600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Доказова база в спорах про відшкодування збитків, завданих воєнними діями з боку рф: якими документами підтвердити розмір втрат

Доказова база в спорах про відшкодування збитків, завданих воєнними діями з боку рф: якими документами підтвердити розмір втрат

  • 15.02.2023 13:43
Олександр Кузнєцов, керуючий партнер ЮК «АРМАДА»

Станом на початок лютого 2023 року український бізнес почав отримувати перші судові рішення, ухвалені на свою користь, у справах за позовами проти російської федерації щодо стягнення збитків, завданих воєнними діями.

Слід сказати, що судова практика в цих справах почала формуватися ще в червні 2022-го і до сьогодні вже встигла пережити певну еволюцію.

Розуміючи відсутність заперечень із боку рф у цих справах (через неможливість взяти участь у засіданнях), суди почали ставитися більш критично до доказової бази, яку надає позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги.

У цій оглядовій статті пропоную детально проаналізувати, якими доказами підприємства можуть підтвердити розмір збитків, яких вони зазнали, та проаналізувати деякі позиції судів щодо оцінювання доказів.

Які факти взагалі необхідно довести суду для ухвалення позитивного рішення?

Для початку пропоную визначити, які важливі складники слід довести вашому підприємству для того, щоб отримати рішення про відшкодування збитків.

По-перше, треба довести факт повного знищення або часткового руйнування майна, якщо майно підприємства зазнало фізичного впливу саме внаслідок воєнних дій.

По-друге, слід довести факт викрадення майна або обмеження права власника ефективно володіти та розпоряджатися таким майном, якщо майно було викрадено під час окупації або розміщено на тимчасово окупованій території станом на зараз.

По-третє, потрібно підтвердити право власності на це майно, а також те, що на момент початку повномасштабного вторгнення ваше підприємство безперешкодно володіло, користувалося та розпоряджалося цим майном.

По-четверте, необхідно підтвердити вартість такого майна, адже саме вона стане сумою позовних вимог.

Отже, в розрізі відповідей на перелічені питання і будемо рухатись.

Як довести факт повного знищення або часткового руйнування майна?

У разі знищення або пошкодження майна внаслідок ракетного обстрілу, що спричинив пожежу, належною доказовою базою буде акт про пожежу, складений працівниками управління ДСНС України.

Під час складання акта про пожежу працівники ДСНС можуть визначити причину пожежі, вказавши, що вона сталася саме внаслідок потрапляння снаряду, а не, наприклад, в результаті побутової недбалості. Також пожежники можуть зафіксувати обсяг і площу займання вогнем, коротко описати, яке саме майно було знищено, час займання та час ліквідації пожежі, описати, чи був можливим або утрудненим доступ до приміщень внаслідок здійснення евакуаційних заходів та знешкодження нездетонованих снарядів тощо.

Аналогічний доказ знищення майна було надано в межах справи № 925/903/22. Судом було досліджено акт про пожежу, долучений до матеріалів справи, та встановлено юридичний факт заподіяння шкоди майну позивача.

У разі якщо внаслідок обстрілу було значно пошкоджено майно, але пожежа на починалася, раджу звертатися до ДСНС для обстеження та розмінування території.

За результатами такого обстеження ДСНС складе акт про розмінування території, в якому також зможе зафіксувати факт обстрілу вашого підприємства, наслідки такого обстрілу, час скоєння обстрілу та описати в акті перелік майна, яке зазнало пошкодження.

Другим доказом знищення майна є витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), який видає Нацполіція за результатами звернення із заявою про вчинення злочину.

Наполегливо раджу всім, чиє майно було знищено, звертатися до правоохоронних органів із метою фіксації події. Правоохоронці зобов’язані взяти у вас пояснення, провести огляд знищеного майна, зафіксувати кількісні та якісні характеристики майна та внести відомості до ЄРДР, про що видати вам витяг.

Аналогічну доказову базу містить рішення у справі № 911/2073/22, в якій позивач серед іншого підтверджує факт зруйнування майна витягом з ЄРДР щодо відкриття кримінальної справи за фактом обстрілу.

І ще одним доказом може бути акт комісійного обстеження будівель та споруд (об`єктів), пошкоджених внаслідок збройної агресії російської федерації, який складається органами місцевого самоврядування. Такі обстеження, як правило, проводяться представниками сільських, селищних, міських рад, серед яких є інженер.

Вказаний акт встановлює аналогічні моменти, як-от причину руйнування, обсяг, час та перелік зруйнованого майна.

Важливе, але не визначальне місце серед доказів посідає фото- та відеофіксація. Якщо ви маєте можливість зробити фотографії чи зафільмувати на відео зруйноване майно, то це також може бути доказом, який буде розглядатися судом. Під час фото- чи відеофіксації обов’язково подбайте про те, щоби було вказано час та дату зйомки, особу, що її проводить, і надайте коментар відносно того, який саме об’єкт фіксується на відео.

І наостанок непрямий, але також не менш важливий доказ – повідомлення ЗМІ щодо інциденту. Нерідко позивачі формують так званий реєстр посилань ЗМІ, в якому перелічують посилання на новинні ресурси, які висвітлили подію. Такий доказ надає можливість суду сформувати комплексне уявлення щодо інциденту та однозначно не буде зайвим. Як приклад можу навести судові рішення у справах №№ 922/1059/22, 911/2073/22 тощо.

Як довести факт викрадення майна або неможливості ефективного розпоряджання ним?

Серед доказової бази, яка може підтвердити викрадення вашого майна, виокремлю такі докази:

1) витяг із ЄРДР щодо реєстрації кримінального злочину за ознаками ст. 185 КК України (крадіжка);

2) дані з GPS-трекерів транспортних засобів, що можуть підтвердити рух транспортних засобів та спецтехніки;

3) покази свідків, якими можуть бути працівники підприємства чи будь-які інші особи, які можуть підтвердити факт привласнення належного вам майна загарбниками;

4) фото- чи відеофіксація.

Щодо майна, розміщеного на непідконтрольній території, відносно якого ви втратили ефективний контроль, раджу таке:

1) підтвердити належним чином ваше право власності на таке майно;

2) підтвердити рішенням органів місцевого самоврядування чи державної влади факт втрати контролю і припинення виконання посадових обов’язків на тимчасово непідконтрольній території.

Зауважу, що всі органи місцевого самоврядування та державної влади переїхали до безпечних регіонів та продовжують здійснювати свої функції віддалено. А отже, вам необхідно дізнатися, де саме функціонує відповідний орган, та отримати довідку про те, що на території, де розміщено наразі ваше майно, ефективний контроль здійснюється російською федерацією;

3) реєстр ЗМІ, в якому зібрати посилання на новинні видання, що писали про фактичне захоплення військами рф населеного пункту, де розміщено майно вашого підприємства.

Як підтвердити, що майно перебувало у власності вашого підприємства?

Щодо об’єктів нерухомого майна, як правило, це підтверджується інформацією з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

Тож суду буде більш ніж достатньо, якщо ви надасте сформований витяг за вашими об’єктами нерухомості.

Що стосується підтвердження власності на транспортні засоби, то це можуть підтвердити технічні паспорти чи довідки сервісного центру МВС.

Для підтвердження права власності на товарні залишки підприємства, які були знищені чи викрадені, достатньо підтвердити первинною бухгалтерською документацією факт придбання такого майна та перебування його на балансі підприємства.

Нерідко підприємства як докази надають внутрішні акти інвентаризації товарних залишків, що перебували на зберіганні за місцем зруйнованого нерухомого майна.

Як підтвердити вартість зруйнованого майна?

Оскільки ані суд, ані, найімовірніше, ваше підприємство не є експертною установою, яка може визначити вартість зруйнованого майна, єдиною можливістю підтвердити належним чином суму збитків є звернення до суб’єкта оцінної діяльності чи акредитованої експертної установи.

Незалежна оцінка збитків проводиться суб`єктами оцінної діяльності – суб`єктами господарювання, визнаними такими Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі – суб`єкти оцінної діяльності), із дотриманням національних стандартів оцінки майна та Міжнародних стандартів оцінки майна з урахуванням особливостей, що визначені цими загальними засадами та методиками оцінки шкоди та збитків.

За результатами проведеної оцінки суб’єкт оцінної діяльності готує звіт про оцінку вартості відшкодувань внаслідок пошкодження, в якому описує ступінь знищення майна та визначає реальну ринкову вартість такого майна ДО моменту його зруйнування.

Звертаю вашу увагу на дуже важливий аспект – визначення вартості майна саме ДО початку воєнних дій, адже ці дії, як мінімум, не додали інвестиційної привабливості майну, яке, скажімо, розміщено на непідконтрольній території. Скоріше, навпаки, після окупації умовного Мелітополя вартість нерухомого майна там значною мірою зменшилася. Саме тому експерт проводить дослідження реальних ринкових цін ДО початку війни.

І ще один важливий момент – це прив’язка вартості втраченого майна в еквіваленті до іноземної валюти. Через курсові коливання та інфляційні процеси раджу просити експерта визначити вартість зруйнованого майна в іноземній валюті (доларах США або євро).

Важливо пам’ятати, що наведений перелік доказів приблизний та не є вичерпним. Доказова база повинна складатися індивідуально з огляду на конкретні обставини.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA