прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Чи є особа військовозобов’язаною, якщо її виключено з військового обліку?

Чи є особа військовозобов’язаною, якщо її виключено з військового обліку?

  • 13.07.2022 17:23
Віктор Залізнюк, адвокат ADER HABER

Неабиякого резонансу в суспільстві набула ініціатива Генштабу ЗСУ, що забороняє у воєнний час виїзд військовозобов’язаних з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Однак питання належності або неналежності до категорії  «військовозобов’язаний» має значення не лише в контексті права на змінення місця проживання чи перебування. І не завжди належність до певної категорії громадян автоматично означає наявність у неї пов’язаних прав.

Наприклад, стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає  перелік осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але це не означає, що зазначені категорії громадян не є військовозобов’язаними. Відповідно, це не дає їм автоматичного права виїзду за кордон.

Тому питання, чи означає виключення з військового обліку автоматичну втрату статусу «військовозобов’язаний», є актуальним.

Так, стаття 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» містить вичерпний перелік громадян, що підлягають виключенню з військового обліку. Це громадяни, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (у цьому та попередньому випадку вони є військовослужбовцями);

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) скеровані для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли, або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми, або оголошені померлими.

Видається цілком логічним, що після виключення з військового обліку громадянин втрачає статус «військовозобов’язаний». Тим більше, що закон розділяє поняття «зняття з обліку» — тимчасово і «виключення з обліку» — постійно.

Водночас поняття «військовозобов’язаний»  не містить критерію «перебування на військовому обліку». Відповідно до його визначення критерієм належності до військовозобов’язаних є перебування в запасі, а не на військовому обліку.

Військовозобов’язані — це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

При цьому в запас Збройних сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби. Вони перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Саме виконання військового обов’язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов’язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період.

Таким чином, ознакою перебування в запасі є перебування на військовому обліку та дотримання порядку і правил цього обліку.

Відповідно, виключення з військового обліку, по суті, є рівнозначним із виключенням із запасу, а військовозобов’язаними є лише особи, що перебувають у запасі.

Отже, громадяни, виключені з військового обліку, не є військовозобов’язаними і, відповідно, мають право на виїзд за кордон.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA