Ірина ГОНЧАР
«Судовий вісник»
В Україні триває конституційна криза, формальним приводом до якої стало ухвалення 27 жовтня 2020 року Конституційним Судом України (КСУ) рішення № 13р/2020 у справі за конституційним поданням 47 народних депутатів України про неконституційність ряду положень Закону України «Про запобігання корупції» (Закон) та статті 3661 Кримінального кодексу (КК) України. Визнаючи такою, що не відповідає Основному Закону України, норму кримінального закону, КСУ стверджував про порушення компетенції Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК).
Це, нагадаємо, фактично призвело до закриття всіх кримінальних проваджень, відкритих за названою нормою КК України (хоча їх і було лише кілька десятків), і дало привід говорити про те, що рішення КСУ спричинить негативні наслідки для європейського курсу України. Адже саме зміни антикорупційного законодавства були вимогою європейських партнерів України за умовами Угоди про асоціацію з ЄС. Це надало можливість і владі, і опозиції звинуватити одна одну в розхитуванні і без того нестабільного становища України, яка, на жаль, не може поки що без допомоги іноземних партнерів підтримувати власну економіку. Таким чином КСУ був усе ж таки втягнутий у політичний скандал, а багато хто назвав події «конституційною кризою». Хоча самого рішення № 13р/2020 замало, аби спричинити кризу, проте на фоні попередніх подій, які відбувалися в КСУ впродовж останніх років, до критичного стану конституційна юстиція всетаки, треба визнати, дійшла.
Правники зі свого боку менше мають претензій до резолютивної частини рішення — звикли працювати у будьяких умовах, проте в один голос говорять про брак аргументації для ухвалення саме такого рішення.
І все ж таки всі рішення КСУ про неконституційність законодавчих норм вирішуються через законодавчі зміни. Тому, коли емоції вщухли, з’явилися доволі компромісні рішення всіх спірних питань щодо повноважень НАЗК та відповідальності за порушення у сфері декларування. Йдеться про проєкти № 4460д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», № 4470 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції», № 4471 «Про внесення з...
Доступ к свежим аналитическим материалам сайта PRAVO.UA осуществляется только на условиях платной подписки (регистрации).
Если Вы впервые посетили наш сайт и желаете стать нашим подписчиком, ознакомьтесь, пожалуйста, с условиями подписки, перейдя по этой ссылке.
Если же Вы хотите оформить подписку на печатную и/или онлайн-версию газеты «Юридическая практика» - перейдите по ссылке.
Для оформления подписки на другие издания ЧАО «Юридическая практика» перейдите сюда.
© Юридическая практика, 1997-2021. Все права защищены
Пожалуйста, подождите…