EasyCon, або 25 спроба відеоконференції з судом: на що чекати адвокатам? — PRAVO.UA EasyCon, або 25 спроба відеоконференції з судом: на що чекати адвокатам? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » EasyCon, або 25 спроба відеоконференції з судом: на що чекати адвокатам?

EasyCon, або 25 спроба відеоконференції з судом: на що чекати адвокатам?

  • 10.04.2020 12:20

АО Barristers стало одним із перших ініціаторів запровадження електронного документообігу з державними органами та запуску судових засідань онлайн на період карантину. Як результат, Вища рада правосуддя звернулася до Президента та Верховної Ради України з пропозицією внести зміни до процесуальних кодексів, які б забезпечували право осіб на доступ до правосуддя в умовах карантину, в частині, що стосується проведення засідання органів судової влади в режимі реального часу через інтернет.

У подальшому Законом №540-ІХ від 30.03.2020 було внесено зміни до ст. 195 КАС, ст. 197 ГПК та ст. 212 ЦПК, а саме доповнено частиною такого змісту: “4. Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то в порядку, визначеному Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” або Державною судовою адміністрацією України”.

Як це працює?

Державна судова адміністрація своїм наказом №169 від 08.04.2020 затвердила Порядок роботи з технічними засобами відеоконференції під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду.

Подання заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції здійснюється в такому порядку:

  • Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися з використанням власного електронного підпису в Системі на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua та перевірити наявні в нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам.
  • Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніш ніж за п’ять днів до судового засідання. У заяві учасник справи обов’язково вказує: назву суду; номер судової справи; дату та час судового засідання, в якому учасник бажає взяти участь у режимі відеоконференції; своє прізвище, ім’я та по-батькові; свій статус у судовій справі; електронну адресу, яку він використав для реєстрації в Системі; номер телефону для зв’язку із судом.
  • Копія заяви в той самий строк надсилається учасником, що подав заяву, іншим учасникам справи.
  • Заява подається до суду та надсилається іншим учасникам справи в порядку, визначеному процесуальним законодавством, дозволеними засобами зв’язку.
  • Заява учасника про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду в день її надходження до суду підлягає реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду та передається відповідному головуючому судді.
  • Головуючий суддя приймає рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявності обладнання та можливості його використання у визначений день і час) та інформує про це модератора.
  • Модератор інформує учасника справи засобами телефонного зв’язку (електронної пошти), вказаними у заяві, щодо технічної можливості проведення засідання в режимі відеоконференції або відсутності такої можливості.

Участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції буде відбуватися за допомогою сервісу easycon.com.ua. Передбачається, що такою можливістю може скористатися будь-який суд.

Учасник, що бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку, зобов’язаний:

  • зайти та авторизуватися в Системі за 10 хвилин до часу судового засідання;
  • активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) і перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою Системи;
  • очікувати запрошення секретаря до участі в судовому засіданні.

На початку судового засідання учасники, що беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, повинні показати свій паспорт або інший документ, що посвідчує особу, в розгорнутому вигляді на сторінці з фотографією в камеру для надання можливості Секретарю підтвердити особу кожного учасника.

Перебіг і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відеозапису.

Запис робочої та архівної копій здійснюється секретарем із технічного засобу відеозапису на DVD-диски.

Між тим нині існують певні ймовірні проблеми щодо проведення судових засідань у вказаному онлайн-режимі:

  1. З 13 квітня 2020 року реєстрація в Системі буде здійснюватися за електронно-цифровим підписом. Однак не всі адвокати мають ЕЦП, а отримати його в умовах карантину не так уже й легко у зв’язку з тим, що акредитовані центри сертифікації ключів (АЦСК) тимчасово припинили реєстрацію договорів про надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
  2. Ризики технічної неможливості участі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв’язку тощо.
  3. Конфіденційність. Виникають обґрунтовані сумніви щодо забезпечення конфіденційності та витоку інформації в системі easycon.com.ua.
  4. Залишається невирішеним питання участі в судовому засіданні вільних слухачів.
  5. Відсутня можливість подання документів під час судового засідання.
  6. Слід враховувати, що сьогодні лише близько 60% залів засідань облаштовані технікою, яка дає змогу проводити судові засідання в режимі відеоконференції, що може стати причиною затягування судового розгляду. 
  7. Відсутність можливості брати участь у судовому засідання в режимі відеоконференції в кримінальному процесі.

Перший онлайн-суд в Україні відбудеться 13 квітня 2020 року в Дніпропетровському окружному адміністративному суді.

Автор: Олексій Шевчук, адвокат, партнер АО Barristers

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA