прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Батьки не можуть забороняти дідові особисте спілкування з дитиною, якщо це не перешкоджає її нормальному розвитку, – КЦС ВС

Батьки не можуть забороняти дідові особисте спілкування з дитиною, якщо це не перешкоджає її нормальному розвитку, – КЦС ВС

  • 27.04.2021 15:38

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив: дід має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати йому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Суть справи

Заявник – дід – оскаржував невиконання рішення суду, згідно з яким мама дитини мала дозволяти особисте спілкування діда з онукою. Проте спілкування з онукою не відбулося, оскільки мамою дитина була налаштована негативно і не бажала спілкуватися, про що державний виконавець склав акт.

Позивач зазначав, що рішення суду виконано не було, проте пізніше він отримав постанову від 28 травня 2019 року, якою державний виконавець закінчив виконавче провадження.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, задовольнив скаргу позивача та скасував постанову державного виконавця.

У касаційній скарзі вказано, що державний виконавець повністю виконав рішення суду, оскільки:

  • дитина протягом години відмовлялася від спілкування з батьком, дідом і бабою,
  • чітко висловила бажання піти з побачення.

Висновок КЦС ВС (постанова від 12 квітня 2021 року у справі № 638/12278/15-ц)

Верховний Суд у складі об’єднаної палати Касаційного цивільного суду залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.

Суд вказав, що згідно зі статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Посилання касаційної скарги на неврахування судами вимог статті 64-1 Закону України «Про виконавче провадження», які правильно застосував державний виконавець, є безпідставним.

Так, згідно зі статтею 64-1 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішення про встановлення побачення з дитиною полягає у забезпеченні боржником побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення державний виконавець складає акт та виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі, визначеному частиною 1 статті 75 цього Закону. У постанові зазначаються вимога виконати рішення та попередження про кримінальну відповідальність.

Тлумачення наведеної норми права свідчить про те, що підставою для закінчення виконавчого провадження є виконання рішення боржником.

Зазначене положення закону має застосовуватися не формально, а сутнісно, коли рішення суду реально й фактично виконано.

При цьому положення статті 64-1 Закону України «Про виконавче провадження» про те, що, якщо боржник у подальшому перешкоджає побаченням стягувача з дитиною, стягувач має право звернутися до державного виконавця із заявою про відновлення виконавчого провадження, стосується іншої ситуації, а саме – коли первинно рішення суду реально й фактично виконано, а надалі чиняться перешкоди. Таких обставин у справі, яка переглядається, не встановлено.

Для врахування балансу інтересів у цій справі Верховний Суд звертається до положення статті 257 СК України, згідно з якою баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Тлумачення наведених норм матеріального права у системному поєднанні з прецедентними рішеннями Європейського суду з прав людини дає Верховному Суду підстави вважати, що дід має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати йому спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA