Аудит Рахункової палати виявив недоліки в діяльності ВРП — PRAVO.UA Аудит Рахункової палати виявив недоліки в діяльності ВРП — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Аудит Рахункової палати виявив недоліки в діяльності ВРП

Аудит Рахункової палати виявив недоліки в діяльності ВРП

  • 11.07.2024 16:04

Рахункова палата провела аудит відповідності на тему «Забезпечення засад функціонування судової влади», за результатами якого було виявлено системі проблеми в діяльності Вищої ради правосуддя. Про це повідомляє пресслужба Рахункової палати.

Зокрема, вказується що неповноважність ВРП (в 2022 році. — Прим. ред.) ще більше поглибила наявні проблеми функціонування системи судової влади.

«Судова влада виявилася неготовою до ситуації, коли повноважність ВРП було втрачено, що зупинило з лютого 2022 року до січня 2023 року реалізацію повноважень колегіального незалежного конституційного органу державної влади та суддівського врядування, який має діяти в Україні на постійній основі. Внесені протягом 2022-2023 років зміни до законодавства лише частково виправили ситуацію», — зауважив член Рахункової палати Геннадій Пліс, відповідальний за аудит.

Рахункова палата звернула увагу на таке.

– Недостатнє фінансове забезпечення

Фінансування судів у 2022 році здійснювалося на 80,9% (додаткова потреба у коштах – 5,2 млрд грн), а у 2023 році – лише на 59,6% (додаткова потреба – 13,5 млрд грн). Внаслідок недофінансування у судах бракувало коштів не лише на зарплату працівникам, оплату комунальних послуг чи енергоносіїв, а й навіть закупівлю паперу, поштові відправлення та оплату послуг інтернет-зв’язку. Окремою вагомою проблемою було незабезпечення судів та органів судової влади належними приміщеннями.

– Кадровий дефіцит

Через зупинку процесів добору та призначення суддів станом на 31.12.2023 залишалися вакантними 2246 суддівських посад (33,6% від загальної кількості суддів).

– Зростання кількості нерозглянутих справ

Брак суддів призвів до зростання у 2023 році кількості нерозглянутих справ ще на 95 384 (у загальній сумі – 813 155 нерозглянутих справ). Також із цієї причини значно зросло навантаження на працюючий суддівський корпус та тривалість розгляду справ.

– Дисциплінарні провадження, звільнення суддів, розгляд дисциплінарних скарг

12 106 дисциплінарних скарг станом на кінець 2023 року залишалися нерозглянутими ВРП. Як наслідок:

– щонайменше 569 суддів потенційно уникнули відповідальності через несвоєчасний розгляд дисциплінарних скарг;

– із держбюджету додатково витратили 976,3 тис. грн на щомісячне довічне грошове утримання окремих суддів, яким зі значним запізненням припинили відставку  у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком;

– не ухвалювалися рішення щодо звільнення за порушення присяги п’ятьох суддів, подання щодо яких були внесені ще у 2015-2016 роках, та інше.

Також вказується, що протягом 2022–2023 років ВРП не виконала показників паспортів бюджетної програми за КПКВК 5981010 «Забезпечення засад функціонування незалежної судової влади», завданням якої було забезпечення незалежності судової влади та її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством та додержання професійної етики у діяльності суддів, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів. Зокрема, у 2022 році з 19 результативних показників, затверджених у паспорті, не виконано жодного, хоча використано на виконання завдань бюджетної програми 182 168,1 тис. гривень. А у 2023 році з 21 результативного показника виконано 5 (на це використано 231 888,9 тис. гривень).

Також аудитом Рахункової палати зафіксовано значне уповільнення процесу формування Служби дисциплінарних інспекторів та незабезпечення реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021–2023 роки, затвердженої Указом Президента України. Документ мав на меті підвищення ефективності та незалежності судової влади.

З огляду на низку цих та інших фактів, встановлених аудитом, Рахункова палата рекомендувала Вищій раді правосуддя виправити виявлені недоліки, зокрема звернутися до суб’єктів права законодавчої ініціативи із пропозиціями внести зміни до законодавства задля:

  • забезпечення безперервного функціонування ВРП;
  • законодавчого визначення поняття доброчесності судді в Україні та невідкладного розгляду питань припинення відставки судді після набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
  • скорочення строку розгляду дисциплінарних скарг відповідно до найкращих міжнародних практик:
  • удосконалення норм стосовно участі ВРП у визначенні видатків держбюджету на утримання судів, органів та установ системи правосуддя.

Крім того, до 30 вересня 2024 року Вища рада правосуддя має:

  • розробити та затвердити чіткі механізми здійснення дисциплінарного провадження і забезпечити пріоритетність їх розгляду;
  • спільно з урядом вжити дієвих заходів із розміщення служби дисциплінарних інспекторів.
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA