600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Чи є в Україні робота в умовах війни? Дослідження GRC.UA

Чи є в Україні робота в умовах війни? Дослідження GRC.UA

  • 20.03.2022 16:45

Україна вже майже три тижні переживає стан повномасштабної війни. За цей час бізнес пережив кілька еволюційних етапів своєї діяльності в нових умовах. Робота в умовах війни є, але ринок суттєво змінюється.

Більшість з компаній не були готові до найгірших подій, які розпочалися 24 лютого 2022 року

Навіть усвідомлюючи загрозу агресії з боку РФ, бізнес не припиняв роботу та пошук персоналу. Як показали опитування, до початку війни релокували весь колектив або частину персоналу у безпечні регіони чи інші країни одиниці компаній. В основному це були компанії IT-сектору.

У перші дні у всіх був шок та паніка, особливо у Києві та містах, які зазнали наступу ворога першими. Люди поспіхом виїжджали зі своїх домівок, ніхто не думав про роботу.

За кілька днів, коли пройшов перший шок, компанії почали налагоджувати зв’язок зі співробітниками та підтримувати їх. Тренд турботи про співробітників, який був актуальним у останні кілька років, набув під час війни зовсім іншого значення та наповнення. Зараз ця турбота є життєво необхідною, і багато компаній це розуміють. Серед дій, які впровадили українські компанії у перший тиждень війни, зокрема, були налагодження постійної комунікації зі співробітниками, психологічна допомога, дотримання соціальних гарантій, виплата зарплати та авансових платежів. Бліц-опитування, яке провів експертно-аналітичний центр grc.ua, показало, що найбільш поширеними заходами є створення окремих чатів для співробітників, в яких відбувається вертикальна та горизонтальна комунікація. Керівники компаній підтримують співробітників та надають оперативну інформацію щодо діяльності компаній. У чатах збирається інформація про місце розташування співробітників та про те, чи потребують вони допомоги, релокації, відбувається спілкування й підтримка між колегами.

Адаптація до роботи в умовах війни

Третім етапом поведінки бізнесу стала адаптація до роботи в умовах війни. Збереження роботи критичної інфраструктури, оборонно-промислового комплексу, агро-промислового комплексу та інших підприємств не лише допоможе нам вистояти у боротьбі, але й не дасть економіці країни зазнати катастрофічних наслідків. Проте військові дії внесли свої корективи у кон’юнктуру та структуру ринку праці. Релокейт людей у західні регіони та за кордон спричинив дефіцит персоналу у життєво необхідних сферах ринку. Наприклад, продуктовий ритейл у місцях ведення бойовий дій стикнувся з проблемами у пошуку персоналу. Наразі потрібні продавці та касири, пекарі, водії. Специфікою стало те, що працівники мають жити у безпосередній близькості до магазину, де вони можуть працювати, аби не наражатися на небезпеку при пересуванні через усе місто від місця проживання до місця роботи.

На потребу ринку в умовах війни відреагували кадрові портали. Наприклад, grc.ua підтримує волонтерів, бізнес, органи місцевого самоврядування та надає можливість безкоштовно шукати персонал. На волонтерських умовах найчастіше шукають водіїв, трактористів, механіків, слюсарів, волонтерів-помічників для Укрзалізниці, волонтерів для доправляння продуктів та палива.

Загострився попит на медичних працівників та фармацевтів, які були одними з найзатребуваніших фахівців і до початку війни

Стан ринку праці є індикатором ситуації економіки країни в цілому. Якщо аналізувати базу даних відкритих вакансій та резюме, то можна побачити критичне зниження кількості резюме. Порівняно з січнем 2022 року загальна кількість спеціалістів, що знаходяться зараз у активному пошуку роботи в Україні знизилася у 16 разів. Найбільше зменшення відбулося у Київській області та в Києві, у Дніпропетровській області, Сумській, Запорізькій та Харківській областях. Причини, на жаль, очевидні. Для українців зараз в пріоритеті власна безпека та безпека своїх сімей. Ті, хто залишився на місцях та лишився без роботи, а також ті, хто переїхав у інші регіони країни, тільки починають шукати нову роботу. Водночас пошук відбувається часто не за спеціальністю, а відповідно до пропозицій роботи на місцях.

Кількість пропозицій роботи теж зменшилася, проте протягом останнього тижня активність роботодавців починає поступово зростати. Роботи зараз набагато менше, ніж у довоєнні часи, але вона є. Найменше з усіх галузей постраждали від військової кризи ІТ-сфера, виробництво та сільське господарство, сфера продажів, транспорт і логістика.

Бізнес в умовах війни оптимізує свою діяльність. Наприклад, у банківській сфері частина співробітників працює віддалено, частина працівників фронт-офісів на своїх робочих місцях, частина у відпустках.

Змінилася структура ринку праці в розрізі регіонів

Наприклад, у Львівській області у березні порівняно з січнем 2022 року частка активних пропозицій роботи від усіх активних в Україні збільшилася. Попри те що кількісний показник пропозицій роботи у Львівському регіоні зменшився удвічі, частка у відсотках від усіх відкритих вакансій в Україні зросла з 4,3% у січні до 5,2% у березні.

Утримує лідерство за кількістю пропозицій роботи у військовий час Київ.

Наразі 42,3% відкритих вакансій від усіх активних в Україні пропонується саме в столиці. Проте кількість пропозицій роботи менша за січневі показники втричі.

Бізнес розуміє, що задля відновлення економіки потрібно вживати антикризових заходів та прилаштовуватися до роботи навіть в умовах війни. За допомогою держави наразі відбувається передислокація, збереження виробничих та логістичних  ланцюгів та відновлення діяльності підприємств ключових галузей української економіки.

 

 

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA