Блокування податкових накладних: чому досі існує проблема — PRAVO.UA Блокування податкових накладних: чому досі існує проблема — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Блокування податкових накладних: чому досі існує проблема

Блокування податкових накладних: чому досі існує проблема

 • 31.01.2024 16:20
Олександр Кузнєцов,
керуючий партнер ЮК «АРМАДА»

Сьогодні український бізнес переживає неймовірно важкі часи. Окрім того, що підприємці щодня борються з наслідками агресії зовнішнього ворога, бізнесу доводиться долати й внутрішні виклики. Мова йде про посилення тиску на бізнес із боку силових структур та правоохоронних органів.

Згідно із заявою Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України, яка об’єднує 96 провідних бізнес-асоціацій, рівень тиску силовиків є безпрецедентним. Негативні наслідки підсилює відсутність адекватної публічної комунікації між державою та бізнесом.

Стриманий оптимізм вселяє рішення РНБО від 23.01.2024 «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану» (далі – рішення РНБО). Зокрема, рішення РНБО покликане зняти напруженість та регламентувати на законодавчому рівні питання підтримки підприємців в умовах воєнного стану.

Також рішення РНБО частково зачіпає деякі (але не всі) проблеми у сфері оподаткування, про які більш детально поговоримо в контексті цієї статті.

Ретроспектива проблеми реєстрації податкових накладних

З далекого 2018 року питання блокування податкових накладних (далі – ПН) є проблемою, яка суттєво впливає на розвиток бізнесу. Запровадивши перший Порядок зупинення реєстрації ПН та РК, держава фактично створила штучні умови для перевірки будь-якої господарської операції.

Як приймається рішення про відмову в реєстрації (блокування) податкової накладної?

Процес прийняття рішення здійснюється за допомогою системи, яка використовує автоматизовані механізми для виявлення підозрілих операцій.

Ось основні етапи та аспекти цього процесу:

 1. Подання податкової накладної до системи: спочатку платник податків подає податкову накладну через електронну систему Державної фіскальної служби України.
 2. Автоматизований аналіз: система проводить автоматизований аналіз поданих накладних на основі низки критеріїв та алгоритмів. Ці критерії можуть включати аналіз ризиків, таких як нестандартні суми, нехарактерні операції для цього виду бізнесу, історію податкової поведінки платника та інші фактори.
 3. Рішення про блокування: якщо система ідентифікує податкову накладну як підозрілу, вона автоматично блокує її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Платник податків отримує повідомлення про зупинення реєстрації (блокування).

Після того як реєстрація податкової накладної була зупинена, платник податків має право надати пояснення, в яких може пояснити суть господарської операції. Якщо аргументації, викладеної в поясненнях, виявиться достатньо, то ПН буде зареєстрована.

І наче все логічно, але логіка у бізнесу та податкової зовсім різна. Податкова, розробляючи критерії ризиковості операцій не враховує сьогоденні реалії побудови бізнес-процесів.

Чому податкові накладні блокуються? Яка позиція податкової?

Приклад № 1: податкова блокує реєстрацію накладної через те, що у новоствореного підприємства «не сформована позитивна податкова історія». Але ж це закономірно! Те, що нове підприємство ще не встигло сформувати податкову історію, співпрацюючи зі своїми контрагентами, є очевидним. На думку автора статті, такий критерій, як «наявність позитивної податкової історії», є штучно створеним. Єдиний критерій «позитивності» в контексті здійснення господарської операції – це її економічна доцільність (і мова не лише про прибутковість!).

Приклад № 2: податкова блокує накладну через «відсутність достатньої кількості трудових ресурсів». У розумінні податкової викарбувалась думка, що будь-яка комерційна діяльність потребує значних трудових ресурсів. А отже, коли на підприємстві є лише директор і декілька найманих працівників, то ця операція є просто неможливою. Такі собі феодальні пережитки.

Водночас податкова не бере до уваги, що виробничі підприємства неспинно розвиваються та оптимізують свої потужності. Лінії автоматизуються, і людський фактор зменшується.

Податкова не стежить за розвитком технології штучного інтелекту. Однак штучний інтелект уже сьогодні заміняє велику кількість працівників, і тенденція буде лише посилюватись.

Не береться до уваги звичайне і цілком законне бажання бізнесу менше витрачати і більше заробляти. Налаштовувати свої бізнес-процеси таким чином, щоб вони вимагали меншого залучення найманих працівників, та оптимізувати витрати, пов’язані з оплатою праці.

До того ж абсолютно незрозуміло, де та межа «достатності» і хто її встановлює?! Хто приймає рішення, що для організації логістичного перевезення недостатньо лише директора підприємства, а ще потрібен логіст, операціоніст і секретар.

Приклад № 3: податкова накладна блокується через «відсутність належної матеріально-технічної бази для здійснення господарської операції». Якщо простіше, податкова вважає, що у підприємства немає інструментів та/або техніки для здійснення операції.

Знову ж таки, мова йде про суто оцінні судження і повне нерозуміння того, як працює бізнес сьогодні. Складається стійке враження, що податкова зупинилась у своєму розвитку й усвідомленні бізнесу на часах великої індустріальної революції. Коли кожне підприємство повинно було мати верстати, заводи та пароплави.

А як щодо залучення підрядників на аутсорс? Який сенс підприємству придбавати у власність неліквідне майно, яке буде використане декілька разів для закриття якоїсь конкретної угоди?

Хмарні сховища позбавляють підприємців необхідності придбавати фізичні накопичувачі та десь їх інсталювати. Агродрони оприскують поля швидше й ефективніше, ніж колісні оприскувачі, до того ж займають значно менше місця та коштують дешевше.

Приклад № 4: податкова накладна блокується «через відсутність місць зберігання товару в платника податку».

Податкова не враховує той факт, що сьогодні для будь-якої торговельної компанії не обов’язково мати склад, на якому вона буде зберігати товар. Система дропшипінгу дає комерції безмежний простір для розвитку. Великі логістичні компанії мають власні складські потужності та можуть забезпечити безперервне сполучення між постачальником бізнесу та його кінцевим споживачем. Водночас суть господарської діяльності підприємства зводиться до пошуку клієнтів та ринку збуту. Організація логістики, складське зберігання – це зона відповідальності підрядних організації.

Приклад № 5: відмова в реєстрації ПН у зв’язку з частковою оплатою (авансом) за поставлений товар. Якщо покупець здійснює авансовий платіж за товари чи послуги, на які поширюється ПДВ, продавець має виписати та зареєструвати податкову накладну в момент отримання такого платежу.

Черговий приклад нерозуміння суті господарських операцій податківцями. Податкова не розуміє, чому є оплата, але немає факту надання послуг чи виконання робіт. По суті, податківці дивляться на першу частину конструкції: є факт оплати, а отже, повинен бути й результат.

Але на практиці аванс може слугувати коштами для, скажімо, закупівлі будівельних матеріалів, з яких потім будуть виконуватись роботи.

І таких прикладів можна наводити безліч. Генеральною рисою всіх прикладів є те, що податківці дивляться на операції суто з позиції змісту, викладеного на папері. Податківці не дивляться на операції очима підприємців. Прірва у світосприйнятті породжує сотні тисяч рішень про відмову в реєстрації податкових накладних та рахунків-коригувань, які ухвалюються щодня.

Які негативні наслідки для бізнесу в разі блокування накладних?

 1. Накладення штрафу за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків-коригування. Розмір штрафу може становити аж до 25% суми ПДВ незареєстрованої накладної.
 2. Блокування ПН/РК не впливає на податкові зобов’язання платника податку, який склав ПН/РК та подав їх на реєстрацію. Зобов’язання перед бюджетом у нього виникають, і він повинен їх виконати незалежно від факту реєстрації.
 3. Контрагент-покупець не може сформувати податковий кредит за заблокованими накладними та може притримати остаточний розрахунок (не платити 20% – суми ПДВ за заблокованими накладними) за постачений товар чи надані послуги. Тобто бізнес несе прямі фінансові втрати, оскільки не може зменшити суму свого зобов’язання перед бюджетом. Як наслідок, такий контрагент може розірвати відносини з постачальником на майбутнє.
 4. Деякі договори з контрагентами містять штрафні санкції, які постачальник товарів чи послуг повинен сплатити на користь покупця в разі нереєстрації чи несвоєчасної реєстрації ПН чи РК. Тобто покупець може додатково стягнути штрафні санкції з постачальника.
 5. Невжиття заходів із «розблокування» ПН/РК може мати наслідком віднесення платника податків до категорії ризикових. Це матиме два негативні наслідки: (1) «блокування» всіх без винятку ПН/РК на майбутнє та (2) репутаційні втрати й неможливість конкурувати з іншими постачальниками. Покупці надаватимуть перевагу співпраці з іншими компаніями, які можуть безперешкодно реєструвати податкові накладні.
 6. Вимивається обіговий капітал підприємства, який воно могло би використовувати на розвиток бізнесу.
 7. Колосальні витрати часу бізнесу, який змушений боротися з вітряними млинами замість того, щоб витрачати цей час на розвиток справи. Як похідний наслідок – перенавантаження судової системи, яка змушена розглядати позови про скасування рішень податкової.

Окремо слід виділити такий наслідок, який вже еволюціонував до тенденції і має всі шанси стати усталеною практикою. Коли ми кажемо про адміністративне оскарження блокування податкових накладних та рахунків-коригувань, ми завжди кажемо про надання підприємством пояснень з їх документальним підтвердженням. Фактично підприємство, яке не перебуває в графіку перевірок, змушене надавати повний пакет документів щодо заблокованої ПН так, наче відносно нього проводиться перевірка.

Коли податківці звітували про мораторій на проведення перевірок і лібералізацію взаємовідносин бізнес – влада, вони забували казати про те, що більшість операцій і так розглядаються під мікроскопом.

Більш детально про посилення контролю та податкового тиску буде написано в наступному розділі.

Який вихід із ситуації? Та що робити, щоби податкові накладні не блокувались?

Однозначно бізнесу слід покладатись лише на себе. Готувати якісні пояснення до накладних, реєстрація яких була зупинена, подавати додаткові пояснення, готувати скарги на рішення про відмову в реєстрації ПН та РК. А якщо вже адміністративне оскарження не дасть результатів – звертатись до суду і захищати свої права в судовому порядку.

Окремо слід звернути увагу на превентивні способи вирішенням проблеми. Мова йде про підготовку таблиці даних платника ПДВ. Таблиця даних є підставою для безумовної реєстрації податкових накладних. Час, який ви витратите на підготовку якісної інформації до таблиці даних із ПДВ, однозначно в майбутньому заощадить набагато більше часу, який ви витратите на оскарження рішень податкової.

Щодо рекомендацій на системному рівні: держава повинна негайно переглянути підходи до реформування проблеми. Податківці повинні дивитись на господарські операції очима підприємця, а не оцінювати їх із позиції «було не було». Будь-яке зволікання в реформуванні податкової сфери – аргумент щодо зміни податкової юрисдикції та втрати бізнесу, який формує бюджет і створює контекст у країні. Бізнес просто буде шукати ті юрисдикції, де йому комфортніше, зрозуміліше… і банально дешевше.

Висновки та рекомендації

Для бізнесу:

 • оскаржуйте незаконні рішення податкової в судовому та адміністративному порядку;
 • намагаєтесь якомога детальніше описати суть господарських операцій під час підготовки пояснень чи скарг;
 • передайте простою мовою, як саме здійснюється операція;
 • підготуйте якісно таблицю даних платника податку на додану вартість та інформацію до неї – це дасть змогу реєструвати накладні без блокування.

Для держави:

 • намагайтеся зрозуміти бізнес і дослухатись до нього;
 • надавайте перевагу духу закону над його змістом.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA