600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Чи може боржник користуватися заблокованим рахунком в умовах воєнного стану?

Чи може боржник користуватися заблокованим рахунком в умовах воєнного стану?

  • 10.03.2022 16:58

Війна застала зненацька та заморозила чимало процесів, звичних для мирного життя. У зв’язку з цим виникає чимало запитань, зокрема до таких триваючих процесів як виконання судового рішення. Віталій Чепурний, приватний виконавець, голова асоціації приватних виконавців України, дав відповідь на запитання, чи можна користуватися заблокованим рахунком під час воєнного стану?

Він пояснив, зокрема, що більшість питань уже унормовані Постановою Уряду «Про забезпечення здійснення розрахунків населенням в умовах воєнного стану» від 2 березня № 198-р.

Борги до 100 тис. грн

2 березня Уряд прийняв постанову, яка врегульовує питання зняття арешту з рахунків, які були накладені державними та приватними виконавцями. Боржники офіційно можуть здійснювати з них будь-які видатки, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 000 грн.

За постановою Національного банку України від 3 березня №57-0010/19091 це повинно відбуватися автоматично і не потребує процедури зняття арешту виконавцем.

Боржники сума боргу яких не перевищує 100 тис. грн можуть користуватися арештованим рахунком і задля цього їм взагалі не потрібно звертатися до виконавця за постановою.

Як працює норма

Пан Чепурний зауважив, що наразі всередині професійної спільноти вивчають, чи працює ця норма належним чином. Для цього зробили опитування виконавців та їхніх клієнтів.

«У цілому можу сказати, що так — здебільше постанова працює. Є затримка з окремими банками але вона пояснюється виключно певними бюрократичними проблемами в самому банку».

Якщо з будь-яких причин банк не виконує постанову треба звернутися на гарячу лінію НБУ за телефоном 0 800 505 240, або на урядову гарячу лінію – 1545.

У 90% випадків цього буде достатньо і вам не потрібно витрачати час на спілкування з виконавцем.

Ті окремі випадки, які залишаються невирішеними наразі ми їх збираємо і будемо від імені Асоціації звертатися і рухати це питання з Національним банком.

Зупинення стягнень на час війни

Постановою Мінюсту від 24 лютого усі звернення на стягнення на пенсії боржників припинені до закінчення воєнного стану.

Тобто всі ті боржники, у яких відбувалося звернення стягнення із пенсій, наразі отримують пенсію у розмірі 100% без врахування обов’язку у виконанні судових рішень.

Доступ до реєстрів

Третє, наразі у приватних та державних виконавців тимчасово немає доступу до АСВП та Єдиного реєстру боржників. Все це робиться з метою, щоб забезпечити захист даних та запобігти несанкціонованому використанню реєстрів.

Можливість приватного виконавця працювати в умовах воєнного стану

Виконавці такі самі люди, і так само потерпають від війни. Багато хто знаходиться далеко від своїх домівок та офісів, дехто в окупації та під обстрілами, їхні офіси зруйновані. Тож вони не можуть фізично здійснювати діяльність.

«Наприклад, я наразі не маю доступу до офісу та ключа і лише вирішую, як це налагодити» — вказує пан Чепурний.

Від себе голова АПВУ зауважив, що «заходи примусового характеру і в мирний час не дуже популярні, а під час війни вони взагалі сприймаються чи не як зрада». Але закликав пам’ятати, що позбавляючи боржника обв’язка сплачувати борг, ми одностайно позбавляємо стягувача можливості отримати гроші, які йому у цей час не менше, а інколи й більше потрібні ніж боржнику.

Це питання, яке ми теж наразі обговорюємо у своєму професійному колі разом з міжнародними експертами. Згодом напишу про це окремо.

Слава Україні! Віримо в перемогу і повернення до нормального життя ✊🇺🇦

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA