прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дізнавачам дадуть нові повноваження для розслідування кримінальних проступків

Дізнавачам дадуть нові повноваження для розслідування кримінальних проступків

 • 04.01.2022 14:58

Верховній Раді пропонують змінити КПК для унормування питань про повноваження для розслідування кримінальних проступків. Відповідний законопроєкт № 6481 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України в частині удосконалення здійснення досудового розслідування та судового провадження щодо кримінальних проступків» розробив та подав уряд.

Насамперед проєкт передбачає доповнення КПК по всьому тексту словом “дізнавач” у відповідних відмінках, щоб наділити його тими ж самими правами та обов’язками, які є у слідчого або прокурора та необхідні для реалізації завдань. Ідеться про складання документів, подання клопотань, вирішення питань тощо.

Серед суттєвих змін:

 • встановлення загального строку для закінчення досудового розслідування – протягом місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку. Водночас подовжити строк розслідування можна до 2 місяців.

Нагадаємо, зараз стосовно кримінального проступку у дізнавача є 72 години на розслідування або 20 днів, якщо підозрюваний не визнає вини чи необхідне проведення слідчих дій, або 1 місяць, якщо підозрюваний вимагає проведення експертизи;

 • можливість створення групи дізнавачів для розслідування проступків;
 • розширення кола обов’язків керівника органу дізнання та наділення його повноваженнями розслідування кримінальних проступків із правами дізнавача;
 • можливість проводити НСРД за рішенням керівника органу дізнання або дізнавача;
 • скасовується обмеження використання процесуальних джерел доказів, отриманих під час розслідування проступку, у кримінальному провадженні щодо злочину, окрім як на підставі ухвали слідчого судді, яка виноситься за клопотанням прокурора;
 • передбачається можливість проведення підготовчого засідання за потреби його проведення – за ухвалою суду.

Зміни щодо особи, підозрюваної у вчиненні кримінального проступку

Проєкт передбачає, що затримати особу, підозрювану у вчиненні кримінального проступку, можна буде у випадках, якщо:

 • її застали під час або одразу після вчинення кримінального проступку чи замаху на його вчинення;
 • очевидець, зокрема потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події, або інші отримані у визначеному цим Кодексом порядку відомості вказують на те, що саме ця особа вчинила кримінальний проступок;
 • особа ухиляється від органів досудового розслідування чи суду.

Стан алкогольного або іншого сп’яніння не буде безумовною підставою для затримання.

Водночас особу може бути затримано:

 • до 24 годин – за умови, якщо особа перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння та може заподіяти шкоду собі або тим, хто її оточує;
 • до 72 годин – за умов, якщо особа відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір, чи намагається залишити місце вчинення кримінального проступку або ухиляється від органів досудового розслідування чи суду.

Про затримання особи складається протокол, в якому, крім відомостей, передбачених статтею 104 цього Кодексу, зазначаються:

 • місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання відповідно до положень статті 209 цього Кодексу;
 • підстави затримання;
 • результати особистого обшуку;
 • клопотання, заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили, повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого.

У разі якщо на момент затримання прізвище, ім’я, по батькові затриманої особи не відомі, у протоколі зазначається докладний опис такої особи та долучається її фотознімок. Протокол про затримання підписується особою, яка його склала, і затриманим. Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому та надсилається прокурору.

Також змінами до КПК пропонують скасувати виключення з права сторони кримінального провадження, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, право отримувати від учасників кримінального провадження та інших осіб за їх згодою пояснення, які не є джерелом доказів.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA