Останнім часом дедалі більше українців потерпають від наполегливих вимог колекторів погасити борги. Чужі борги. Нібито хтось десь вказав особу поручителем чи пов’язаною особою. Нерідко від безкінечних додзвонів на мобільні номери та сотень повідомлень у всі можливі месенджери потерпають і роботодавці, зокрема й колишні. Фактично знайшовши хоча б якийсь «живий» контакт, колектори чинять на нього максимальний тиск, пропонуючи «купити» собі спокій, погасивши борг за реального боржника.
Чому це не тільки неправомірно, а й шлях у нікуди, та що робити, коли терпіти нав’язливих вимагачів немає вже сили, розповів адвокат, засновник SENSUM Law Firm Віталій Жадобін, який зараз сам протистоїть нахабним колекторам.
Говоріть чітко та спокійно:
Якщо дзвінки продовжуються, блокуйте номери телефонів. Не розпочинайте перемовин і спорів.
Чим активніша та емоційніша буде ваша розмова із представниками «кредитора», тим більш висока вірогідність того, що вам будуть телефонувати із значно більшим завзяттям.
Звертайтеся до поліції, якщо дзвінки стали нестерпні та заважають нормально жити:
Такі дії є злочинами, передбаченими статтями 182 та 189 Кримінального кодексу України.
Тому слід подати письмову заяву до Департаменту кіберполіції Національної поліції України (м. Київ, вул. Бориспільська, 19).
Ви маєте обґрунтувати заяву до поліції, зафіксувавши факти вимагання сплати коштів:
Зазначу, що належну та допустиму «доказову базу» (в розумінні Кримінального процесуального кодексу України) здобуватимуть органи слідства саме в процесі відповідного кримінального провадження, відкритого за вашим зверненням (заявою).
Коли ви платите колекторам, ви мотивуєте їх до більшого та частішого тиску. Отримавши гроші, колектори побачать ваше «слабке місце» та шантажуватимуть чужими боргами, навіть якщо у вас немає хоч би теоретичної «прив’язки» до реальних боржників.
Висвітлення боротьби з колекторами може бути корисним, але зважте, чи здатні ви вести публічний діалог.
В окремих випадках публічні заходи слід попередньо погодити з правоохоронними органами, які здійснюють розслідування відповідного кримінального провадження (в разі подання відповідної заяви та відкриття кримінального провадження).
Залучати адвоката можна, зваживши рівень конфлікту. Адвокат не потрібен, якщо вас перестали турбувати після прямої відмови.
Проте професійна допомога необхідна, якщо:
Чинне законодавство дає змогу стягнути не тільки збитки (майнову шкоду), а й моральну шкоду.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від наявності шкоди майнової та може полягати, зокрема:
Проте, щоб стягнути моральну шкоду з колекторів, треба довести, що у ваших стражданнях винні конкретні особи.
Відповідний цивільний позов слід подати в рамках кримінального провадження.
Нагадаємо, 19 березня 2021 року відбудеться III Міжнародний кримінально-правовий форум газети «Юридична практика», на якому зокрема будуть підняті питання боротьби із кіберзлочинністю.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…