Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10—28 жовтня 2022 року — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10—28 жовтня 2022 року — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10—28 жовтня 2022 року

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10—28 жовтня 2022 року

  • 01.11.2022 10:12

У ВРП узагальнили практику розгляду повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя

Секретаріат ВРП здійснив ґрунтовне комплексне Узагальнення практики розгляду ВРП повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя та інших рішень ВРП щодо вжиття заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя у 2021 році.

В узагальненні детально проаналізовано правові засади розгляду органом суддівського врядування повідомлень суддів про втручання в їхню діяльність щодо здійснення правосуддя. Наведено комплекс міжнародних та вітчизняних норм, що регулюють питання забезпечення незалежності суддів.

ВРП дякує всім причетним до звільнення з полону судді Юлії Матвєєвої

ВРП висловлює вдячність всім органам та структурам, які сприяли звільненню з полону судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області Юлії Матвєєвої.

Ще в квітні ВРП зверталася до віцепрем‘єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, Національного інформаційного бюро та просила встановити місце перебування та сприяти звільненню судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області Юлії Матвєєвої та її чоловіка. Крім того, Голова Верховного Суду Всеволод Князєв, в.о. голови ВРП Віталій Саліхов та голова Ради суддів України Богдан Моніч зверталися зі спільним листом до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України та Державного підприємства «Український національний центр розбудови миру» з проханням невідкладно вжити всіх можливих заходів для якнайшвидшого звільнення з полону судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області Матвєєвої Ю.О. та її чоловіка.

Інна Плахтій взяла участь в обговоренні важливих для судової влади питань під час Східноукраїнського судового форуму

Про сучасні виклики та першочергові завдання органів системи правосуддя розповіла член ВРП Інна Плахтій під час Східноукраїнського судового форуму «Актуальні питання з розгляду спорів, пов’язаних із захистом прав фізичних осіб в умовах воєнного стану в Україні».

Інна Плахтій зазначила, що основними проблемами судової влади в умовах воєнного стану в Україні залишаються відсутність повноважного складу ВРП, запуск ВККС України, подолання кадрового дефіциту, забезпечення достатнього рівня фінансування, впровадження розширених можливостей електронного чи дистанційного правосуддя задля забезпечення безпеки учасників та економії коштів. Через відсутність конституційних повноважень ВРП залишаються невирішеними вкрай критичні питання – наразі неможливо відсторонити суддів від здійснення правосуддя у звʼязку з притягненням до кримінальної відповідальності, надати згоду на затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом, припинити повноваження судді чи відставку судді у зв’язку з набранням законної сили вироком чи набуттям громадянства іншої держави, а також звільнити суддів у відставку, за станом здоров`я чи за власним бажанням.

Визначено час і місце проведення з’їзду науковців

У відповідь на звернення ВРП Міністерство освіти і науки України визначило час і місце проведення з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.

Заплановано, що з’їзд розпочне свою роботу 16 грудня 2022 року об 11:00 у приміщенні Державного торговельно-економічного університету за адресою: м. Київ, вул. Кіото, 19.

Відповідно до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ обирає двох членів ВРП.

19 серпня 2022 року, під час минулого з’їзду, на посаду члена ВРП обрано Дмитра Лук’янова.

Секретаріат ВРП оголошує про початок приймання документів від кандидатів для обрання членів ВРП з’їздом науковців

Наказом міністра освіти і науки України № 954 від 26 жовтня 2022 року визначено час і місце проведення з’їзду, до порядку денного якого включено питання обрання членів ВРП.

Кандидат на посаду члена ВРП особисто подає документи, визначені ч.1 ст. 8 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», до ВРП або надсилає їх засобами електронного зв’язку не пізніше ніж за тридцять календарних днів до дати проведення з’їзду.

Приймання документів кандидатів на посаду члена ВРП завершується о 24:00 15 листопада 2022 року, якщо документи подаються в електронній формі або в час закінчення робочого часу секретаріату ВРП – 17:00 15 листопада 2022 року, якщо документи подаються особисто.

Кількість звернень громадян до суду засвідчує довіру до судової влади

ВРП звертає увагу, що незважаючи на систематичні ракетні та авіаційні удари, які завдає країна-агресор, більшість судів, розташованих на підконтрольній Україні території, взагалі не зупиняли свою роботу. Водночас керівництво судів докладало максимальних зусиль задля забезпечення балансу між безпекою суддів, працівників апарату, учасників справи та дотриманням процесуальних прав сторін і засад судочинства.

За період війни ухвалено та надіслано до ЄДРСР 2 977 567 рішень, що свідчить про велику кількість звернень громадян за судовим захистом та, на думку ВРП, реальну довіру до судової гілки влади.

ВРП вважає, що визначати рівень довіри до судової гілки влади потрібно спираючись не на сумнівні поодинокі рейтинги, а на реальну кількість звернень громадян до суду за захистом порушених прав.

Оксана Блажівська: “Потрібно напрацювати механізми забезпечення здійснення правосуддя за відсутності електропостачання”

На це звернула увагу член ВРП Оксана Блажівська під час засідання Комітету ВРУ з питань правової політики.

Суди повідомляють ВРП про те, що через відсутність електропостачання не мають можливості здійснювати авторозподіл справ, проводити та фіксувати судові засідання, вносити рішення до ЄДРСР та інше.

Оксана Блажівська запропонувала підходити до вирішення проблеми комплексно – одночасно у різних площинах. По-перше, шукати шляхи та можливості забезпечення судів альтернативними джерелами електроенергії не тільки за рахунок  внутрішньодержавних коштів, а із залученням  міжнародної допомоги. По-друге, паралельно вносити зміни до процесуальних кодексів, врахувавши рекомендації та пропозиції, про які неодноразово зазначала Європейська комісія з ефективності правосуддя (CEPEJ), щодо перегляду строків розгляду справ, фіксації процесу технічними засобами, можливості проведення засідань поза межами суду.

Оксана Блажівська зазначила, що ВРП спільно з парламентарями, ДСА України готова долучитись до розробки механізмів реагування на критичні ситуації, адже здійснення правосуддя має бути безперервним.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA