Цивільний кодекс має стати супермаркетом правових можливостей - Руслан Стефанчук — PRAVO.UA Цивільний кодекс має стати супермаркетом правових можливостей - Руслан Стефанчук — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Цивільний кодекс має стати супермаркетом правових можливостей – Руслан Стефанчук

Цивільний кодекс має стати супермаркетом правових можливостей – Руслан Стефанчук

  • 02.03.2021 11:47

Розпочав роботу другий день Всеукраїнського форуму «Україна 30», присвячений розвиткові правосуддя. Захід організовано Офісом Президента України та Кабінетом Міністрів України (КМУ).

Другий день стартував зі спеціальної доповіді першого заступника голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука.

Він зауважив, що на сьогодні чинними є понад 1 мільйон нормативних актів. Вони різної юридичної ваги та юридичного значення і доволі часто є суперечливими один щодо одного.

«Зводити проблему якості правосуддя виключно до проблем судів щонайменше нечесно. Ми як законотворці, КМУ як суб’єкт владних повноважень повинні розділити цю місію. І великим завданням нинішніх членів парламенту та уряду є, насамперед, спрямування своєї роботи на підвищення якості чинного законодавства», — акцентував увагу Руслан Стефанчук.

Спікер додав, що цей процес не є швидким. Усі країни, які розпочинали роботу над систематизацією законодавства, проходили складний і тернистий шлях.

І найперше слід позбавити національне правове поле так званого нормативного сміття. Мова йде про акти Української РСР, які досі застосовуються в Україні. У парламенті зареєстровано законопроєкт про дерадянізацію законодавства з метою «вичищення» з законодавчого поля щонайменше 1,5 тисячі застарілих актів, а також зобов’язання КМУ здійснити аналогічну роботу на їхньому рівні. За орієнтовними підрахунками, уряд може позбутися від 7 до 15 тисяч нормативно-правових актів.

Інше важливе питання — зарегульованість законодавства.

За словами Руслана Стефанчука, перехід від планової економіки до ринкової, на жаль, не був супроводжений так званою законодавчою гільйотиною.

«Немає єдиного нормативного акта, який би регулював нормотворчу діяльність в Україні», –  звернув увагу він.

Наразі підготовлено законопроєкт про засади правотворчої діяльності, і пан Стефанчук сподівається, що документ буде досить швидко зареєстровано в парламенті. Законопроєктом серед іншого пропонується запровадити уніфіковані правила гри в правотворчій діяльності.

Також він повідомив про створення двох робочих груп щодо систематизації, рекодифікації двох вкрай важливих документів – Цивільного та Кримінального кодексів України.

Чому саме цивільне законодавство? Це єдина галузь законодавства, яка дуже тісто пов’язана з людиною та її інтересами.

Зокрема, мова йде про:

  • дерадянізацію системи цивільного законодавства;
  • системне переосмислення багатьох інститутів;
  • розширення об’єктів і суб’єктів загальних правовідносин, вирішення питання з так званими електронними особами, врегулювання питання строків позовної давності (книга 1);
  • застосування європейського підходу до книги 2. Європа, як відомо, в трансформації цивільного законодавства на місці не стоїть. Зокрема, йдеться про єдині засади контрактного, деліктного права, охорону персональних даних тощо;
  • перегляд системи речових прав (книга 3);
  • переосмислення підходів до об’єктів інтелектуальної власності (книга 4), оскільки їхня кількість значно збільшилась, ці об’єкти абсолютно по-іншому тлумачаться в світовому гіперболізованому просторі. Адже ІР – це, мабуть, єдиний максимально інтернаціоналізований об’єкт, тож українські та світові «правила гри» слід гармонізувати;
  • суттєвих змін зазнає книга 5, що стосується зобов’язальних прав. Зокрема, зміни буде внесено в частині договірних зобов’язань, введено договірні конструкції, які активно функціонують на світовому та європейському ринках;
  • запровадження новацій, апробованих у цивілізованих країнах, щодо спадкового права (книга 6).

«Наша загальна ідея – не просто створити єдиний кодекс приватного права. Наша ідея полягає в тому, щоб Цивільний кодекс став супермаркетом правових можливостей. Щоб будь-який громадянин України, фізична або юридична особа могла звернутися до цивільного кодексу і обрати необхідну опцію правових відносин, і щоб ця опція була максимально захищена державою», — резюмував пан Стефанчук.

Читайте також підсумки першого дня форуму:

Офіс Президента України відкритий до діалогу задля результативного реформування судової системи

Комісія з питань правової реформи презентувала основні положення проєкту Стратегії судової реформи

Відновлення роботи ВККС та вдосконалення процедури добору членів ВРП – Зеленський озвучив першочергові пріоритети судової реформи

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA