Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 2–6 серпня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 2–6 серпня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 2–6 серпня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 2–6 серпня

  • 10.08.2021 10:36

1. Інститут права КНУ імені Тараса Шевченка надав науково-консультативний висновок щодо законопроєкту № 5068

Науковці зауважують, що законопроєктом № 5068 передбачається створення нового суб’єкта у процесі конкурсного відбору кандидатур для обрання (призначення) членом ВРП – Етичної ради та, відповідно, запровадження порядку обрання (призначення) на посади виключно серед кандидатів, які рекомендовані Етичною радою. «Це створює загрозу звуження змісту прав конституційно визначених суб’єктів обрання (призначення) на посади членів ВРП», – застерігають представники вищого навчального закладу.

Проаналізувавши положення стосовно міжнародних експертів у складі Етичної ради, науковці КНУ імені Тараса Шевченка наголошують, що законопроєктом закріплюється домінування представників міжнародних організацій при прийнятті рішень, адже їх голос у Етичній раді буде більш «юридично вагомим» ніж осіб, визначених Радою суддів України.

2. В умовах пандемії ухвалення положення про ЄСІТС є нагальним

Вища рада правосуддя 2 серпня 2021 року в порядку консультацій з Радою суддів України провела перше засідання щодо обговорення Проєкту положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Положення про ЄСІТС затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій з Радою суддів України.

Вища рада правосуддя наголошує на важливості якнайшвидшого ухвалення відповідного Положення про ЄСІТС.

В умовах пандемії COVID-19 для судової влади це питання є пріоритетним та нагальним, адже саме повноцінний запуск електронного судочинства не тільки прискорить розгляд судових справ, але й сприятиме економії коштів.

3. ВРП звільнила у відставку трьох суддів

3 серпня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку Рішко Ганну Іванівну – з посади судді Виноградівського районного суду Закарпатської області.

5 серпня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Кузнецову Ірину Леонідівну – з посади судді Центрального апеляційного господарського суду;

Кафтанова Віталія Володимировича – з посади судді Ірпінського міського суду  Київської  області.

4. Конституційність окремих положень законопроєкту № 5068 має дискусійний характер – науково-консультативний висновок Національного університету «Одеська юридична академія»

Проаналізувавши законопроєкт № 5068, представники університету наголосили: «З огляду на призначення Етичної ради мета її утворення не стосується ані добору суддів, ані добору прокурорів, ані їх оцінювання, розгляду справ щодо їх дисциплінарної відповідальності. Отже запровадження інституції в системі органів правосуддя, не передбаченої Конституцією, має дискусійний характер».

Фахівці звертають увагу, що Вища рада правосуддя має конституційний статус, тобто її статус є набагато вищим порівняно із статусом органів та установ, передбачених поточним законодавством. «Встановлення контрольних механізмів перевірки чинних членів Вищої ради правосуддя суперечить конституційному принципу верховенства права», – вважають правознавці.

Представники університету дійшли висновків:

  • Етична рада не може мати контрольних повноважень щодо Вищої ради правосуддя;
  • чинне законодавство вже передбачає підстави припинення повноважень члена Вищої ради правосуддя (стаття 25 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»);
  • нині немає жодного рішення суду, яке б свідчило про неетичну чи недоброчесну поведінку чинного складу Вищої ради правосуддя.

5. ВРП надала згоду на утримання судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області під арештом

Детальніше тут.

6. ВРП повернула без розгляду клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя через недотримання прокуратурою вимог закону

Детальніше тут.

7. ВРП відреагувала на втручання в діяльність судді Оболонського районного суду міста Києва

Суддя Оболонського районного суду міста Києва повідомила ВРП, що відповідач у цивільній справі, яка перебувала у її провадженні, був незадоволений діями судді та почав їй систематично погрожувати.

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо перевірки в порядку, встановленому КПК України, обставин, зазначених у повідомленні судді. Також ВРП ухвалила звернутися до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із забезпечення особистої безпеки судді та охорони приміщення Оболонського районного суду міста Києва.

8. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова надав науково-консультативний висновок щодо законопроєкту № 5068

Проаналізувавши положення законопроєкту стосовно повноважень Етичної ради встановлювати відповідність кандидата на посаду члена ВРП, науковці вважають, що це суперечить основним засадам правотворення.

Правознавці університету зазначають: «Вища рада правосуддя є конституційним органом, основні засади формування якого мають бути закріплені виключно у Конституції України та Законі України «Про Вищу раду правосуддя». А також наголошують, що Етична рада не є законодавчо визначеним органом і не може привласнювати собі такі функції, оскільки в частині 3 статті 131 Конституції вказано, що «порядок обрання (призначення) на посади членів ВРП визначається законом».

Науковці Університету імені І.І. Мечникова дійшли висновку, що проєкт закону № 5068 не відповідає нормам Конституції України, міжнародним стандартам, а також судовій практиці Європейського суду з прав людини.

9. ВРП повернула без розгляду клопотання про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя через недотримання прокуратурою вимог закону

Клопотання подано з порушенням визначених законодавством вимог, оскільки копії клопотання та доданих до нього матеріалів вручено прокурором, який не був уповноважений на вручення судді клопотання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя відповідно до вимог частини четвертої статті 63 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Детальніше тут.

10. ВРП внесе подання про призначення двох кандидатів на посади суддів господарських судів

5 серпня 2021 року Вища рада правосуддя ухвалила внести Президентові України подання про призначення на посади до місцевих судів:

БАЖАНОВОЇ Юлії Андріївни – на посаду судді Господарського суду Дніпропетровської області;

ЗАРІЧАНСЬКОЇ  Зої  Віталіївни – на посаду судді Господарського суду Черкаської області.

11. Розпочалася процедура відрядження суддів до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 3 серпня 2021 року № 1752/0/15-2 та № 1753/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Козівського районного суду Тернопільської області – 1 судді;

Рівненського окружного адміністративного суду – 3 суддів.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік таких документів тут.

12. ВРП відрядила суддю для здійснення правосуддя до Другого апеляційного адміністративного суду

Вища рада правосуддя 5 серпня 2021 року вирішила відрядити для здійснення правосуддя суддю Львівського апеляційного адміністративного суду Богаченка Сергія Івановича до Другого апеляційного адміністративного суду з 20 серпня 2021 року строком на один рік.

13. Вища рада правосуддя вимушена зупинити розгляд дисциплінарних справ

З метою недопущення порушення вимог чинного законодавства Вища рада правосуддя зупиняє розподіл між членами Ради дисциплінарних скарг, а також скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора. Про це Вища рада правосуддя ухвалила відповідне рішення.

5 серпня 2021 року набрав чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1635-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». Зазначений закон унеможливлює виконання дисциплінарними палатами ВРП повноважень щодо розгляду дисциплінарних справ, оскільки повноваження Ради щодо здійснення дисциплінарного провадження стосовно судді реалізує служба дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя є учасником дисциплінарної справи.

14. Вища рада правосуддя затвердила щорічну доповідь «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні» за 2020 рік

Щорічна доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні містить огляд основних проблемних питань щодо стану нормативно-правового регулювання у сфері правосуддя, забезпечення гарантій суддівської незалежності, а також аналіз випадків втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, висвітлює актуальні питання суддівської незалежності та слугує індикатором поточного стану суддівської незалежності.

Крім того, щорічна доповідь висвітлює актуальні проблемні питання судової влади України. Так, у ній зазначено, що серед пріоритетних проблем, які потребують нагального вирішення, – нестача суддів, що здійснюють правосуддя, дефіцит кадрів у судах та недостатність матеріального забезпечення.

15. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури з метою перевірки обставин, повідомлених суддею Харківського апеляційного суду

Суддя повідомив ВРП, що адвокат звернувся до суду із клопотанням, зміст якого зводиться до обіцянки надати грошові кошти за виправдання обвинуваченого у кримінальному провадженні під час апеляційного розгляду справи.

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 376 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність судових органів), та звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області щодо притягнення до встановленої законом відповідальності адвоката за вчинення дій, що можуть мати ознаки втручання в діяльність судді Харківського апеляційного суду.

Детальніше тут.

16. Подовжено строк надання суддями згоди на відрядження до двох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 5 серпня 2021 року № 1806/0/15-21 та № 1807/0/15-21 продовжила до 16 серпня 2021 року строк надання суддями згоди на відрядження до:

Першого апеляційного адміністративного суду – 5 суддів;

Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області – 2 суддів.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні до 16 серпня 2021 року подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік таких документів тут.

17. Розпочалася процедура відрядження суддів ще до трьох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 5 серпня 2021 року № 1803/0/15-21№ 1804/0/15-21№ 1805/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Міжгірського районного суду Закарпатської області  – 1 судді;

Уманського міськрайонного суду Черкаської області – 2 суддів;

Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська – 5 суддів.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік таких документів тут.

18. ВРП відреагувала на повідомлення судді Вовчанського районного суду Харківської області про втручання в її професійну діяльність

Суддя Вовчанського районного суду Харківської області повідомила ВРП про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.

За інформацією судді, до Вовчанського районного суду Харківської області надійшло клопотання адвоката про задоволення позову. Під час розкриття конверта працівниками суду було виявлено 400 доларів США, які, на їхню думку, мали вигляд несправжніх. Також у клопотанні адвокат зазначив, що у разі винесення рішення на користь позивача судді буде подаровано 4 000 доларів США.

ВРП ухвалила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 376 КК України, за фактами, повідомленими суддею.

Крім цього, ВРП вирішила звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області щодо притягнення до встановленої законом відповідальності адвоката за вчинення дій, що можуть мати ознаки втручання в діяльність судді Вовчанського районного суду Харківської області.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA