Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 18–24 лютого — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 18–24 лютого — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 18–24 лютого

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 18–24 лютого

  • 25.02.2020 13:06
Рубрика Новини
  1. Двох суддів апеляційних судів звільнено з посад у зв’язку з поданням заяв про відставку

Вища рада правосуддя вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку:

Сухарька Михайла Гавриловича — з посади судді Першого апеляційного адміністративного суду;

Гайдай Раїсу Миколаївну — з посади судді Київського апеляційного суду.

  1. ВРП розглянула повідомлення судді Львівського окружного адміністративного суду про виявлені факти фальсифікації судових документів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Сакалош повідомив, що під час розгляду справи до нього звернувся адвокат із заявою про надання інформації, чи приймалося Львівським окружним адміністративним судом судове рішення, зокрема чи виносилася ухвала в іншій справі, на підставі якої було здійснено протиправне рейдерське відчуження майна, чи викликалися до суду сторони, вказані в ухвалі. До заяви адвокатом було додано роздруківки фотокопій ухвали та супровідного листа.

Дослідивши форму та зміст наданих фотокопій документів, суддя дійшов висновку, що вони не відповідають вимогам до процесуальних документів (зазначено невідповідний номер справи, відсутні штрих-коди тощо). Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація про справу з відповідним номером. На думку судді Сакалоша В.М., зазначене свідчить про фальсифікацію судових документів.

  1. Суддю Рахівського районного суду Закарпатської області відсторонено від здійснення правосуддя до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження

25 березня 2019 року судді Тулику І.І. вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 (одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди) КК України. 29 травня 2019 року вручено повідомлення про підозру Тулика І.І. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 368, частиною другою статті 369-2 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди) КК України. Наразі кримінальне провадження стосовно Тулика І.І. перебуває на розгляді у Вищому антикорупційному суді. ВРП вирішила задовольнити клопотання заступника Генерального прокурора, тимчасово відсторонити суддю Рахівського районного суду Закарпатської області ІванаТулика від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження стосовно обвинувачення судді у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною третьою статті 368, частиною другою статті 369-2 КК України.

  1. ВРП звернулася до Офісу Генпрокурора за фактами неодноразового порушення громадського порядку у Третьому апеляційному адміністративному суді під час судового розгляду

Судді Третього апеляційного адміністративного суду Ірина Юрко, Сергій Чумак, Світлана Чабаненко повідомили, що в їх провадженні перебуває справа за апеляційною скаргою Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі за позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області, Ради адвокатів Дніпропетровської області, недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України», третя особа — адвокатське об’єднання «Всеукраїнська спілка адвокатів», про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії. Зазначено, що на засідання прибули близько 10 осіб групи підтримки, які бажають бути присутніми в судовому засіданні, проте відмовляються надавати документи, що посвідчують їхні особи, поводяться агресивно, провокуючи конфлікт.

До залу судового засідання зайшли учасники процесу, а інші особи, відмовившись надати документи, відштовхнувши працівників НГУ, увірвалися до залу, почали вигукувати погрози суддям та працівникам НГУ. У зв’язку з цим судове засідання було відкладено, оскільки порядок забезпечити було неможливо. Крім того, судді в повідомленнях наголошують, що судові засідання у справі, які призначались неодноразово, жодного разу не відбулися  через клопотання позивача про їх відкладення, заяви про відводи як всієї колегії суддів, так і головуючого судді Юрко І.В.

  1. Василь Якович Тацій нагороджений нагрудним знаком «Відзнака Вищої ради правосуддя»

За значний особистий внесок у розвиток судової влади України, втілення принципів верховенства права, значне особисте сприяння розвитку правової держави і з нагоди 80-річчя від дня народження рішенням Вищої ради правосуддя 18 лютого 2020 року Тація Василя Яковича нагороджено нагрудним знаком «Відзнака Вищої ради правосуддя».

  1. ВРП внесе Президентові України подання про призначення судді Юр’ївського районного суду Дніпропетровської області

Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення Михайла Білинського на посаду судді Юр’ївського районного суду Дніпропетровської області.

  1. У Харкові обговорили кращі міжнародні та українські практики модельних рішень для судів

У місті Харкові відбулася міжнародна практична конференція «Модельні рішення для судів: кращі міжнародні та українські практики». Під час конференції учасники обговорили шляхи удосконалення організації роботи судів, зокрема, у сферах надання судових послуг, роботи із вразливими групами населення, безпеки суду тощо. Окрім цього, були представлені кращі міжнародні практики та ініціативи, що вже успішно реалізовані в українських судах. Член ВРП Лариса Швецова, зокрема, зазначила, що у 2018 році за підсумками консультацій із головами судів саме ВРП було визначено 4 суди для впровадження пілотного проекту «Модельні суди» щодо застосування прогресивних міжнародних практик. ВРП на сьогодні є бенефіціаром вказаного проекту та бере активну участь у розробці всіх питань, пов’язаних з його реалізацією.

  1. Через погрози судді з боку громадянина, який назвався помічником народного депутата, порушено кримінальне провадження за ознаками втручання в діяльність судді

Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Сергій Федосєєв зазначив, що у його провадженні перебувала справа стосовно громадянина про адміністративне правопорушення — керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.

Під час ознайомлення з матеріалами справи в залі суду представник громадянина поводив себе зухвало, акцентував увагу на тому, що він є помічником депутата Верховної Ради України, намагався зайти до особистого кабінету судді, погрожував судді «проблемами» у зв’язку з розглядом зазначеної справи залежно від результатів її розгляду. ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину, вчиненого стосовно судді у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР.

  1. Обговорення проєкту антикорупційної програми Вищої ради правосуддя на 2020 рік

Згідно з положеннями статті 19 Закону України «Про запобігання корупції» Вища рада правосуддя своїм рішенням має затвердити антикорупційну програму. Рішенням ВРП від 20 лютого 2020 року № 537/0/15-20 затверджено звіт про оцінку корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя.

Проєкт антикорупційної програми Вищої ради правосуддя на 2020 рік.

  1. ВРП погодила зміни до Положення про порядок створення та діяльності служби судових розпорядників

До ВРП надійшли пропозиції голови ДСА України щодо внесення змін до зазначеного Положення в частині виключення підпункту 5 пункту 5 стосовно права працівників служби судових розпорядників складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою та другою статті 185-3 (прояв неповаги до суду або Конституційного Суду України) КУпАП. У цих пропозиціях зазначено про наявність у КУпАП двох колізійних норм. З огляду на наявність проблемних питань у правозастосуванні норм, які регулюють порядок притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності за прояв неповаги до суду, рішенням РСУ схвалено Рекомендації щодо притягнення до відповідальності за неповагу до суду, які відповідно до рішення РСУ викладені у новій редакції у зв’язку зі змінами в чинному законодавстві.

Текст рішення Вищої ради правосуддя буде оприлюднено на офіційному веб-сайті ВРП в розділі «Акти Вищої ради правосуддя».

  1. У ВРП відбулося засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя

Комісія розглянула дисциплінарні провадження стосовно голови ДСА України Зеновія Холоднюка, порушені рішеннями ВРП за заявами Каратаєвої І.Г. і Сватікова А.В., та затвердила пропозиції комітету з дисциплінарних проваджень. Комісія ухвалила внести ВРП пропозицію про закриття дисциплінарного провадження стосовно голови ДСА України Холоднюка З.В. за заявою Каратаєвої І.Г. у зв’язку з відсутністю підстав для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Крім того, Комісія ухвалила внести ВРП пропозицію закрити дисциплінарне провадження у зв’язку з відсутністю підстав для притягнення голови ДСА України Холоднюка З.В. до дисциплінарної відповідальності за заявою Сватікова А.В.

  1. ВРП звернулася до Комітету з питань депутатської етики Верховної Ради України стосовно вжиття заходів щодо недопущення народним депутатом України дій, які можуть бути розцінені як втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя

ВРП розглянула повідомлення голови Сумського апеляційного суду Наталії Литовченко про втручання в діяльність суддів Сумського апеляційного суду Ігоря Орлова, Ольги Собиної, Світлани Ткачук щодо здійснення правосуддя. Зазначено, що до суду надійшло депутатське звернення за підписом народного депутата України Задорожнього М.М. Автор повідомив про звернення до нього із заявою М. Крім того, він висловив думку з приводу рішення суду першої інстанції у справі, зазначивши таке: «… із звернення М. та приєднаних до нього документів прямо вбачається, що рішення Охтирського міськрайонного суду від 16 травня 2019 року в цій справі … повністю суперечить матеріалам цивільної справи: договору оренди земельної ділянки… та іншим документам та письмовим доказам, а, як наслідок, викликає величезні сумніви щодо його законності». Народний депутат також ставить під сумнів рішення суду апеляційної інстанції, яке колегією суддів Сумського апеляційного суду ще не прийнято. Крім того, голова суду у повідомленні зазначає, що народний депутат України, який не є учасником справи, просить повідомити його та М. про час, на який призначено опрацювання 3 жовтня 2019 року Сумським апеляційним судом матеріалів цивільної справи. Голова суду вбачає у наведених висловлюваннях народного депутата України прямий тиск на суддів та втручання у здійснення правосуддя з метою ухвалення судового рішення на користь особи, яка подала апеляційну скаргу.

  1. Працівник СБУ вимагав від судді негайного задоволення клопотання про тримання під вартою — ВРП вжила заходів реагування

Суддя Солом’янського районного суду міста Києва Оксана Криворот повідомляє, що до її кабінету зайшов невідомий чоловік, який пред’явив службове посвідчення працівника Служби безпеки України та наполягав на негайному розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинуваченому та прийнятті рішення про його задоволення. ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо перевірки законності та обґрунтованості невнесення до ЄРДР відомостей за повідомленням судді та забезпечення проведення перевірки обставин, повідомлених суддею, з дотриманням приписів статті 19 Конституції України та статті 214 Кримінального процесуального кодексу України.

  1. ВРП звернулася до Офісу Генпрокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину за фактом провокації підкупу стосовно судді

Суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Юрій Сакенов повідомив, що після закінчення робочого часу до його кабінету зайшов П. і повідомив, що працівники Служби безпеки України через нього хочуть передати хабар судді для позитивного вирішення справ стосовно П., однак останній не бажає цього робити. 23 вересня 2019 року до суду повторно прийшов П. і намагався поспілкуватись із суддею у позапроцесуальному порядку з приводу зазначених справ.

  1. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття злочинів за фактами погроз вбивством суддям Верховного Суду

ВРП розглянула повідомлення суддів Верховного Суду Олександри Яновської, Льва Кишакевича про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя. Як повідомляє суддя Яновська О.Г., 12 січня 2020 року вона отримала у додатку Messenger повідомлення від користувача Н. із погрозою вбивством судді та членам її сім’ї з мотивів помсти за події, які, на думку зазначеного користувача, перебувають у причинно-наслідковому зв’язку з рішенням Великої Палати Верховного Суду від 6 червня 2018 року в справі, під час розгляду якої Яновська О.Г. була суддею-доповідачем.

  1. ВРП ухвалила звернення до Черкаської обласної ради щодо недопущення депутатами дій, які підривають незалежність суддів та авторитет правосуддя

Суддя Господарського суду Черкаської області Юрій Хабазня вважає, що Черкаська обласна рада прийняла незаконне рішення, перевищивши свої повноваження, втрутилась у здійснення суддею правосуддя, безпідставно звинуватила суддю у незаконності дій під час розгляду справи про банкрутство ДП «Машинобудівний завод «Оризон».

Поділитися
Теги ВСП, судьи

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA