600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дії слідчих ДБР, які проводили обшуки в адвокатів, перевірить Офіс Генпрокурора – НААУ

Дії слідчих ДБР, які проводили обшуки в адвокатів, перевірить Офіс Генпрокурора – НААУ

  • 25.05.2023 13:46

Обшуки в адвокатів, які проводилися у квітні Державним бюро розслідувань як невідкладні, без дозволу суду, насправді планувалися заздалегідь. Цей факт, а також порушення під час проведення слідчих дій мають ознаки зловживання службовим становищем. Про це заявила Національна асоціація адвокатів України.

НААУ подала до Офісу Генерального прокурора відповідну заяву про вчинення слідчими ДБР кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 Кримінального кодексу України.

Йдеться про обшуки в адвокатів, проведені 6 квітня 2023 року слідчими Державного бюро розслідувань. Ці слідчі дії заявлялися як невідкладні, тож здійснювалися без ухвали слідчого судді.

В Асоціації наголошують, що Конституція України прямо забороняє проведення обшуку в житлі чи іншому володінні особи інакше як за вмотивованим рішенням суду. Виняток із цього правила становлять невідкладні випадки, пов’язані із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.

НААУ наводить свої аргументи того, що квітневі обшуки планувалися заздалегідь.

По-перше, за добу до їх проведення ради адвокатів Києва та Київської області отримали листи з проханням забезпечити участь представників у запланованих обшуках.

По-друге, напередодні начебто невідкладних обшуків старшим групи слідчих у кримінальному провадженні оформлювалися доручення працівникам ДБР, які не входили до групи слідчих, щодо їх участі в цих слідчих діях.

По-третє, за результатами обшуків не було знайдено будь-яких речей і документів, що мали б стосунок до кримінального провадження. Натомість були вилучені мобільні телефони, які містили адвокатську таємницю, а також транспортні засоби, що використовувалися адвокатами у професійній діяльності.

Наведене свідчить, що матеріали кримінального провадження не містили доказів, які б давали підстави здійснювати обшуки у володінні адвокатів, і випадку розгляду клопотань слідчим суддею їм було б відмовлено в проведенні слідчих дій.

Водночас вилучення майна та речей адвокатів, яке відбулося внаслідок незаконного проведення обшуків, призвело до грубого порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

Таким чином, незаконні дії слідчих ДБР, пов’язані з проведенням 6 квітня обшуків у адвокатів, є реальною ознакою вчинення цих дій всупереч інтересам служби, що перебуває в причиновому зв’язку із завданням істотної шкоди як окремим адвокатам внаслідок порушення їх прав та гарантій адвокатської діяльності, так і інституту адвокатури в цілому.

Ситуація розглядалася на засіданні Ради адвокатів України, за підсумками чого було ухвалено рішення не лише про подання заяви до Офісу Генерального прокурора про вчинення злочину, але й про звернення до Ради адвокатських та правничих товариств Європи (ССВЕ), Міжнародної асоціації юристів (IBA), Ради суддів України, Державного бюро розслідувань із проханням вжити в межах повноважень заходів реагування щодо недопущення втручання у провадження адвокатської діяльності та перешкоджання їй з боку правоохоронних органів.

Про факт порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності також були поінформовані Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності та Комітет Верховної Ради з питань правової політики.

Додатково про події  також буде поінформовано Національне агентство з питань запобігання корупції, яке листом від 10.05.2023 № 211-01/10121-23 просило НААУ надати опис ідентифікованих корупційних ризиків у кримінальному провадженні, зокрема тих, які можуть виникнути під час проведення слідчих (розшукових) дій.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA