Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10–13 серпня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10–13 серпня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10–13 серпня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 10–13 серпня

 • 16.08.2021 15:14

1. Оприлюднено щорічну доповідь «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні» за 2020 рік

На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя оприлюднено текст щорічної доповіді «Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні» за 2020 рік.

Текст доповіді затверджено рішенням Вищої ради правосуддя від 5 серпня 2021 року № 1797/0/15-21.

2. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора з метою перевірки обставин, повідомлених суддею Київського районного суду міста Одеси

Суддя Київського районного суду міста Одеси Ірини Огренич повідомила, що один з учасників цивільної справи – відповідач склав заповіт на частку домоволодіння на користь судді, на підставі чого заявив їй відвід.

Такі обставини створюють загрозу суддівській незалежності, можуть бути способом впливу на суд, оскільки мають на меті спонукати суддю до вчинення чи невчинення певних процесуальних дій або прийняття судових рішень. Вказаним фактам правоохоронними органами має надаватися кримінально-правова оцінка у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України.

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 376 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність судових органів) за обставинами, викладеними у повідомленні судді Київського районного суду міста Одеси Ірини Огренич.

3. ВРП вкотре ініціює розміщення консультативних висновків Ради щодо законопроєктів на сайті парламенту

Оприлюднення консультативних висновків ВРП на вебсайті парламенту забезпечить можливість ознайомлення більш широкого кола осіб із позицією суддівської спільноти, а також сприятиме покращенню діалогу між трьома гілками влади. Про це наголошено у листі Вищої ради правосуддя до Верховної Ради України з ініціативою щодо розміщення консультативних висновків щодо законопроєктів на офіційному вебсайті парламенту.

Одним із повноважень Вищої ради правосуддя є надання обов’язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроєктів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.

Незважаючи на неодноразові звернення до ВРУ, консультативні висновки Ради не розміщуються в електронних формах справ відповідних законопроєктів на офіційному вебсайті Верховної Ради України. Враховуючи викладене, Вища рада правосуддя повторно звернулася з цього приводу до парламенту.

 4. Протягом січня – липня 2021 року ВРП прийняла рішення про звільнення 87 суддів

За загальними обставинами звільнено 80 суддів, а саме:

– у зв’язку з поданням заяви про відставку – 79;

– у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням – 1.

За особливими обставинами звільнено 7 суддів, зокрема:

– за вчинення істотного дисциплінарного поступку – 6;

– за результатами кваліфікаційного оцінювання суддю визнано таким, що не відповідає займаній посаді (підпункт 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України) – 1.

Станом на 9 серпня 2021 року фактична кількість суддів у судах України –5307 при визначеній кількості – 7304. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4933 судді. Вакантними залишаються 1997 суддівських посад.

5. Від початку року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 56 суддів до місцевих судів

Протягом перших семи місяців 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 56 суддів до місцевих судів:

–         до місцевих загальних судів – 35 суддів;

–         до місцевого адміністративного суду – 15 суддів;

–         до місцевого господарського суду – суддів.

6. Протягом січня – липня 2021 року ВРП розглянула 187 повідомлень про втручання в діяльність суддів

Від початку року до ВРП надійшло 175 повідомлень про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. З урахуванням повідомлень, які надійшли в попередні періоди, за перші сім місяців 2021 року Рада розглянула 187 повідомлень.

За результатами розгляду 55 повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ухвалено 45 рішень про вжиття заходів реагування:

 • звернення до прокуратури та органів правопорядку стосовно надання інформації про розкриття та розслідування злочинів;
 • внесення до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, тощо.

7. Суддівський корпус поповниться 16 суддями

Оприлюднено укази від 11 серпня 2021 року № 350/2021 та № 351/2021, якими Президент України Володимир Зеленський підтримав подання Вищої ради правосуддя щодо призначення 16 суддів на посади у місцевих адміністративних та господарських судах.

8. В.о. голови ВРП Віктор Грищук звернувся до суб’єктів формування першого складу Етичної ради та Конкурсної комісії з формування ВККСУ щодо надання кандидатур до їх складу

На виконання вимог законодавства в.о. голови ВРП Віктор Грищук 11 серпня 2021 року звернувся до Ради суддів України, міжнародних та іноземних організацій, зазначених у переліках, сформованих Міністерством закордонних справ України, із пропозицією надати кандидатів для формування першого складу Етичної ради та Конкурсної комісії з формування ВККСУ відповідно.

ВРП звернулася з відповідними листами до міжнародних організацій через МЗС України як через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує координацію діяльності державних органів у сфері зовнішніх зносин.

Ознайомитись із переліками міжнародних та іноземних організацій можна за посиланнями:

Перший склад Етичної ради (відповідно до пункту 23-1 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» (у редакції Закону України № 1635-IX) та перший склад Конкурсної комісії (відповідно до пункту 50 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону України № 1629-IX) формується із трьох осіб із числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п’яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері судової реформи та/або запобігання і протидії корупції.

9. Із початку року Вища рада правосуддя розглянула більш ніж сім тисяч дисциплінарних скарг

Дисциплінарні палати та члени Вищої ради правосуддя протягом перших семи місяців 2021 року повністю завершили розгляд 7221 дисциплінарної скарги включно з тими, що надійшли у попередні роки.

Усього протягом січня – липня 2021 року дисциплінарні палати ВРП прийняли 64 рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності 72 суддів. За результатами розгляду дисциплінарних справ до суддів застосовані такі види дисциплінарних стягнень:

 • попередження – стосовно 32 суддів;
 • догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця – стосовно 16 суддів;
 • сувора догана з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців – стосовно 15 суддів;
 • подання про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя – стосовно 1 судді;
 • подання про звільнення – стосовно 8 суддів.

Вища рада правосуддя була вимушена зупинити розгляд дисциплінарних справ у зв’язку з набранням чинності Закону України від 14 липня 2021 року № 1635-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» 5 серпня 2021 року, про що Радою було прийнято відповідне рішення.

10. ВРП звільнила у відставку п’ятьох суддів

10 серпня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку Іванчука Віталія Мирославовича – з посади судді Монастириського районного суду Тернопільської області.

12 серпня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку чотирьох суддів:

Жданову Валентину Сергіївну – з посади судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду;

Божок Світлану Костянтинівну – з посади судді Вишгородського районного суду Київської області;

Акостакіоає Олену Троянівну – з посади судді Герцаївського районного суду Чернівецької області;

Горегляд Оксану Іванівну – з посади судді Кузнецовського міського суду Рівненської області.

11. ВРП ухвалила рішення про звернення до Верховного Суду з проханням звернутися до Конституційного Суду України стосовно перевірки окремих положень законів, що регулюють діяльність Ради

Вища рада правосуддя ухвалила рішення про звернення до Верховного Суду із проханням невідкладно скликати Пленум Верховного Суду та звернутися до Конституційного Суду України щодо перевірки конституційності окремих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» від 14 липня 2021 року № 1635-IX.

окремі норми вказаного закону викликають значне занепокоєння стосовно відповідності Конституції України, а також висновкам Конституційного Суду України від 11 березня 2020 року, а саме:

 • положення Закону № 1635-IX щодо утворення Етичної ради, її повноважень, та можливості залучення до її діяльності додаткових експертів, фахівців міжнародних та іноземних організацій;
 • процедура формування першого складу Етичної ради, яка передбачає обов’язкову участь трьох осіб, визначених міжнародними та іноземними організаціями, а також порядок ухвалення рішень;
 • одноразове оцінювання Етичною радою чинного складу Вищої ради правосуддя, а також підстави та порядок відсторонення їх від посади.

Детальніше тут.

12.Оголошення про початок добору кандидатів до складу Конкурсної комісії з формування ВККСУ

На виконання вимог Закону України № 1629-IX та на підставі звернення Ради суддів України Вища рада правосуддя повідомляє, що рішенням від 11 серпня 2021 року Рада суддів України оголосила про початок проведення першого конкурсу на посаду члена Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за квотою Ради суддів України.

Вказаним рішенням затверджено положення про проведення першого конкурсу на посаду члена Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ, яке визначає умови та строки його проведення.

Строк подання кандидатами документів для участі в конкурсі – із 17 серпня 2021 року до 2 вересня 2021 року включно.

13. Розпочалася процедура відрядження суддів до трьох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 12 серпня 2021 року № 1823/0/15-21№ 1824/0/15-21№ 1825/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Дніпровського апеляційного суду – 1 судді;

Сєвєродонецького міського суду Луганської області –  3 суддів;

Авдіївського міського суду Донецької області –  2 суддів.

Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (із дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік таких документів тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA