прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 21–24 грудня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 21–24 грудня

 • 29.12.2020 15:33
Источник: пресс-служба ВСП
 1. Розпочалася процедура відрядження суддів до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 17 грудня 2020 року № 3529/0/15-20 та №3532/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області – 2 суддів;

Новозаводського районного суду міста Чернігова – 7 суддів.

Докладніше тут.

 

 1. Громадяни, які мають власний досвід спілкування із судами, довіряють їм

Об’єктивні соціологічні дослідження засвідчують реальну картину – більшість тих, хто звертався до суду, довіряють судам і вважають їхні рішення законними і справедливими. На це звернув увагу голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час презентації звіту за результатами дослідження «Ставлення громадян України до судової системи».

Як повідомлялося, соціологічна служба Центру Разумкова на замовлення Офісу Ради Європи в Україні провела два соціологічні опитування: репрезентативне опитування громадян України (з 9 до 14 жовтня 2020 року) та опитування учасників судових засідань на виході з приміщень судів (з 21 до 28 жовтня 2020 року). Опитування проводилося в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

«Рівень довіри громадян, які мають власний нещодавній досвід спілкування із судами, є значно вищим. Ба більше, баланс довіри з боку цих громадян до судів та судової системи є позитивним, тобто кількість тих, хто довіряє судам, є вищою, ніж кількість тих, хто не довіряє», – йдеться у звіті. Так, 66,1% опитаних, у чиїх справах було винесено судові рішення, визнали, що вони законні та справедливі.

Цілком очікувано, що ті респонденти, які протягом останніх двох років брали участь у судових процесах як свідок, позивач, відповідач, підсудний, потерпілий тощо, значно частіше вказують на власний досвід як джерело інформації про діяльність судів.

Між тим більшість громадян України – 51,4% – отримують інформацію про діяльність українських судів лише зі ЗМІ. 19,6% поєднують інформацію, отриману з досвіду своїх родичів, друзів та знайомих, з інформацією, отриманою зі ЗМІ. Ще 13,3% опитаних поєднують власний досвід з інформацією, отриманою з досвіду своїх родичів, друзів та знайомих, та інформацією, отриманою зі ЗМІ. І лише 4,4% респондентів судять про діяльність судів на основі власного досвіду та досвіду своїх родичів, друзів і знайомих. Лише власним досвідом під час оцінювання судової системи користуються 2,9% громадян.

Докладніше тут.

 

 1. ВРП вирішила внести Президенту України подання про призначення шести кандидатів на посади суддів

Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення п’яти суддів, які не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено, та одного кандидата з 467 рекомендацій відборів 2012, 2013, 2017 років.

22 грудня 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення:

СКРИПНІКА Леоніда Анатолійовича – на посаду судді Херсонського міського суду Херсонської області;

ШЕВЧЕНКО Ольги Юріївни – на посаду судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області;

ЗВЄЗДОВОЇ Наталії Сергіївни – на посаду судді Шевченківського районного суду міста Запоріжжя;

КОНСТАНТИНА Владислава Михайловича – на посаду судді Придніпровського районного суду міста Черкас;

РЯБЦЕВОЇ Марії Сергіївни – на посаду судді Херсонського міського суду Херсонської області;

ЗАЙЦЯ Тараса Олександровича – на посаду судді Святошинського районного суду міста Києва.

 

4. Андрій Овсієнко: “Небезпечно реформувати одну з трьох гілок влади так часто, докорінно і безсистемно”

Про причини і можливості подолання кадрового дефіциту в судах України, законодавче регулювання, доцільність подальшого реформування судової системи, про наслідки недофінансування судів газеті «Юридическая практика» розповів голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко.

Аудіоверсія інтерв’ю голови ВРП Андрія Овсієнка виданню “Юридическая практика”

 

 1. “Недофінансування призведе до відтоку із судів працівників апаратів” – Андрій Овсієнко

На цьому наголосив голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко в інтерв’ю газеті «Юридическая практика».

«Коштів, виділених на судову систему в проєкті держбюджету-2021, явно недостатньо. У нинішньому році потреби судової системи було профінансовано на 64%. Наступного року ситуація буде ще критичнішою. Зокрема, в проєкті бюджету на 2021 рік встановлено певну умовну величину для обрахування базового окладу судді і, відповідно, працівника апарату суду. Конституційний Суд України неодноразово наголошував на неконституційності зміни законом про бюджет гарантій, закріплених у профільному Законі «Про судоустрій і статус суддів». Однак законодавець продовжує йти саме цим шляхом. Легітимність такого підходу є досить сумнівною», – сказав Андрій Овсієнко.

Як повідомлялось, ВРП неодноразово заявляла про недостатність коштів, передбачених проєктом держбюджету-2021 для фінансування судової системи, та зверталася до Міністерства фінансів, Комітету ВРУ з питань бюджету, Комітету ВРУ з питань правової політики з проханням забезпечити критично необхідні видатки за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя». А також із проханням невідкладно здійснити перерозподіл коштів державного бюджету України на 2020 рік задля збільшення видатків на виплату суддівської винагороди, заробітної плати працівникам апаратів судів та на здійснення судочинства.

6. “Реформи має бути спрямовано на розвиток судової системи та покращення доступу до правосуддя” – Андрій Овсієнко

Перш ніж розпочинати роботу над черговою судовою реформою, слід завершити попередні етапи реформування, реалізувати основні завдання, закладені і в Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки, і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів», і в конституційних змінах. Тільки після цього можна буде говорити про перехід до наступного етапу реформування. На цьому наголосив голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко в інтерв’ю газеті «Юридическая практика».

На його переконання, лише проаналізувавши проблеми, з якими зіткнулися суди і держава під час реформування системи судоустрою, можна буде визначити, чи слід починати нову реформу, чи достатньо провести роботу над помилками й усунути наявні недоліки.

7. ВРП відрядила трьох суддів на Львівщину та Київщину

Вища рада правосуддя вирішила відрядити суддів для здійснення правосуддя до Франківського районного суду міста Львова, Стрийського міськрайонного суду Львівської області та Рокитнянського районного суду Київської області шляхом тимчасового переведення.

У зв’язку з надмірним судовим навантаженням та з метою забезпечення належних умов для доступу до правосуддя у вказаних судах Вища рада правосуддя вирішила відрядити для здійснення правосуддя з 5 січня 2021 року строком на один рік трьох суддів, а саме:

суддю Рівненського районного суду Рівненської області Гладишеву Христину Володимирівну – до Франківського районного суду міста Львова;

суддю Сколівського районного суду Львівської області Микитина Володимира Ярославовича – до Стрийського міськрайонного суду Львівської області;

суддю Лисянського районного суду Черкаської області Чорненьку Олену Іванівну – до Рокитнянського районного суду Київської області.

8. Двоє суддів, зокрема й суддя Верховного Суду, звільнилися у відставку

22 грудня 2020 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку Кузнєцова Віктора Олексійовича з посади судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Нємиш Наталію Володимирівну з посади судді Дзержинського міського суду Донецької області.

 1. ВРП розпочинає використовувати в роботі модуль «Електронний кабінет»

Вища рада правосуддя затвердила зміни до регламенту Ради з метою унормування використання у своїй роботі модуля «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» та налагодження обміну документами в електронному вигляді.

Відтепер повідомлення про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, заяви щодо несумісності, дисциплінарні скарги можна подавати до ВРП не лише в письмовій, а й в електронній формі через модуль «Електронний кабінет» підсистеми «Електронний суд» або надсилати на офіційну електронну адресу Ради. Такі заяви і скарги слід подавати з використанням кваліфікованого електронного підпису. Діловодство щодо документів у згаданих справах буде здійснюватися з використанням електронних засобів.

За словами заступника голови ВРП Олексія Маловацького, зміни, спрямовані на спрощення процедур, дадуть можливість дистанційно обмінюватись інформацією.

 

 1. Про реальний стан фінансування судів можна дізнатися з інтерактивної мапи на сайті ВРП

На офіційному сайті Вищої ради правосуддя з’явилася інтерактивна мапа, яка містить актуальну інформацію щодо проблем з фінансуванням судів у всіх регіонах України.

В основі цієї інформації – звернення установ судової влади до Вищої ради правосуддя щодо недостатнього фінансування їхньої діяльності. На сьогодні таких звернень 104. Три з них надійшли з апеляційних судів, 92 – з місцевих загальних судів, 6 – із господарських судів, 3 – з окружних адміністративних судів. Суди продовжують надсилати до ВРП свої звернення, тож інтерактивна мапа постійно оновлюється.

 

 1. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до Придніпровського районного суду міста Черкас

Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 22 грудня 2020 року № 3607/0/15-20 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Придніпровського районного суду міста Черкас до 1 січня 2021 року.

Нагадаємо, Вища рада правосуддя рішенням від 5 листопада 2020 року № 3030/0/15-20 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 3 суддів до Придніпровського районного суду міста Черкас.

 

12. Член ВРП Віктор Грищук: “Головне завдання, яке стоїть перед нами сьогодні, – термінове поновлення роботи ВККСУ”

Головне завдання, яке стоїть перед нами сьогодні, – термінове поновлення роботи ВККСУ.

На цьому наголосив член Вищої ради правосуддя Віктор Грищук під час IV етапу Національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».

Із 7295 суддівських посад наразі заповнено лише 5407, а повноважних суддів ще менше – 4778.

«До того ж майже на кожному засіданні ВРП ухвалює рішення про відставку суддів, які досягли граничного віку і мають для цього достатній стаж. Таким чином, ситуація з кадровим наповненням судів наближається до критичної межі, за якою доступ громадян до правосуддя буде істотно обмежено», – зауважив член ВРП. Це викликано, за його словами, непродуманими законодавчими змінами, внаслідок яких було зупинено діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а відтак заблоковано процес оцінювання кандидатів у судді та призначення на суддівські посади. «Головним завданням, яке стоїть перед нами сьогодні, є термінове поновлення роботи ВККСУ, щоб вона розпочала виконувати свої функції згідно із законодавством, а ВРП – розглядати питання щодо внесення Президентові України подань про призначення кандидатів на посади суддів», – заявив Віктор Грищук.

Докладніше тут.

 

 1. Суддю Харківського районного суду Харківської області звільнено за власним бажанням

24 грудня 2020 року Вища рада правосуддя вирішила звільнити Юдіна Євгена Олександровича з посади судді Харківського районного суду Харківської області у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням.

 1. ВРП відрядила суддю до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області

Відрядження одного судді строком на один рік дасть змогу врегулювати навантаження і забезпечить належні умови для доступу до правосуддя в цьому суді.

Вища рада правосуддя 24 грудня 2020 року вирішила відрядити суддю Кремінського районного суду Луганської області Панчука Миколу Валерійовича до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з 11 січня до 29 вересня 2021 року.

 

15. “Неналежне виконання державними посадовцями своїх обов’язків значною мірою збільшує навантаження на суди” – Олег Прудивус

«Дефіцит кадрів у судах – це не просто найактуальніше і найнагальніше питання, це кричуща проблема», – зауважив член ВРП Олег Прудивус, виступаючи під час IV етапу Національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», ініційованої Вищою радою правосуддя.

За його словами, необхідність невідкладного ухвалення законопроєкту № 3711 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування», спрямованого на вирішення цієї проблеми, сьогодні вже ніхто не ставить під сумнів. Але стурбованість, на думку Олега Прудивуса, викликає те, що дискусії довкола законопроєкту з правового поля перейшли в політичну площину. Проте вирішити це на політичному полі неможливо, оскільки проблема стосується саме правової сфери.

Водночас, якщо не завадити постійним намаганням загнати судову владу в глухий кут, це може призвести до кризи державної влади загалом, застеріг член ВРП. Адже без судової влади неможливе існування держави.

Проблема судової влади, зазначив він, не лише в гострій нестачі кадрів, а й у штучному створенні проблем, які виникають через невиконання органами державної влади своїх прямих конституційних обов’язків. А це, своєю чергою, призводить до посилення навантаження на суди.

Докладніше тут.

 

 1. ВРП вирішила внести Президенту України подання про призначення десяти кандидатів на посади суддів

Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення десяти суддів, які не здійснювали правосуддя через припинення повноважень у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено, та яких колегіями ВККСУ було визнано такими, що відповідають займаній посаді.

24 грудня 2020 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення:

БЕЗЛЕР Лариси Вікторівни – на посаду судді Заводського районного суду міста Запоріжжя;

КОРЧКОВА Анатолія Анатолійовича – на посаду судді Іванківського районного суду Київської області;

КОЧНЄВА Олега Володимировича – на посаду судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області;

МЕЛЬНИКА Дмитра Васильовича – на посаду судді Демидівського районного суду Рівненської області;

АНТОНОВА Сергія Володимировича – на посаду судді Октябрського районного суду міста Полтави;

МЕЄЧКА Олександра Михайловича – на посаду судді Фрунзівського районного суду Одеської області;

ЛОЗИНСЬКОЇ Марини Ігорівни – на посаду судді Солом’янського районного суду міста Києва;

ПРИТУЛЯКА Сергія Анатолійовича – на посаду судді Добропільського міськрайонного суду Донецької області;

РЕТИНСЬКОЇ Юлії Ігорівни – на посаду судді Заводського районного суду міста Запоріжжя;

ГУРЕНКА Максима Олександровича – на посаду судді Ізюмського міськрайонного суду Харківської області.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA