Національна асоціація адвокатів України (НААУ) вирішила розробити власний План дій щодо реформування адвокатури у рамках реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021—2023 роки, затвердженої Указом Президента України від 11 червня 2021 року № 231/2021. Таким чином адвокати відреагували на ініціативи Міністерства юстиції України повернути дисциплінарний контроль над адвокатурою державі.
Ці питання стали предметом обговорення під час позачергового засідання Ради адвокатів України (РАУ), яке відбулося 27 жовтня ц.р. в онлайн‑форматі.
«Наш План дій буде реалістичний та буде відповідати актуальним проблемам адвокатів і держави. Він посилить незалежність нашої професії. У нас є для цього інституційний, інтелектуальний ресурс, практичний досвід і головне — мандат від усієї адвокатської спільноти на представництво інтересів професії», — заявила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
Вона підкреслила, що більшість завдань Стратегії можливо реалізувати без внесення до Плану дій пропозицій щодо зміни профільного адвокатського закону.
За її словами, чинний Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (Закон) дає адвокатурі:
Цим питанням уже займається робоча група, яка має відповідні напрацювання.
Напередодні Міністерство юстиції України включило до проєкту Плану дій щодо реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021—2023 роки пропозиції змін до Закону, які подібні до ідей, що висувалися авторами законопроєкту № 9055, а саме:
У НААУ ж вважають, що ні в 2018 році, ні тепер не є доречним спрощений допуск до адвокатської професії для суддів і прокурорів. Тим паче, судова практика наразі чітко встановлює розділення між цими професійними спільнотами і неможливість перебування одночасно під дією двох присяг.
Пані Ізовітова зупинилася на ідеях Плану від Мін’юсту щодо реформування Єдиного реєстру адвокатів України.
Зокрема, її здивували пропозиції оновити ЄРАУ, хоча реєстр постійно модернізується і вдосконалюється та сьогодні вважається одним із найкращих у Європі. Нині ЄРАУ готовий стати інтегрованою частиною модулів «Електронного суду».
«Навіщо державі на рівні законодавства змінювати правила роботи або статус цифрового продукту, створеного адвокатурою за кошти адвокатури, який має довіру адвокатів і органів правосуддя? Такий крок можна розцінити як нав’язування ще одного інструмента контролю над адвокатським самоврядуванням і кожним адвокатом‑практиком», — висловила свою позицію Лідія Ізовітова.
Також критики зазнали ідеї щодо запровадження інституту експертної оцінки наданих адвокатських послуг та систематизації контролю за якістю надання адвокатських послуг, що може стати основою для встановлення контролю над адвокатами з боку держави.
Натомість у РАУ вважають, що План дій щодо Стратегії розвитку правосуддя повинен передбачити посилену відповідальність за втручання в адвокатську діяльність. Ідеться про посилення адміністративної та кримінальної відповідальністі за порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності.
Наприклад, треба встановити адміністративну відповідальність для суддів, прокурорів, слідчих і детективів за необґрунтоване звернення до дисциплінарних органів адвокатури зі скаргами на дії адвокатів. У кримінальному процесуальному законодавстві слід встановити додаткові критерії для ініціювання прокурорами, слідчими, детективами обшуків та оглядів в адвокатів чи додаткові критерії для надання слідчими суддями дозволів на проведення обшуку та огляду в адвоката.
До Плану дій щодо реалізації Стратегії також має бути внесено пропозиції повернути адвокатурі представництво у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України.
Також необхідно ухвалити законопроєкт про оподаткування адвокатів як самозайнятих осіб, врахувавши особливість статусу адвокатів у цій категорії платників податків.
Власне, пані Ізовітова нагадала, що на етапі підготовки Стратегії йшлося саме про те, щоб удосконалювати інститут адвокатури в контексті посилення захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності. Це повинно залишатися пріоритетом для внесення законодавчих змін.
Зі свого боку, Комісія з питань правової реформи готова до діалогу з адвокатурою щодо такого Плану дій. Про це запевнив адвокатів голова Комісії Сергій Іонушас, який брав участь у роботі позачергового засідання РАУ.
Він зазначив, що фінальний проєкт Плану дій з реалізації Стратегії розвитку в системі правосуддя ще не затверджений та наразі обговорюється. Тому закликав адвокатуру брати активну участь в обговоренні законопроєктів, які може бути включено до цього Плану.
Нинішнє засідання РАУ було скликано для того, щоб затвердити пропозиції до цього документа, напрацьовані адвокатурою.
Ірина ГОНЧАР «Юридична практика»
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…