Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 6–10 вересня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 6–10 вересня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 6–10 вересня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 6–10 вересня

  • 13.09.2021 16:46

1. “Затвердження Положення про ЄСІТС – це крок до нової цифрової реальності судочинства” – Олексій Маловацький

У серпні 2021 року Вища рада правосуддя затвердила Положення про функціонування  окремих підсистем (модулів) ЄСІТС. Положення стало першим етапом впровадження Електронного суду та закріпило порядок та основні засади функціонування в судовій владі цифрових систем та сервісів.

Наразі вже доступні такі сервіси:

За словами в. о. голови Вищої ради правосуддя Олексія Маловацького, нові сервіси дадуть змогу зекономити час сторін та кошти держави, поступово переведуть судову владу на роботу в режимі «без паперів» (paperless) – обмін виключно електронними документами.

Нововведення дають змогу суду надсилати сторонам в режимі онлайн судові виклики та повідомлення, процесуальні документи та рішення у справі, а сторонам – дистанційно ознайомлюватись з матеріалами судової справи, подавати процесуальні документи, дистанційно брати участь у судових засіданнях тощо.

2. Триває обговорення законопроєкту щодо визначення схеми посадових окладів працівників судів та органів судової влади

Під час чергового засідання робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики, учасники обговорили пропозиції до законопроєкту щодо внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з метою визначення схеми посадових окладів працівників судів і органів судової влади та поточний фінансовий стан судових інституцій.

Член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус поінформував учасників робочої групи про заходи, здійснені Радою з метою подолання кризової ситуації, що склалася через недофінансування судових інституцій.

Зокрема:

– ВРП звернулася до прем’єр-міністра України та міністра фінансів України із проханням збільшити розмір видатків для головних розпорядників бюджетних коштів системи правосуддя  у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»;

– відбулася спільна нарада членів ВРП, представників Ради суддів України та ДСА з метою напрацювання консолідованої позиції органів судової влади щодо компенсації недоотриманої суддівської винагороди за період дії обмежень, встановлених Законом України від 13 квітня 2020 року № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»;

– проведено нараду членів ВРП та представників ДСА України з метою обговорення перерозподілу коштів для забезпечення виплати заробітної плати працівникам апаратів судів з урахуванням стимулювальних виплат у розмірі 20 % посадового окладу до кінця року.

3. ВРП відреагувала на повідомлення судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області про втручання в його професійну діяльність

Вища рада правосуддя констатувала наявність підстав для звернення до Офісу Генерального прокурора за фактами, викладеними у повідомленні судді Приморського районного суду міста Маріуполя Донецької області Олексія Шишиліна.

Суддя повідомив про перешкоди під час проведення судового засідання з боку потерпілих у кримінальній справі. Зокрема, потерпілі поводилися зухвало, проявляли неповагу до суду, внаслідок чого судове засідання було зірвано. Крім цього, судді були заявлені численні відводи в інших судових засіданнях під час розгляду вказаної справи. Також один із потерпілих висловив погрозу, яку суддя сприйняв як погрозу фізичною розправою, про що відразу повідомив правоохоронні органи.

4. ВРП відреагувала на повідомлення про втручання в діяльність голови Центрального апеляційного господарського суду

Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактами, повідомленими головою Центрального апеляційного господарського суду Юрієм Парусніковим.

Голова суду повідомив, що представник сторони у справі вимагав від нього призначити для розгляду справи суддів у ручному режимі, а не шляхом автоматизованого розподілу справи, перешкоджав веденню судового засідання, проявляв агресію та неповагу до суду, грубо порушував громадський порядок, не реагував на зауваження, допускав образливі та лайливі висловлювання на адресу суду, звинувачував суд у вчиненні тяжких злочинів та погрожував насильством, розправою, вбивством суддям, працівникам суду та співробітникам Служби судової охорони.

5. Сімнадцять суддів звільнилися у відставку

Вища рада правосуддя 7 вересня 2021 року вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку шість суддів, а саме:

Білик Ганну Олексіївну – з посади судді Броварського міськрайонного суду Київської області;

Линник Оксану Сергіївну – з посади судді Тростянецького районного суду Сумської області;

Лабань Галину Василівну – з посади судді Хмельницького окружного адміністративного суду;

Гусака Миколу Борисовича – з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду;

Савкову Світлану Володимирівну – з посади судді Донецького апеляційного суду;

Колотила Онуфрія Олександровича – з посади судді Чернівецького апеляційного суду.

Вища рада правосуддя 9 вересня 2021 року вирішила звільнити 11 суддів, з яких 8 – судді апеляційних судів, у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Бульбу Олександра Миколайовича – з посади судді Енергодарського міського суду Запорізької області;

Ходоровського Михайла Васильовича – з посади судді Тернопільського апеляційного суду;

Макарика Володимира Ярославовича – з посади судді Восьмого апеляційного адміністративного суду;

Кругову Світлану Самуїлівну – з посади судді Харківського апеляційного суду;

Петренка Ігоря Васильовича – з посади судді господарського суду Дніпропетровської області;

Круль Ірину Василівну – з посади судді Богородчанського районного суду Івано-Франківської області;

Мирутенка Олександра Леонтійовича – з посади судді Західного апеляційного господарського суду;

Швецову Ларису Анатоліївну – з посади судді Харківського апеляційного суду;

Ткаченко Тетяну Борисівну – з посади судді Донецького апеляційного суду;

Сташківа Богдана Івановича – з посади судді Тернопільського апеляційного суду;

Поляк Олену Іванівну – з посади судді Північного апеляційного господарського суду.

6. Подовжено строк відрядження судді до Подільського районного суду міста Києва

7 вересня 2021 року Вища рада правосуддя вирішила продовжити на один рік строк відрядження судді Автозаводського районного суду міста Кременчука Полтавської області Рибалки Юрія Володимировича  шляхом тимчасового переведення до Подільського районного суду міста Києва.

7. Рівні можливості – запорука ефективної роботи

За сприяння Українсько-канадського проєкту «Підтримка судової реформи» відбувся дводенний тренінг з інтегрування гендерного підходу в організацію роботи секретаріату Вищої ради правосуддя.

Під час тренінгу наголошувалось на потребі включення гендерного виміру в інституційну політику органів судової влади та в усі сфери судочинства, на необхідності публічно виявляти прихильність до принципів гендерної рівності, власним прикладом пропагувати стандарти справедливого, рівного, гендерно чутливого ставлення, не допускати байдужості чи бездіяльності у випадках неналежної поведінки.

За результатами обговорення у фокус-групах були визначені пріоритетні завдання на шляху інтегрування гендерного підходу в організацію роботи Ради. Серед запланованих заходів:

  • аналіз гендерного складу ВРП;
  • визначення посадової особи, відповідальної за впровадження гендерного підходу;
  • започаткування спеціальної рубрики на офіційному сайті ВРП задля просування принципів гендерної рівності у судочинстві, створення бази інформаційних матеріалів;
  • проведення тренінгів з питань гендерної рівності.

8. Розпочалася процедура відрядження суддів до Ірпінського міського суду Київської області

Відповідно до рішення від 7 вересня 2021 року № 1946/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 3 суддів до Ірпінського міського суду Київської області.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік таких документів тут.

9. Олексій Маловацький: “Ми йдемо невеликими кроками до найбільшого результату”

В.о. голови ВРП Олексій Маловацький під час відкритого засідання Координаційного комітету з питань реалізації та впровадження цифрового проєкту у сфері правосуддя наголосив на важливості затвердження Радою Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. «Перший і головний крок щодо поетапного запуску ЄСІТС зроблено», – сказав Олексій Маловацький.

В. о. голови Вищої ради правосуддя наголосив, що унормування використання готових до експлуатації модулів ЄСІТС суттєво спростить доступ громадян до правосуддя. «За цифровізацією майбутнє. Через зміну адміністративно-територіального устрою змінюється мережа судів. Якщо не застосовувати електронні засоби комунікації при здійсненні правосуддя, доступ громадян до судів після укрупнення буде ускладнений. Тому електронний суд настільки важливий», – зазначив він.

Олексій Маловацький наголосив на важливості співпраці ВРП і Міністерства цифрової трансформації України та висловив сподівання, що невдовзі у Єдиному порталі державних послуг «Дія» з’являться нові сервіси, які дадуть можливість отримати повідомлення про призначення судового засідання у справі, судове рішення, електронні виконавчі документи, сплатити штраф за вчинення адміністративного правопорушення.

В. о. голови Вищої ради правосуддя закликав Міністерство юстиції України невідкладно розробити та внести на розгляд парламенту законопроєкт, який би дав можливість використовувати в системі ЄСІТС електронні виконавчі документи.

Відеозапис відкритого засідання Координаційного комітету з питань реалізації та впровадження цифрового проєкту у сфері правосуддя та прес-конференції з нагоди затвердження Положення про ЄСІТС можна переглянути тут.

10. ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Святошинського районного суду міста Києва

Вища рада правосуддя 9 вересня 2021 року вирішила відрядити для здійснення правосуддя суддю Миронівського районного суду Київської області ГАВРИЩУКА Андрія Володимировича до Святошинського районного суду міста Києва з 24 вересня 2021 року строком на один рік.

11. ВРП погодила перерозподіл видатків між судами для виплати зарплат працівникам апаратів з урахуванням обов’язкових стимулювальних виплат

З метою забезпечення виплати заробітної плати працівникам апаратів місцевих та апеляційних судів до кінця 2021 року з урахуванням стимулювальних виплат не менше 20 % від посадового окладу, 9 вересня 2021 року Вища рада правосуддя вирішила погодити відповідний перерозподіл видатків державного бюджету в розрізі судів і територіальних управлінь Державної судової адміністрації України у сумі 229 504,8 тис. грн за рахунок зменшення бюджетних асигнувань за напрямком видатків «Фонд суддівських винагород для новопризначених суддів та суддів, що звільняються».

12. Сформовано Організаційний комітет з підготовки та проведення з’їзду науковців

Національна академія правових наук України, на базі якої відбудеться з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, оголошений Рішенням ВРП, повідомила про склад Організаційного комітету з підготовки та проведення з’їзду.

Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ тут.

13. “Кадровий дефіцит є однією з наріжних проблем судової системи” – Сергій Болотін (ВІДЕО)

«Однією з наріжних проблем судової системи на сьогодні є кадровий голод. Майже два роки не працює Вища кваліфікаційна комісія суддів України, відповідальна за призначення, переведення, за кваліфікаційне оцінювання суддів. Не вистачає 30 % суддів, крім того, відбувається систематичний відтік суддівських кадрів, зумовлений нестабільністю законодавства. За вісім місяців цього року у відставку пішли 105 суддів. Кадровий дефіцит збільшує навантаження чинних суддів та перешкоджає своєчасному та якісному розгляду справ», – зазначив він.

Сергій Болотін зауважив, що залишають суди не лише судді. Звільняються через низький рівень заробітної плати кваліфіковані працівники апаратів судів.

14. Подовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 9 вересня 2021 року  № 1972/0/15-21 та № 1973/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Васильківського районного суду Дніпропетровської області – до 19 вересня 2021 року та Лугинського районного суду Житомирської області – до 20 вересня 2021 року.

Детальніше тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA