Slider

Генеральный партнер 2019 года

Издательство ЮРИДИЧЕСКАЯ ПРАКТИКА

За відсутності обвинувального вироку поширення імені учасника кримінального провадження є протизаконним

Порушення прямої законодавчої заборони на використання імені підозрюваної чи обвинуваченої особи до набуття законної сили обвинувальним вироком суду стосовно неї не може тлумачитись як критика у засобах масової інформації

Наявність суспільного інтересу не виключає необхідності дотримання положення частини 4 статті 296 Цивільного кодексу України, адже цивільним законодавством встановлено заборону не на поширення інформації про кримінальні провадження, яка може бути предметом суспільного інтересу, а саме на використання імені обвинуваченої особи до набуття законної сили обвинувальним вироком суду стосовно неї при поширенні цієї інформації

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув 31 жовтня 2019 року у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Національного антикорупційного бюро України на постанову Київського апеляційного суду відчервня 2019 року.

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2018 року грн З. звернувся до суду із позовом до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) про визнання інформації такою, що порушує немайнові права на використання імені та недоторканність ділової репутації, зобовязання вчинити дії.

Позовна заява грна З. мотивована тим, що НАБУ на своєму офіційному сайті розмістив публікацію «*», яка інформує про хід розслідування кримінальних проваджень, розпочатих за фактом заволодіння коштами двох державних підприємств України: комбінату «С» та компанії «Е», які згодом були обєднані в одне провадження. Позивач є одним із обвинувачених у зазначеному обєднаному провадженні.

У назві та тексті статті «*» міститься посилання на імя позивача та ідентифіковано його особу. Крім того, у цій публікації НАБУ стверджується про доведеність вини грна З. у зазначеному кримінальному провадженні, при цьому судовий розгляд цього провадження ще не відбувся і судом не постановлено обвинувального вироку стосовно особи позивача.

З урахуванням наведеного грн З. вважає, що поширена НАБУ інформація порушує його немайнові права на використання імені та недоторканність ділової репутації.

Посилаючись на зазначені обставини, грн З. просив суд визнати:

— всю інформацію, яка міститься у статті «*», розміщеній НАБУ на своєму сайті за посиланням **, такою, що порушує немайнове право грна З. на використання імені;

— визнати всю інформацію, яка міститься у статті «*», розміщеній НАБУ на своєму сайті за посиланням **, такою, що порушує немайнове право грна З. на недоторканність ділової репутації;

— зобовязати НАБУ видалити зі свого офіційного сайту статтю «*», яка міститься за посиланням **;

— заборонити НАБУ публікувати інформацію про кримінальні провадження із зазначенням імені грна З. за відсутності обвинувального вироку суду стосовно нього, який набув законної сили.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Соломянського районного суду мКиєва від 21 грудня 2018 року грну З. відмовлено у задоволенні заявлених позовних вимог.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідачем не було порушене право позивача на імя, оскільки останній був народним депутатом, головою Комітету Верховної Ради України з питань паливноенергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки і є публічною особою. Спірна стаття містить відомості, ...

ДОСТУП К ЭТОМУ МАТЕРИАЛУ ПЛАТНЫЙ

Уважаемый читатель!

Доступ к свежим аналитическим материалам сайта PRAVO.UA осуществляется только на условиях платной подписки (регистрации).

Если Вы впервые посетили наш сайт и желаете стать нашим подписчиком, ознакомьтесь, пожалуйста, с условиями подписки, перейдя по этой ссылке.

Если же Вы хотите оформить подписку на печатную и/или онлайн-версию газеты «Юридическая практика» - перейдите по ссылке.

Для оформления подписки на другие издания ЧАО «Юридическая практика» перейдите сюда.

Поделиться

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Другие новости

PRAVO.UA

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: