в Україні.

Детальніше про особливості процедури податкової амністії, ставку оподаткування та ставки збору в разі спеціального декларування, а також декларування віртуальних активів або криптовалюти ви можете дізнатись, переглянувши запис вебінару.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA