Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 7–14 вересня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 7–14 вересня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 7–14 вересня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 7–14 вересня

  • 15.09.2020 09:27

1. Президент України підтримав подання ВРП про призначення чотирьох суддів

Указами Президента України Володимира Зеленського від 7 вересня 2020 року № 375/2020, № 376/2020, № 377/2020 до міськрайонного, окружного адміністративного, господарського судів Донеччини та Луганщини призначено чотирьох суддів.

2. Вища рада правосуддя звільнила чотирьох суддів у відставку

8 вересня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку:

Смолій Ларису Дмитрівну – з посади судді Рівненського міського суду Рівненської області;

Цімботу Василя Івановича – з посади судді Міжгірського районного суду Закарпатської області;

Матківського Романа Йосиповича – з посади судді Івано-Франківського апеляційного суду;

Міхієнкову Тамару Леонідівну – з посади судді Броварського міськрайонного суду Київської області.

3. Інформація щодо рішень ВРП стосовно суддів ОАСК

Вища рада правосуддя оприлюднила рішення за результатами розгляду клопотань Генерального прокурора Венедіктової Ірини Валентинівни про тимчасове відсторонення суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

4. Оголошення про початок процедури відрядження суддів

Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 8 вересня 2020 року №2585/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

  • Червонозаводського районного суду міста Харкова – 5 суддів;
  • Золочівського районного суду Харківської області – 1 судді.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя документи.

5. Проєкт ЄС “Право-Justice” продовжує співпрацю з Вищою радою правосуддя

Заступник голови ВРП Олексій Маловацький провів зустріч із керівником Проєкту Європейського Союзу «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (Право-Justice)» Довідасом Віткаускасом.

Мета зустрічі – обговорення результатів співпраці між ВРП і Проєктом ЄС «Право-Justice» у 2018–2020 роках та визначення перспектив подальшої взаємодії в 2021–2022 роках у зв’язку з рішенням Європейського Союзу про продовження роботи Проєкту.

Співрозмовники обмінялися думками щодо пріоритетних напрямів, за якими має відбуватися співробітництво. Серед них – розвиток політичних стратегій у сфері юстиції в Україні та наближення їх до європейських стандартів, діджиталізація судової системи, аналіз законодавчих змін з урахуванням можливих наслідків їхнього впровадження та надання експертами Проєкту відповідних рекомендацій.

Окрему увагу під час зустрічі приділено попередній співпраці, зокрема, у такому напрямі, як вдосконалення стратегічного планування та бюджетування судової системи України. Співрозмовники обговорили проблемні питання, пов’язані з формуванням та виконанням бюджету судової влади.

6. Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко взяв участь у засіданні Проєктної ради ініціативи «Модельні суди»

Метою заходу було обговорення поточного стану реалізації ініціативи «Модельні суди» та презентація посібника «Особиста безпека суддів та працівників апарату суду». Також учасники засідання підбили підсумки навчального курсу «Підготовка тренерів з організації послуг для вразливих категорій користувачів суду» та узагальнили результати впровадження волонтерських сервісів у судах. Значна увага була приділена перспективам розширення ініціативи «Модельні суди» у 2021–2022 роках.

Виступаючи з вітальним словом, голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко відзначив, що навіть попередній аналіз зробленого в межах ініціативи «Модельні суди» свідчить про її результативність. Це, за його словами, дає підстави прогнозувати, що на своєму завершальному етапі проєкт врахує всі найкращі напрацювання, рекомендації та побажання і відповідатиме тим очікуванням, які на нього покладаються. Андрій Овсієнко також зауважив, що великий прогрес у реалізації цього проєкту відбувається завдяки професійності та єдності команди, яка працює над ним.

7. Віктора Матвійчука переобрано головою Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя

11 вересня 2020 року у Вищій раді правосуддя відбулося засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.

У зв’язку із закінченням строку повноважень голови Комісії Віктора Матвійчука до порядку денного засідання було включено питання про обрання голови Комісії відповідно до Положення про Комісію з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.

За пропозицією членів Комісії 11 вересня 2020 року Віктора Матвійчука переобрано головою Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя.

8. Міжнародні організації та іноземні громадяни не можуть формувати органи державної влади України

Положення законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку призначення членів ВРП та підвищення інституційної спроможності ВРП» суперечать таким елементам принципу верховенства права, як юридична визначеність і заборона свавілля. На цьому наголошується у консультативному висновку ВРП.

Не відповідають Конституції України норми законопроєкту, розробленого Мін’юстом, які стосуються порядку утворення та діяльності Експертної комісії з добору кандидатів на посаду члена ВРП (Комісія), проведення нею конкурсу для попереднього добору кандидатів на посаду члена ВРП, одноразової перевірки нею діючих членів ВРП на відповідність встановленим етичним стандартам.

Законопроєктом передбачено, що до складу Комісії входитимуть три особи з числа суддів або суддів у відставці, три особи, визначені Громадською радою доброчесності, три особи, визначені міжнародними та іноземними організаціями. Планується, що Комісія проводитиме конкурс для попереднього добору кандидатів на посаду члена ВРП окремо для кожного суб’єкта обрання (призначення). А також проведе одноразову перевірку діючих членів ВРП. Рішення за результатами перевірки щодо невідповідності члена ВРП встановленим для судді етичним стандартам підлягатиме обов’язковому розгляду суб’єктом обрання (призначення) для вирішення питання про звільнення його з посади.

ВРП у своєму висновку наголосила на неприпустимості створення органу, який не має конституційної основи. Адже Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11 березня 2020 року № 4-p/2020 дійшов висновку, що органи (Комісія з питань доброчесності та етики), утворені при конституційному органі, закон не може наділяти контрольною функцією щодо цього конституційного органу. Створення Комісії не узгоджується з нормами законодавства України та міжнародними стандартами.

У нормі законопроєкту про делегування міністром юстиції України осіб до складу Комісії (у разі якщо у визначений термін цього не зробила Рада суддів України) ВРП вбачає намагання органу виконавчої влади втрутитись у діяльність судової влади.

Оскільки підготовлений Міністерством юстиції України проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку призначення членів Вищої ради правосуддя та підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя» суперечить нормам Конституції України, Вища рада правосуддя не підтримує його.

9. Вища рада правосуддя продовжує розширювати географію наукової співпраці з вітчизняними університетами

11 вересня 2020 року з ініціативи Вищої ради правосуддя було підписано Меморандум про співробітництво між ВРП та Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова. З боку ВРП документ підписав заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, з боку університету – ректор ОНУ імені І.І. Мечникова Ігор Коваль та декан економіко-правового факультету В’ячеслав Труба.

Меморандум про співробітництво передбачає правову основу для встановлення та розвитку довгострокових відносин між установами з метою активізації професійної взаємодії та практичного співробітництва у сфері аналізу законодавства, що стосується судової влади, реалізації спільних науково-правових заходів, спрямованих на обговорення актуальних питань правозастосування та обміну досвідом.

У межах співпраці сторони домовилися про проходження студентами, аспірантами, докторантами та науково-педагогічними працівниками навчальної, науково-дослідної та переддипломної практики у Вищій раді правосуддя, сприяння з боку представників ВРП у зборі матеріалів співробітниками та студентами університету для підготовки наукових робіт.

Планується, що члени Вищої ради правосуддя братимуть участь у навчальному процесі економіко-правового факультету ОНУ імені І.І. Мечникова.

10. Зміна мережі місцевих судів вимагає консолідованої роботи законотворців та органів суддівського врядування

Проводити об’єднання судів за округами в межах адміністративно-територіальної реформи слід з урахуванням навантаження на відповідний суд з метою забезпечення громадянам рівних можливостей доступу до правосуддя. Про це йдеться у консультативному висновку щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів» (№ 3025а).

Законопроєкт розроблено з метою узгодження кількості судів України з кількістю новостворених районів. Ним пропонується Закон України «Про судоустрій і статус суддів» доповнити нормою, згідно з якою до прийняття закону, яким буде змінена система судів, місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах раніше визначеної територіальної юрисдикції (але не довше ніж до 1 січня 2022 року).

Після ухвалення парламентом постанови «Про утворення та ліквідацію районів» відбулася зміна адміністративно-територіального устрою – з 490 районів утворено 136 нових районів. Новий устрій потребує зміни наявної мережі судів.

У висновку ВРП зазначається, що нині потребує першочергового вирішення питання територіальної підсудності, оскільки новий устрій на районному рівні ускладнив роботу судів через невизначеність територіальної підсудності кримінальних проваджень і цивільних справ, а також справ адміністративної юрисдикції, підсудних місцевим загальним судам як судам першої інстанції.

Вища рада правосуддя в цілому підтримала законопроєкт, однак звернула увагу на необхідність чіткої правової визначеності його положень.

11. Підписано Меморандум про співробітництво між Вищою радою правосуддя та Національним університетом «Одеська юридична академія»

Під час зустрічі 11 вересня 2020 року укладено двосторонній документ про співпрацю, який засвідчили підписами заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький та президент Національного університету «Одеська юридична академія» Сергій Ківалов.

Партнерство між установами передбачає активізацію професійної взаємодії та практичного співробітництва у пріоритетних сферах, що становлять взаємний інтерес, зокрема:

  • організація та проведення різноманітних навчальних заходів, спрямованих на обговорення актуальних питань правозастосування та обмін досвідом;
  • аналіз законодавства, що стосується судової влади;
  • проходження практики у Вищій раді правосуддя студентами, науковими і науково-педагогічними кадрами університету;
  • сприяння у пошуку та зборі необхідного матеріалу для написання наукових статей;
  • участь членів Вищої ради правосуддя у навчальному процесі університету тощо.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA