Змінне поле — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Змінне поле

«Суди першої та апеляційної інстанцій не завжди встигають за численними змінами позицій Верховного Суду, що безпосередньо відображається на ефективності правосуддя»
зазначає Олег Горецький, керуючий партнер «Горецький і Партнери»
Олег Горецький
Народився у 1985 році. Закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де здобув дипломи магістра міжнародного права, референта-перекладача з англійської мови, бакалавра міжнародних відносин з відзнакою. У 2002—2006 роках навчався у Київському національному університеті культури та мистецтв й отримав кваліфікацію бакалавра музичного мистецтва. З 2004-го по 2006 рік навчався у військовому інституті КНУ імені Тараса Шевченка, після закінчення якого отримав звання молодшого лейтенанта. У червні 2019 року здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук (доктор філософії у галузі права).З січня 2013 року — засновник і керуючий партнер ЮФ «Горецький і Партнери». Є членом Європейської Бізнес Асоціації, Ради адвокатів Київської області, Асоціації правників України, Асоціації адвокатів України та Спілки українських підприємців.Увійшов до найкращих юристів України за результатами рейтингу «Вибір клієнта. 100 найкращих юристів України» у 2019—2021 роках, а також найкращих юристів практики судового, сімейного, банківського та фінансового права. Рекомендований юрист згідно з Best Lawyers, «50 провідних юридичних фірм України», «Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України», «Вибір клієнта. 100 найкращих юристів України», «Всеукраїнський конкурс — Адвокат року».

 

— Уже декілька років поспіль найвище керівництво України анонсує проведення масштабної судової реформи. Разом із цим до законодавства вносяться точкові зміни задля виправлення минулих помилок, наскільки вони ефективні в нинішній ситуації?

— Будь-яке реформування має бути послідовним та не бути постійним або точковим. Я вже неодноразово наголошував на тому, що реформа повинна бути комплексною, системною, а реалізація окремих її напрямів не дасть потрібного результату. Безперервний процес реформування негативно впливає на судову систему — це факт.

 

— На вашу думку, залучення міжнародних експертів задля формування ключових для судової системи органів посягає на суверенітет України?

— Це досить дискусійне та складне питання. Можливо, власне ідея залучення іноземних фахівців є доречною. Але як ми можемо бути впевнені в тому, чи зможуть ці фахівці давати компетентні та адекватні оцінки, висновки, звіти, чи знають вони законодавство України та чи обізнані вони зі структурою і порядком роботи судової влади? Це — важливо, адже ці експерти працювали в інших системах права.

 

— Ваша фірма відчула на собі відтік суддівських кадрів? Чи змінився, на ваш погляд, доступ до правосуддя?

— За 2021 рік Вища рада правосуддя звільнила 178 суддів, 175 із яких у відставку. Я вважаю такі показники критичними. Сьогодні не вистачає третини від необхідної кількості суддів. І, на превеликий жаль, завдання № 1 реформи зараз — це перевірка членів Вищої ради правосуддя, а не наповнення судів.

Доступ до правосуддя ускладнився не лише кадровим дефіцитом, а й ­проблемою фінансування судів, що впливає на тривалість розгляду справ, повідомлення учасників справ, отримання судових рішень, виконавчих документів тощо. Звичайно, не помітити ці зміни важко: клієнти очікують швидкого та якісного правосуддя, захисту, відновлення їхніх порушених прав. За фактом є випадки, коли справи в столичних районних судах призначаються до розгляду один раз у десять місяців або розглядаються вже більш ніж чотири-п’ять років (лише в першій ­інстанції).

При цьому змушений констатувати, що з припиненням реєстрації Вищою радою правосуддя дисциплінарних скарг помітно збільшилася кількість порушень у судах. І кількість нерозподілених скарг уже досягла півтори тисячі і продовжує зростати.

 

— Восени офіційно запрацювали окремі блоки Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), тож можна констатувати, що електронне судочинство стартувало. Ви вже випробували систему? Які переваги та недоліки можете назвати?

— Дійсно, з жовтня цього року запрацювали три модулі системи, і процесуальні кодекси передбачають, що адвокати мають бути зареєстровані в системі.

Проте на практиці не всі поспішають користуватися «електронним судом», хоча попередній етап — впровадження системи відеоконференцзв’язку (EASYCON) — став свого роду проривом для спільноти адвокатів.

Логічно, що робота ЄСІТС вдосконалюватиметься з часом та практикою. Але зараз є питання щодо точного та неухильного виконання учасниками справи вимог процесуальних кодексів у частині подання екземплярів процесуальних документів для інших учасників, щодо подання доказів сплати судового збору (оригінали яких вимагаються) тощо.

 

— Як ви можете прокоментувати заяву ДСА України щодо незастосування зниженої ставки судового збору за умови подання документів в електрон­ній формі?

— У цілому ідея застосування зниженої ставки — позитивне нововведення на шляху до електронного судочинства.

Але сьогодні в судах елементарно немає можливості роздрукувати процесуальні документи, які надходять засобами електронного зв’язку (електронною поштою): клопотання, заяви. І ми знову повертаємось до проблеми недофінансування судової системи. Як сьогодні суддя має розглядати справу, матеріали в якій надійшли в електронній формі?

Тому говорити про застосування зниженої ставки за таких умов, на мій погляд, дещо передчасно.

 

— Чи відбулися суттєві зміни в судовій практиці за останній рік? В яких саме категоріях справ?

— Практика змінюється і продовжується її формування. Цікаво спостерігати за новими висновками Верховного Суду, а особливо — Великої Палати. На жаль, іноді ці висновки не розміщуються в одній площині правового поля з правами та інтересами громадян.

Суди першої та апеляційної інстанцій не завжди встигають за численними змінами позицій Верховного Суду, що також позначається на ефективності правосуддя.

На мою думку, Велика Палата Верховного Суду не виправдала очікувань та надій, які на неї були покладені, адже мета її створення полягала саме у формуванні єдиної судової практики, розгляді зразкових справ та справ з виключною правовою проблемою. А  що маємо зараз? Величезну кількість окремих думок, невиправдано тривалий розгляд справ та ознаки політичного впливу. Тож, гадаю, цьому питанню треба приділити увагу робочій групі, яка працює над черговою судовою реформою.

 

— Чимало юристів скептично ставляться до медіації в Україні. Ви підтримуєте таку позицію? Чи є у вашій практиці приклади протилежного?

— Звичайно, ми ефективно використовуємо медіацію як при вирішенні спорів у бізнес-середовищі, так і в приватних спорах. Особливо поширеною та ефективною медіація є в сімейних спорах, тим більше, коли клієнти — публічні особи.

Інститут медіації розвивається в Україні, це факт! І це підтверджує прий­няття Верховною Радою України Закону «Про медіацію».

Деякі сумніви щодо ефективності цієї процедури обумовлені, на мою думку, певним конфліктом інтересів: адвокат зацікавлений у процесі, це — його робота, водночас медіатор може допомогти вирішити спір швидко, навіть без участі адвоката. І це не єдина перевага медіації. Практикуючі медіатори знають, що медіація — це про конфіденційність, про економію часу та коштів, про вирішення спору win to win (коли виграють усі сторони спору), про розвантаження судової системи, можливість збереження нормальних відносин сторін спору на майбутнє тощо.

Із власного досвіду впевнено зазначу, що медіація — це перспективний напрям у сфері юридичних послуг.

ЗАВАНТАЖИТИ

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

Зміст

50 провідних юридичних фірм України 2021 року

«Бронзова ліга» провідних юридичних фірм України 2021 року

Історія рейтингу

Переможці рейтингу «50 провідних юридичних фірм України» у 1998—2021 роках

Галузі практики

Шокова M&A-терапія

Кваліфікаційне оцінювання

Лідери ринку. Корпоративне право та M&A

Лідери ринку. Інформаційні технології

Лідери ринку. Енергетика і природні ресурси

Інфраструктурні зміни

Сила переконання

Регуляторний виклик

Дія Сіті: завантаження триває

Лідери ринку. Нерухомість, будівництво та земельне право

Найбільші публічні угоди

Знайти баланс

Ринкові відносини

Прописати процедури

На захист інновацій

Звітний період

Лідери ринку. Банківське та фінансове право

Конкурентне право

Лідери ринку. Інтелектуальна власність

Лідери ринку. Конкурентне право

Встановити контроль

Консервативна позиція

Гостра справа

Найбільші публічні угоди у сфері антимонопольного права

Кримінальне право та процес

Область підвищеного тиску

«Прес-служба»

Цивільна конфіскація

Ввідні процедури

Апеляційна плата

Сrime Story

Захисні можливості

Комплексний підхід

Антикорупційний ландшафт

Помилки в електроніці

Лідери ринку. Кримінальне право / White-Collar Crime

ВАКС-фактор

Методологія

Формула успіху

Податкова практика

Фіскальні акценти

Лідери ринку. Оподаткування

Податкові штрафи: як зменшити

Найбільші публічні спори у сфері оподаткування

Регіональні ринки

Фірмові налаштування

Крайня необхідність

Провідні регіональні юридичні фірми України

Бій на місці

Реструктуризація та банкрутство

Недійсність правочинів боржника

Час відновлення

Лідери ринку. Банкрутство

Антикризове управління

Спірні переходи

Дискримінаційний підхід

Судова практика

Труднощі виконання

Реальні кроки

Найбільші публічні судові та арбітражні спори

Робота під розкриттям

Змінне поле

Знайти, хто відповість

Ефективні рішення

Лідери ринку. Судова практика

Лідери ринку. Міжнародний арбітраж

Верховні пересуди

Юридичний ринок

Бізнес-акцент

Інвестиційний запит

Творчий експеримент

Від редакції

50 провідних юридичних фірм України за доходами

50 провідних юридичних фірм України за кількістю юристів

50 провідних юридичних фірм за фінансовою ефективністю

Рейтинг визнання юридичних фірм за галузями практики

Нова хвиля

Модельний лад

Експертна рада

Ставка на сталий розвиток

Нове дихання

Рейтинг визнання юридичних фірм

Інші новини

PRAVO.UA