CEPEJ прийнято низку нових документів у сфері цифровізації правосуддя — PRAVO.UA CEPEJ прийнято низку нових документів у сфері цифровізації правосуддя — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » CEPEJ прийнято низку нових документів у сфері цифровізації правосуддя

CEPEJ прийнято низку нових документів у сфері цифровізації правосуддя

 • 17.12.2021 18:01
Рубрика Новини

Згідно з інформацією, викладеною на сайті ЄС, 8–9 грудня 2021 року відбулося 37-ме пленарне засідання Європейської комісії з питань ефективності правосуддя Ради Європи (CEPEJ), на якому продемонстровано єдність у питанні необхідності подальшої розробки інструментів у сфері цифровізації правосуддя.

Зокрема, на грудневому засіданні прийнято План дій CEPEJ на 2022–2025 роки:

 • цифровізація для кращого правосуддя, що має узгодити ефективне застосування новітніх технологій з дотриманням основоположних прав людини.

Документ визначає основний орієнтир роботи CEPEJ – завжди ставити користувача в центр проблеми, навіть у цифровому середовищі, надаючи такій особі ефективні та якісні державні послуги у сфері правосуддя.

Завдання CEPEJ на наступні чотири роки – працювати над тим, щоб правосуддя залишалося прозорим, гуманним, об’єднувальним, орієнтованим на людину, а також доступним для користувачів в умовах стрімкого розвитку новітніх технологій.

Дорожня карта

Членами CEPEJ затверджено переглянуту Дорожню карту для забезпечення належного виконання Європейської етичної хартії використання штучного інтелекту в судових системах і реаліях, що їх оточують, з метою створення у майбутньому механізму сертифікації інструментів та послуг у сфері штучного інтелекту в правовій та судовій сферах.

Хартія визначає п’ять ключових принципів стосовно використання зазначених технологій:

 1. дотримання основоположних прав;
 2. недискримінація;
 3. якість і безпека даних;
 4. прозорість, неупередженість та достовірність;
 5. контроль користувачем.

Цих засад важливо дотримуватися під час розробки застосунків із використанням штучного інтелекту для забезпечення захисту прав людини. Водночас Дорожня карта передбачає запровадження системи заходів на базі CEPEJ, що включатимуть розробку інструменту з оцінки відповідності таких застосунків принципам Хартії, а також механізму моніторингу нових застосунків такого роду у судових системах, поширення успішного досвіду з використання інноваційних технологій на інші держави – члени РЄ. 

Керівні принципи щодо подання документів до суду в електронній формі

Важливим внеском CEPEJ у сферу електронного правосуддя стало прийняття Керівних принципів щодо подання документів до суду в електронній формі та цифровізації судів.

Документ передбачає низку ключових засад, яких держави мають дотримуватися під час розробки та впровадження системи подання документів до суду в електронній формі та цифровізації роботи судів, створюючи таким чином цифровий канал для взаємодії та обміну даними й електронними документами між судами та користувачами суду (зокрема, сторонами судового процесу, адвокатами, свідками, експертами та іншими суб’єктами, що беруть участь у судовому процесі).

Він складається з трьох частин:

 • перша охоплює врядування та правові аспекти побудови повної екосистеми електронних судових послуг;
 • друга стосується соціально-культурних та організаційних аспектів підтримки системи електронного подання документів з позиції користувача;
 • третя частина зосереджена на технічних питаннях, які необхідно проаналізувати перед запровадженням системи.

У додатку до Керівних принципів міститься контрольний перелік запитань, на які розробникам системи рекомендовано відповісти перед запровадженням її на практиці.

Принципи SATURN

Також учасники затвердили Керівні принципи SATURN із судового тайм-менеджменту (4-ту редакцію). Зокрема, доповнили їх блоком про:

 • працівників апарату суду, адвокатів, судових експертів і судових виконавців.

Та  затвердили Програму діяльності CEPEJ на 2022–2023 роки.

Захід завершився урочистою церемонією нагородження премією «Кришталеві ваги правосуддя». Київський районний суд міста Одеси з проєктом «Створення та розвиток Громадського центру правосуддя Одеської області» став одним із призерів конкурсу. Загалом цьогоріч призерами премії стали проєкти трьох країн – України, Франції та Данії.

Читайте також:

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA